Bugün Canı İşe Gitmek İstemeyenlere Motive Edici Tavsiyeler

Tired bored young businessman sitting at his desk in front of his computer yawning, with his chin resting on his hand and eyes closed, in his office

Hepimizin canı bazen işe gitmemek ister. Bir önceki gece geç yatmışsınızdır, yorucu bir gün geçirmişsinizdir, bahane ne olursa olsun o sabah sıcacık yatağınızdan kalkıp işe gitmek istemiyorsunuzdur. Ama ya daha önce işe gitmemek için o aynı mazereti patronunuza sunduysanız? Ayrıca yine aynı mazereti kullanıp işe gitmediğinizde birikecek işleri düşünün. O halde kendinizi motive ederek kalkıp güne başlamanız gerekebilir. İşte sizi motive etmeye aday tavsiyelerimiz:

Kendinizi şımartın

İşe giderken kendinize en sevdiğiniz çayı ya da kahveyi ısmarlayın ya da öğle yemeğinde arkadaşlarınızla beraber güzel bir yere gidin. Sıkıcı ya da yoğun çalışma saatleri sonrası da sevdiklerinizle buluşabilir, spor yapabilir ya da evde güzel bir film gecesi düzenleyebilirsiniz.

Bir sloganınız olsun

Buna “mantra” da diyebiliriz. Kendinize sizi motive edecek bir söz, deyim ya da bir slogan bulun ve bunu hayatınıza her an uygulamaya çalışın.

Hayatınızı kolaylaştırmaya bakın

Her gün otobüse binip aynı rutini tekrarlamak sıkıcı olabilir. Değişiklik yapın ve taksiye binin. Daha rahat kıyafetler giyinin. Yapılacaklar listenizdekileri adım adım ve yavaş yavaş halletmeye bakın. Umutsuzluğa kapıldığınızda ve her şey üst üste gelmeye başladığında sevdiklerinizden destek isteyin.

Kontrolü kaybetmeyin

Her zaman şehrin kaosuna ve hızına yetişemeyebiliriz. Biraz nefes alın, sakinleşin ve işleri gidişatına bırakın. Gidişatına bırakmak kontrolü kaybetmek anlamına gelmiyor, dikkat! Enerjinizi ve kontrolünüzü kaybetmeden işlerinizi yürütmeyi deneyin. Bazen düşük tempoda gitmek daha sağlıklı olabiliyor.

Sessiz ya da sakin kalın

Eğer o gün motivasyonunuz düşükse patronunuz ya da ekibinizle tartışmalara girmemeye çalışmalısınız. Gerekirse kulaklığınızı takın, odanızın kapısını kapatın ve çalışmaya koyulun. Sessiz ve sakin kalmak size de iyi gelecektir.

Tamamlanması kolay olan işten başlayın

Belki de bugün o büyük projeyi tamamlayacağınız gün değildir, ancak şunu da aklınızda tutmalısınız ki eğer hasta izni alsaydınız işlerinizin büyüklüğü daha da artacaktı. Enerjiniz düşük olduğunda büyük projeler için küçük hazırlıklar yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin küçük hazırlıklar evrak hazırlama gibi işler olabilir.