Yapay Zeka Sistemleri İnsanlarla İletişim Kurmayı Öğreniyor

Gelecekte bizi pek çok değişiklik bekliyor; robotlardan yapay zekaya kadar hemen her noktada geleceğe doğru attığımız her adımda kendimizi farklı bir dünyanın içinde bulmaya başlıyoruz. Başka bir yazımızda bahsettiğimiz Gordon gibi kahve servisi yapan robotların yanı sıra başka robot modelleri yakın bir gelecekte insanların, kalabalık havalimanlarında yollarını daha kolay bulmalarını sağlayacak, yemek servis edecek ve hatta toplantıları organize ediyor olacak.

Bütün bu yapay zeka sistemleri gün geçtikçe günlük hayatımızla daha da etkileşime girmiş bir hale bürünüyor ve bir noktadan sonra insanlık robotlarla, bir başka deyişle yapay zeka sistemleriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kurmanın yollarını aramaya başlayacak. Robot ve insan arasındaki ilişki evrimleşip geliştikçe robota direkt emir vermekten ziyade robot ile direkt bir iletişim kurmanın yollarını aramaya başlayacak.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde profesörlük yapan Manuela M. Veloso ise tam da bahsettiğimiz konu üzerine kapsamlı bir araştırma yapıyor. “CoBots” olarak adlandırdığı otonom kapalı mekan mobil servis robotları eşyaları bir yerden bir yere taşıyabiliyor, gelen ziyaretçileri belirlenen yerlere yönlendiriyor ve koridor ve asansör arasında gidip gelebiliyor. Birkaç yıldır navigasyon konusunda başarılı olan robotlar bu zamana kadar 1000 kilometreden fazla bir yol gitmiş bulunmaktadır. Bu başarı araştırmanın daha farklı bir yöne, insan-robot etkileşimine doğru yönelmesine sebep oldu.

Veloso’nun robotları Gates-Hillman Merkezinde kablosuz internet, ışıklı radar ya da video oyunlarda kullanılan kinekt sensör aracılığıyla otonom olarak bir yeri tespit edebiliyor ve yönlendirme yapabiliyor. Çalıştıkça farklı sorular üzerine odaklanan ekip zaman geçtikçe şunları düşünmeye başladı: “Robotlar çevresini nasıl algılıyor ve amaçlarına nasıl ulaşıyor? Yolculukları nasıl geçiyor ve gerçekleşiyor? Bir sonraki adımda ne yapmayı planlıyorlar?”

Araştırmalarına devam eden Veloso ve Veloso’nun takımı şu anda ise CoBots robotlarının otonom haldeyken izledikleri yolun sebebini öğrenmeye çalışıyor. Takımın bir sonraki adımda yapmak istediği robotların deneyimlerini kaydetmesi ve daha sonra izledikleri yol hakkındaki veriyi doğal dile dönüştürmelerini sağlamak. Bu sayede robotlar insanlar ile iletişime geçebilir ve seçimlerini açıklayabilir. Seçimlerini açıklayabildikleri noktada aldıkları kararların arkasındaki mantığı daha rahat anlayabiliyor olacağız.