Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg ya da tam adıyla Mark Eliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 tarihinde; diş hekimi bir baba Edward ve psikiyatrist anne Karen’ın ilk ve tek çocuğu olarak dünyaya geldi. New York’un White Plains eyaletinde gözlerini dünyaya açan Zuckerberg, çocukluk döneminden itibaren dikkat çeken bir profil olmuştur. Lise yıllarında birçok teknolojik ve bilimsel ödül alan Mark Zuckerberg başarılı lise hayatını, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard’a giriş yaparak tamamladı.

Üniversite hayatında da önemli başarılar elde eden Mark Zuckerberg, üniversitenin kişisel bilgilerin yer aldığı portalını hack’lemesiyle birlikte Harvard’dan uzaklaştırıldı. Bu karar, Mark Zuckerberg’in hayatı için oldukça özel bir kırılma anı oldu.

Zuckerberg’in üniversitenin kişisel bilgi portalını hack’lemesinin sebebi; Harvard mezunlarına özel bir sosyal medya ağı kurmak istemesiydi. Bu platform gelişerek bugünkü Facebook adını aldı. Mark Zuckerberg kimdir, hangi uygulamalara sahip, nasıl bu konuma ulaştı, hayat hikayesi nasıl? İşte etkileyici hayat hikayesiyle Mark Eliot Zuckerberg!

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg, henüz 12 yaşındayken Zucknet adından bir mesajlaşma programı geliştirdi. Mark’ın teknoloji, yazılım ve bilişime duyduğu ilgi ebeveynleri tarafından bu programı geliştirmesiyle birlikte fark edildi. Babası Edward, Mark ilse hayatına geçtiğinde onun için özel bir bilgisayar programlama öğretmeni tuttu ve Mark en sevdiği alanda eğitim almaya başladı.

Mark Zuckerberg’in hayatı Harvard’a girmesiyle birlikte önemli ölçüde değişime uğradı. Genç ve ne istediğini bilen Zuckerberg, Harvard’ın en güzel ve yakışıklı öğrencilerini seçmek için facemash.com adında bir web site kurdu. Bu site için veriyi ise Harvard’dan uzaklaştırılmasına sebep olan üniversitenin kişisel bilgilerini depoladığı portalından elde etti.

facemash.com Facebook’un temellerini oluşturacaktı. Üniversiteden uzaklaştırılmasına rağmen yazılıma ilgisi hiç eksilmeyen Mark Zuckerberg, 2004 yılının haziran ayında “The Facebook” adıyla bugünkü Facebook’un temellerini attı. Kısa sürede büyüyen platform, sadece Harvard öğrencilerine hitap etmekten çok daha fazlasını başardı.

Mark Zuckerberg’in Sahip Olduğu Uygulamalar Neler?

The Facebook, Mark Zuckerberg ve birkaç arkadaşı tarafından Harvard’da eğitim gördüğü yıllarda yurt odalarında geliştirilen bir projedir. Facebook’la gösterdiği başarının ardından Mark Zuckerberg, ABD’nin teknoloji ve finans merkezi olan Silikon Vadisi’ne taşınma kararı aldı. Dünya devi teknoloji geliştiricilerinin tamamı buradaydı.

Facebook’tan elde ettiği gelirle Mark Zuckerberg, birçok yeni yatırıma da imza attı. Mark Zuckerberg’in sahip olduğu uygulamalar şunlardır:

 • Facebook
 • Instagram
 • Whatsapp
 • To Be Honest
 • Oculus VR
 • Morina

Mark Zuckerberg, Whatsapp’ı satın almak için tam 19 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Zuckerberg’in bir diğer maliyetli satın alması da Instagram için oldu. Facebook, Instagram’ı satın alabilmek için 1 milyar dolar ödedi.

Mark Zuckerberg’in Hayatı

Mark Zuckerberg’in hayati birçok dönüm ve kırılma noktasıyla dolu. Tüm bu kırılma noktalarını kısaca özetlemek gerekirse;

 • 12 yaşında Atari BASİC programıyla “Zucknet” adında bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi.
 • Phillips Exeter Academy’de lise eğitimini alırken Microsoft’un da yakından ilgi gösterdiği bir müzik platformu tasarladı. Microsoft ve AOL’dan önemli teklifler almasına rağmen tüm teklifleri reddetti.
 • 2002 yılında girdiği Harvard’dan uzaklaştırma kararıyla atıldı. 2004’de üniversite yaşamını sürdürürken The Facebook’u kurdu. Facebook 1,5 senede ABD’nin en büyük sosyal paylaşım ağı haline geldi.
 • 2010 yılında Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” unvanına layık görüldü.
 • 2012 yılında Facebook’u halka açma kararı aldı. 25 Şubat 2012 tarihinde 100 milyar dolarlık marka değeri ile Facebook’un %12’sini halka arz etti. Şirketin marka değeri bu karardan sonra 19 milyar dolar eridi.
 • Facebook’un halka açıldığı tarihin ertesi günü 2005 yılında tanıştığı Priscilla Chan ile evlendi. Zuckerberg’in bu evlilikten “August” ve “Maxima” adında iki çocuğu oldu.

Alışılmışın dışında bir yönetici olan Mark Zuckerberg, Facebook için yapılan toplantılara parmak arası terliklerle katılmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Zuckerberg tüm yaşamını Facebook’un gelişimine adadığını da açıkladı.