Sexify Netflix

Sexify, Netflix’in cinselliğe yeni bir bakış açısı getiren dizisidir. Başrollerinde Aleksandra Skraba (Natalia), Maria Sobocinska  (Paulina) ve Sandra Drzymalska (Monika)’nın bulunduğu ekibin kadrosunda Piotr Pacek, Cezary Pazura, Malgorzata Foremniak, Bartosz Gelner, Wojciech Solarz, Ewa Szykulska gibi isimler yer alıyor. İlk sezonu yayınlanan dizinin Netflix tarafından 2. sezon için onay aldığı biliniyor.

Polonya yapımı komedi – drama tarzı dizide, üç farklı karakterin cinsel deneyimleri ve bu konuda hissettikleri hakkında bilgi veriliyor. Bildikleri ve bilmedikleri konusunda üç arkadaşın bilgi alışverişinde bulunması, kendileri ile yüzleşmeleri ve yeni deneyimler elde etmesi üzerine kurulan hikaye, daha çok genç kitle tarafından seyrediliyor.

Sexify’ın Konusu Nedir?

Imdb: 6.5/10

Bir teknoloji yarışması için bilgisayar bilimi öğrencisi Natalia’nın kadın orgazmını iyileştiren bir uygulama geliştirmesiyle başlayan hikâye, Natalia’nın Paulina ve Monika adlı arkadaşları ile birlikte tecrübesiz olduğu cinsellik konusunda yeni deneyimler keşfetmesiyle devam eder. Bu süreçte Natalia, Paulina ve Monika, birbirlerinden oldukça farklı cinsel hayatlarından yola çıkarak kendi cinselliklerini ve kadınlık güçlerini fark etmeye başlarlar.

Bir bilgisayar bilimi öğrencisi olan Natalia, bilgisayar ve yazılımla ilgili konularda oldukça başarılıdır. Bununla birlikte seks konusunda bilgi ve tecrübe eksikliği yaşamaktadır. Böylece bildiği ve bilmediği bu iki konuyu birleştirerek cinsellik hakkında bir yazılım geliştirmeye karar verir. Arkadaşları Monika ve Paulina’nın da yardımlarıyla bir seks uygulaması tasarlar. Üç arkadaşın maceralarını konu edinen dizi, komik olaylar zinciri ile devam eder.

Girişimci Gözünden Sexify

Sexify dizisi cinsellik üzerine bir deneyim gibi görünse de aslında insanların yaşadıkları problemlerle yüzleşme, bu problemlere çözüm üretebilme becerileri üzerine bir farkındalık oluşturma hedefinden yola çıkıyor. Günümüzde hemen her konuda yazılım geliştirme, farklı sorunlara farklı çözümler sunma, teknolojiyi ihtiyaçlar doğrultusunda kullanma yönünde gerçekleşen bu akım, kişilerin kendi özbenliklerinde hissettikleri eksiklikler için de çözüm üretebiliyor.

Üç arkadaşın cinsellikle ilgili farklı sorunlarının olması ve bu sorunlara deneyimli oldukları yazılım konusu ile çözüm arayışı içine girmeleri, insanların kendilerine olan inanç ve yeteneklerine olan güveni konusunda motive olmalarını sağlıyor. Konunun cinsellik dışında başka sorunlara alternatif çözümler üretmek açısından örnek olması dizinin belki de en dikkat çeken yönlerinden biri olarak görülüyor. Öğrencilerin girişimci ruhları ile hareket ederek farklı bir şeyler ortaya koymaları, gelecek açısından hayatlarını yönetebilmelerini ve sorunlar karşısında kendilerini daha güçlü hissedebilmelerini sağlıyor.

Sexify Dizisi Hakkında Yorumlar

Dizi, pek çok izleyiciden faklı yorumlar aldı. Olumlu ve olumsuz olarak belirtilen yorumlar arasında birkaç madde ön plana çıkıyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir gençlik dizisi olarak çıkan Sexify, cinselliği metalaştırma konusunda eleştiri alıyor.
  • Duygusallıktan öte sadece fiziksel tatmini ön plana çıkardığı için seyirci üzerinde tesirli olmadığı düşünülüyor.
  • Genç insanların girişimci hareketler içerisinde olması ve bu insanların kadın olması takdir ediliyor.
  • Genç insanların kendi sorunları ile açık bir şekilde yüzleşmeleri, farkındalık oluşturuyor.
  • Teknoloji ile sorunlara çözüm arayışı içinde olan üç arkadaşın deneyimleri, gençlere kendine güvenme konusunda örnek teşkil ediyor.
  • Kimileri tarafından basit ve materyalist olarak nitelendirilen dizinin boş vakitlerde gülmek için seyredilebilir özelliğe sahip olduğu söyleniyor.

Olumlu ve olumsuz pek çok yoruma rağmen Netflix’in bu dizisi 2. sezon onayını almış bulunuyor. Valeria ve Sex Education karışımı olduğundan ve eğlenceli vakit geçirmek üzere kurgulandığından bahsedilen dizi, özellikle 30 yaş altı gençlerin ilgi odağı olmayı başarmış durumda. İlk sezonu 8 bölümden oluşan dizinin 2. sezonu merakla bekleniyor.