İflas Eden FTX Borsası Yeniden Açılabilir

İflas eden FTX Borsası hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Kripto para dünyasında en güvenilir ve büyük kripto para borsalarından biri olan FTX, borsanın para birimi FTT’nin şişmesiyle birlikte önemli ölçüde zarar etmeye başlamıştı.

FTT’nin gereksiz şekilde şişirildiğinin ortaya çıkmasının ardından FTX’in batacağına ilişkin spekülasyonlar da ortaya çıktı. Daha sonra ise borsa hakkında dava açıldı. Bununla birlikte İflas eden FTX Borsası yeniden açılabilir.

Son görülen dava sonrası açıklama yapan şirket avukatı, 7.3 milyar dolar değerindeki kripto varlık ve nakdin kurtarıldığını belirtti. Aynı zamanda mahkemede hakim de FTX’in kurtulabileceğine ilişkin görüş bildirdi.

Kripto Para Borsası FTX Nasıl İflas Etmişti?

Kripto para borsası FTX, uzun süren spekülasyonlar sonucunda batış aşamasına geldi. Coindesk tarafından yapılan bir haber FTX’in batışına önemli ölçüde neden oldu. İlgili haberde borsanın resmi kripto para birimi olan FTT’nin toplam arzından da fazla Alameda Research adında bir şirketin sermaye açıkladığı bildirildi.

Aynı zamanda ilgili araştırma raporunda FTX Borsası ile Alameda Research şirketi arasında herhangi organik bir bağ olmadığı da tespit edildi. Tüm bu durum ise FTT’nin fazlasıyla şişirildiği ve dolayısıyla bir balona dönüştüğüne ilişkin spekülasyonları beraberinde getirdi. Fakat sonuç olarak ilgili haber ve araştırma raporunun gerçeği yansıtmadığı tespit edildi. Haberlerin yayılmasıyla birlikte FTX’ten para çekme talepleri ise ne yazık ki çok yüksek düzeye ulaşmıştı. Bu durum ise FTX’in batmasına neden oldu.

FTX Yeniden Açılacak Mı?

Kripto para dünyasında son dönemde ise FTX yeniden açılacak mı sorusu tartışılıyor. Buna karşın borsanın yeniden faaliyetlerine devam edeceğine ilişkin önemli faktörler ortaya çıktı. Şirket avukatı tarafından yapılan açıklamaya göre borsa, sahip olduğu varlıkların büyük bir bölümünü geri toplayabildi. Ayrıca son davada mahkeme hakimi de borsanın faaliyetlerini sürdürebileceğine ilişkin görüşünü iletti.