Robot Barista Gordon İnsandan Daha Hızlı Kahve Servis Ediyor

Bu sabah içeceğiniz yumuşak içimli kahvenizi, sevgili Gordon’ın ellerinden almaya ne dersiniz? Bu sefer isminizi de doğru yazacağına söz veren bir barista olan Gordon şimdiden pek çok kişinin ilgisini çekmişe benziyor:)

Özünde robotik bir kol olan “Gordon” San Francisco’da bir alışveriş mağazasında kahve servis ediyor. Evet, yanlış duymadınız! Amerika’da robot kahve servisinde ilk olan Gordon bir saatte tam tamına 120 adet kahve servis edebiliyor. Cafe X Teknolojileri’nin kurucusu Henry Hu kahve beklerken çok fazla vakit kaybedildiğini ve bu konuda bir şeyler yapma gereği hissine kapıldıkları için bu robotu yarattıklarını dile getirdi. Cafe X Teknolojileri yerel bir start-up olarak tanınıyor. Genel olarak bakılırsa yaratıcı bir projenin hayata geçirildiğini görüyoruz ancak proje insan gücü ihtiyacını azaltma ihtimaline sahip olduğu için tam olarak iyi ya da kötü bir yorum yapmak mümkün değil.

Cafe X Teknolojileri adlı start-up yetenekli robot barista Gordon’ı tutacak bir tezgah da yaptı. Böylece müşteriler tezgah ya da mobil uygulama aracılığıyla kahve siparişlerini verebilecek. Gordon espresso gibi toplama 7 adet içecek servis edebiliyor ve bir fincan için istediği ücret $2.25 to $2.95 aralığında değişiyor. Diğer kahve dükkanlarının aksine Gordon isminizi de yanlış yazmıyor olacak. İstediğiniz içecek tipini ve diğer özelliklerini seçtikten sonra müşterilerin telefonuna 4 haneli bir kod geliyor ve o kod aracılığıyla kahve ödemesi gerçekleştiriliyor. İçecek hazır olduğunda, telefona bir mesaj geliyor.

Gordon aslında otomatik sistemlerin zamanla nasıl insan gücünün yerine geçeceğini gösteren somut kanıtlardan biri olarak kabul edilebilir. Teknoloji gün geçtikçe daha da akıllı bir hale gelecek ve biz de yeni teknolojik çağa uyum sağlama sürecine gireceğiz. Gelecek yıllarda otomasyon (makineleşme) ve sayısallaştırmanın imalat, yazı işleri ve halkla ilişkiler, hukuk ve hatta bilişim gibi pek çok ülkede insan gücünü geçmesi bekleniyor. Bu değişime nasıl adapte olunacağı şu an tam olarak netleşmese de gelişmiş eğitim ve evrensel vatandaşlık geliri gibi konular gündemde gözüküyor.