Glamping Nedir?

Glamorous Camping kelimelerinin birleşiminden türetilen glamping, kampçılığın yeni ismi olarak karşımıza çıkıyor. Lüks çadır yaşantısı olarak tasvir edilen glamping deneyimi tarihsel olarak çok eski zamanlara dayanıyor.

Doğada vakit geçirmek isteyen ancak kendi konfor ve lüksünden ödün vermeyen insanlar için tasarlanmış bir tatil seçeneği olan glamping, lüks çadırlar veya bungalov evlerde gerçekleştiriliyor. Hem kamp hem de ev konforu arayanlar için bulunmaz fırsat olarak değerlendirilen glamping hizmeti sunan yerler giderek yaygınlaşıyor.

Türkiye’deki En İyi Glamping Alanları

Türkiye’de son zamanlarda oldukça popüler hale gelen glamping için en iyi rotalardan bazılarını sizler için derledik;

·      Club Amazon, Bördübet, Marmaris / Muğla

35 yıldan fazla kamp geçmişine sahip, yemyeşil doğanın içerisine kurulmuş, misafirlerine farklı konaklama imkânı sunan bu harika mekânda, Butik Van, Çingene Arabası, Mini Bungalov, Bonibon Oda, Taş Oda, Teras Oda gibi farklı seçenekler bulunuyor. Çingene Arabası ve Bonibon Odasında yer alan şeffaf tavan sayesinde geceleri yıldızları seyretmek mümkün. Ayrıca burada bisiklet sürme, ormanda yürüyüş, kano gibi farklı aktiviteler de yapılabiliyor.

·      Bonjuk Bay, Gökova / Muğla

Ege’nin muhteşem koylarından birine kurulmuş olan bu glamping alanı, farklı bir prensiple hareket ediyor. Konaklama boyunca uyulması gereken kuralların bulunduğu bir liste sunan ve konaklama için referans gösterilmesini isteyen tatil yerinde lotus çadırı, bungalov ev, safari çadırı ve taş ev seçenekleri bulunuyor. Ayrıca yoga, dalış, bisiklet turu ve orman koşusu gibi faaliyet imkânı bulunan alanda taze ve organik malzemelerden yapılan yemekler sunuluyor.

·      Mona Glamping Caravan Suites, Seferihisar / İzmir

Seferihisar’ın mandalina ve çam ağaçları arasında yer alan sakin ve huzurlu tesisi, karavan, glamping çadır ve tiny house seçeneklerine sahip. Karavanların her birinin kendine özel banyosu bulunuyor. Tesiste şarap tadım turları, ateş başı açık hava sineması, bisiklet ve hiking turları gibi aktiviteler yer alıyor.

·      Avalon Steppes, Kayaköy, Fethiye / Muğla

Osmanlı ve İngiliz tasarımlarından yola çıkan lüks oda çadırlarına sahip olan tesiste çadırların isimleri: Topkapı, Yıldız, Buckingham ve Kensington. Tüm çadırlarda birer küçük pencere ve geceleri yıldızları seyretmek için birer kubbe bulunuyor. Tesiste ATV turu, tırmanma, ata binme, balık tutma, dalış, yürüyüş ve bisiklete binme gibi aktiviteler yer alıyor.

·      Campo Portakal, Çıralı, Kemer / Antalya

Portakal bahçeleri içerisinde yer alan bu tesis eco glamping hizmeti sunuyor. Tesis içerisinde kano, safari, yoga, bisiklet kiralama ve bota binme gibi aktiviteler yer alıyor.

Dünya’daki En İyi Glamping Alanları

Dünya’nın farklı bölgelerinde yer alan en iyi glamping alanlarından bazıları şöyle sıralanabilir;

·      Merzouga Luxury Desert Camp Glamping /Fas

İlginç bir deneyim için çöl kampı sunan tesiste muhteşem gün batımı manzaraları, geceyi fenerlerin aydınlattığı fantastik bir macera ile taçlanıyor. Masalsı bir ortamda gurme lezzetlerin yer aldığı tesis, farklı bir tatil deneyimi sunuyor.

·      Glacier Montana Glamping / ABD

UNESCO Dünya Miraları Listesi’nde yer alan Glacier Milli Parkı’nın muhteşem doğasında yer alan tesiste nehir kenarında öğle yemeği, rafting, ata binme ve yöresel lezzetleri tatma gibi aktiviteler yer alıyor.

·      Aman- i Khas Glamping / Hindistan

Hindistan’ın Ranthambore Ulusal Parkı’nın eteğinde yer alan tesis, 10 adet platform çadırdan oluşuyor. Tesiste Hindu tapınaklarını ziyaret etme ve yaban hayatı koruma alanlarına safari düzenleme gibi sıra dışı etkinlikler bulunuyor.

·      Grand Canyon Glamping /ABD

Amerika’nın güneybatısında lüks bir kamp deneyimi sunan tesis, 160 dönümlük çam ve ardıç ormanlarının bulunduğu bir ormanın üzerine kurulu. Colorado Nehri üzerinde helikopter turu yaparak enfes lezzetler eşliğinde gün batımı keyfi yaşayabilirsiniz.