Rusya’nın Global Markaları

Tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da da öne çıkan markalar pazar bulma ihtiyacını uzun zamandır hissediyordu. Rusya’nın global markaları arasına giren onlarca tanıdık marka bulunuyor. Bu markaların çoğu siber güvenlik, güvenlik, doğal gaz ve petrol alanında adını zirveye yazdıran markalardandır.

25 Aralık 1991 yılı itibari ile kapitalist global markaların Rusya’da da faaliyete geçişi başladı. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının hemen ardından birbirinden farklı sektörlerde yer alan marka ve çok uluslu şirketler, Rusya gibi büyük bir pazarda da payları bulunması gerektiğine inandılar.

Markaların birçoğu öncelikle stantlarını daha sonra da fabrikalarını Rus topraklarına taşımaya başladı. Yıkımın hemen ardından farklı bir yaşam tarzına ihtiyacı olan Rus halkı, dünya genelinde faaliyet gösteren ve tüketici bir toplumun benimsediği markalara kucak açtı.

Ülke içinde üretim gösteren markaların büyük bir çoğunluğu diğer ülkelere de ürettiklerini ihraç ediyor. Aşağıdaki markalar da Rusya’nın global markaları olup, Türkiye ithalat hattında yer alan kalemlerdendir.

  • Gazprom
  • Kalaşnikof
  • Kaspersky
  • Lada
  • Lukoil

Gerek otomotiv gerekse petrol anlamında üretim yapan Rusya, ticaret sahnesinde yer alan küresel markaları ile kendi pazarını oluşturmuş durumda. 2021 yılında Türkiye, Rus markası Gazprom’un ikinci en büyük doğal gaz ithalat müşterisiydi.

Gazprom

Dünya genelinde doğal gaz çıkarımı ile ilişkili olarak listenin başında yer alan Gazprom, Almanya, Türkiye ve farklı ülkelere doğal gaz ihracatını yıllar içerisinde büyük bir pay elde ederek sürdürüyor.

Rusya’nın global markaları denilince akla ilk gelen markalardan olan Gazprom’un CEO’su Alexey Miller’dır. Merkezi Moskova’da bulunan şirket, Türkiye’nin de enerji ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor.

Kalaşnikof

Dünya Savaşından sonra, Mihail Kalaşnikof ilk silahını tasarlar. İlk tasarımı yetersiz bulunur ancak Kalaşnikof tasarımlarını devam ettirir. Peşi sıra geçen yıllar içerisinde AK-47 piyade tüfeği, dünya genelinde bilinen adı ile Kalaşnikof üretildi.

O tarihten itibaren dünyanın pek çok farklı ülkesine ithalatı gerçekleştirilen markanın Türkiye de ithalat listesinde bulunuyor. Yılda yaklaşık olarak 1 milyondan fazla silah üreten marka, tekstil ve hediyelik eşya pazarına da gireceği duyurdu. Kalaşnikof markalı ürünlerini Rusya’ya gelen turistlerin beğenisine sunuyor.

Kaspersky

Rusya’nın global markaları ile adı anılan Kaspersky, 200’den fazla ülke ile iş birliği içerisinde siber güvenlik alnında çalışıyor. Bir teknoloji markası olan Karspersky, 400 milyon civarında olan kullanıcısı ile hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal müşterilerine teknoloji güvenliği konusunda bağışıklık kazanmış bir ekosistem üretmeyi hedefliyor. İnternetin daha güvenli bir yere dönüşmesi için çözümler sunan marka Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Lada

1980’li yıllarda Türkiye piyasasına merhaba diyen Rus markası, 1966 yılında kuruldu. Rusya ve Doğu Avrupa pazarında otomobillerini pazarlayan marka, Alman, İngiliz ve Amerikan arabaları ile rekabet etmek için üretildi. Rusya’nın global markaları arasında otomotiv sektörünün devi haline geldi.

Lukoil

Asıl adı Akpet Akaryakıt Ağıtım A.Ş. olan dünyaca ünlü Lukoil Grubu, Türkiye’de iki farklı marka altında hizmet veriyor. Akpet ve Lukoil adı ile Türkiye’de adını duyuran marka, Rusya’nın ham petrol üretimine de destek sağlıyor.

Ülkenin %16,6 oranında ham petrol üretimi ile alakalı olarak çalışan marka, Rusya’nın 4 farklı yerinde faaliyet gösteriyor. Kuzey-Batı, Güney, Urallar ve Volga bölgelerinde aktif olan Lukoil, rafineri piyasasının ilk sıralarında yer alıyor.

Bugünün Rus petrol şirketi olan Lukoil, Türkiye’de oldukça fazla petrol istasyonuna sahip. Neredeyse 600’ den fazla olan istasyonları ile ülkenin petrol anlamındaki %7’lik kısmına sahip. Rusya’nın global markaları içerisinde yer alan birçok marka gibi Lukoil de Türkiye için önemli markalar arasında bulunuyor.