Maskelerde Nano Robot

22

Almanya’da yaşayan bir vatandaşın yayınladığı video görüntüleri ile ortaya atılan maskelerde nano robot iddiası, korku verici teorilere yol açtı. Cerrahi maskelerin yüksek buhar sonrası mikroskopla incelenmesi sonucu ince ipliğe benzer görüntüler ortaya çıktı. Bu maddelerin nano robot olduğu iddiası, maske kullanan insanları tedirgin etti.

Yayınlanan bu videonun ardından kendi imkânları bulunan pek çok kişi maskeleri evlerinde incelemeye koyuldu. Gerçekten de bu ipliğimsi maddeleri görenler, nano robot konusu ile ilgili şüpheye düştü. Konu ile ilgili yapılan yorumlar arasında maske takmak istemeyenler için bir bahane olarak ortaya atıldığını iddia edenler de mevcut.

Yapılan iddialara göre su buharı ile ortaya çıkan nano robotlar, maske yoluyla insan vücuduna girerek DNA yapısını bozmakta ve süreklilik halinde insanı yavaş yavaş öldürmekte olduğu öne sürülüyor. Buna karşılık nano robot hakkında bilirkişilerin görüşleri, herhangi bir nano robotun metrenin yaklaşık milyarda birine denk gelen bir boyutta olması ve dolayısıyla telefon kamerası ile görüntülenmesinin imkânsız olması yönünde ilerliyor. Günümüzde böylesine yüksek bir teknoloji bulunmamakla beraber nano robotların maskelerin içine yerleştirilmesinin söz konusu olmayacağını belirtiyorlar.

Nano Robot Nedir? Ne İşe Yarar?

Nano robotlar, nano teknoloji mühendislik disiplini içinde tasarlanan ve inşa edilen robotlardır. Türkçe anlamları içerisinde cüce, nanomakina, böcekçik gibi kavramlar bulunan nano robotlar, moleküler düzeyde robotlardır. Daha çok tıp ve çevre iyileştirme gibi alanlarda kullanılma potansiyeline sahip bu robotlar, boyut olarak bir hücre ile eşdeğer ölçülerdedir.

Nano robot teknolojisi geliştirilirken mühendisler hem organik hem de inorganik materyaller arasındaki etkileşim, iletişim ve kontrol gücü gibi tüm durumları değerlendirerek çalışmaktadır.

Geliştirilen nano robotların çalışma prensipleri hakkında teknik bilgiler ve tahminler şu şekildedir:

  • Nano robotların jeneratör veya kapasitör gibi dâhili güç kaynakları veya kendilerine ait bir güç kaynakları bulunmaktadır.
  • Nano robotlar gitmeleri gereken yerleri algılayabildikleri bir navigasyon sayesinde yönlendirilebilmektedir. Ayrıca nano robotlar diğer nano robotların konumlarını tespit etmek için ultrasonik sinyaller yayma özelliğine sahiptir.
  • Nano robotlar serbest dolaşmayan, hedefe yönelik hareket eden sistemlerdir. İlerleyen zamanlarda bu hareket sistemlerine kol benzeri uzantılar eklenmesi de beklenmektedir.
  • Nano robotlar kanserle mücadelede kullanılmak üzere geliştirilmektedir. Robotlar, ultrasonik sinyaller göndererek tümörlere saldırabilmekte veya ilacı doğrudan kanserli bölgeye göndererek kemoterapinin bir parçası olabilmektedir.
  • Nano robotlar, küçük parazit ve organizmaları yok edebilmek için mikro savaş yapabilirler.

Gelecek teknolojisinde özellikle tıp alanında daha çok kullanılması beklenilen nano robotlar, doğru kullanıldığında insan ve çevre sağlığı bakımından faydalı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Nano Robotlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Nano robotlar, oldukça geniş bir alanda kullanılabilecek sistemlerdir. Bunlardan bazıları: Arterioskleroz (kan dolaşımına giren plak) tedavisi, kan pıhtılarını parçalama, parazitlerle mücadele etme ve onları giderme, gut hastalığında kan dolaşımında bulunan yağları parçalama, kanserle mücadelede tümörlere savaş açma, böbrek taşlarının kırılması ve yaraların temizlenmesi şeklinde sıralanabilir. Minik ve hareketli yapıları sayesinde zor işlemlerde kullanılması planlanan nano robotlar, yakın gelecekte pek çok yöntemle farklı alanlarda karşımıza çıkma potansiyeline sahiptir.

Maskelerin İçinde Nano Robot Var mı?

Nano robot üzerinde çalışılan bir teknoloji olmakla birlikte, insan sağlığına fayda sağlaması beklenen bir gelişmedir. Nano robotların maske içerisine yerleştirilmesi günümüz teknolojisinin geldiği seviyede mümkün değildir. Yapılan iddialar ve teoriler doğrulanmamış kaynaklara aittir.

Maske içerisinde yer alan görüntülerin hem boyut hem de şekil itibariyle nano robot olarak nitelendirilmesi doğru değildir. Maskede bulunan ve içerisindeki ipliksi doku ile farklı görünen bu nesneler, muhtemelen tekstil malzemesidir.