Samsung Galaxy S8 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Venture Beat’in yeni raporuna göre Samsung’un Galaxy S8 adlı yeni modeli bu sene 29 Mart ’17 tarihinde ortaya çıkacak.

Modelin arka yüzü geçen sene çıkarılan Galaxy S7 ile benzerlikler taşıyor ancak bu modelde parmak izi sensörünün yeri değiştirilmiş. Telefonun ön kısmına göz attığımızda ise Samsungun bilindik klasik çizgileri yerine daha radikal bir değişiklik göze çarpıyor. Fiziksel ana ekran tuşu ve dokunmaya duyarlı yönlendirme tuşları gitmiş ve giden tuşların yerine bütün telefonu yönetebileceğiniz kıvrılan bir ekran ile karşı karşıyayız.

Raporda ayrıca yeni telefon modelinin iki farklı ekran büyüklüğüne (5.8 ve 6.2 inç) sahip olduğu belirtiliyor. Yeni ekranların çok çok daha kaliteli olduğu konuşulmakta. İşte Galaxy S8’in diğer özellikleri arasında kamerasının 12 megapiksel olması, diğer kamerasının 8 megapiksel olması, deposunun microSD uzantısıyla birlikte 64GB ve hafızasının 4GB olması ve bunların yanı sıra suya dayanıklı olması bulunuyor.

Samsung’un Galaxy S8’de tam olarak yapmak istediği şey ise HDMI yuvasına takıldığında masaüstü bilgisayar gibi işlevselliği olması. Ayrıca telefon Samsung’ın Bixby denilen kişisel asistanını aktive edecek bir tuşa sahip olacak. Bixby’nin rakiplerine nazaran karmaşık emirleri daha iyi algılayabileceği belirtildi, bir başka deyişle Appleın Siri’si ve Google Asistanı’ndan daha gelişmiş olacak. Samsung’un eklediği bir yeni özellik ise USB-C girişi.

Teknolojiye ayak uydurup cihazlarında yeniliğe giden Samsung yazılım tarafında da cihazlarının bazı eşyaları tanıyabileceğini özellikler ekliyor, görsel arama fonksiyonelliği fotoğrafını çektiğiniz ürünü satın almanıza ya da bir metni çevirmenize yardımcı olabilir. Yazılım konusunda yapılacak değişiklikler halen netleşmediği için şu an yazılım tarafında bahsettiğimiz yeniliklerin geçerli olup olmayacağı henüz kesin değil.

Geçtiğimiz sene batarya yüzünden pek çok telefonu patlayan ve hatta uçaklarda telefonları yasaklanan Samsung’un batarya tarafında gerekli önlemleri aldığı belirtildi. Kameralar çok fazla farklılık göstermese de yeni yazılım özelliklerine sahip olacak ve ilk Note 7’de görülen iris tarayıcısı bu modele de uygulanacak. Pek çok özelliğin ilk defa bu modelde olacağını göz önünde bulundurursak fiyatının da daha yüksek olacağı apaçık.