Canlı Yayın Yapmak Yaygınlaşacak

Geçtiğimiz senelerde popülerliği gün geçtikçe artan canlı yayın, daha fazla öne çıkmaya hazırlanıyor.

2016 yılında pek çok sosyal medya platformu canlı yayın özelliğini gündeme getirdi. Şu anda Facebook ve Instagram gibi büyük sosyal medya platformları bu özellikle daha da önemli hale geldi. Büyük markalar çeşitli cihaz ve aracılar kullanarak canlı yayın anlayışına daha da değer kattı. Kısacası 2016 canlı yayının dijital dünyaya merhaba dediği yıldı, 2017 ise tam anlamıyla canlı yayının yılı olacak!

Şu anda milyonlarca insan canlı yayın yapıyor ve daha önemlisi sevdikleri programları sosyal medya üzerinden canlı olarak izleyebiliyor ve bunun keyfini çıkarıyor. İster mobilden ister masaüstünden ya da diğer platformlar üzerinden canlı yayına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu erişim kolaylığı sonucunda kreatif insanlar, yayın ve basınla ilgilenen oluşumlar ve markalar tüketiciyle, izleyiciyle ve bütün dünyayla direkt olarak iletişim kurabileceği inanılmaz fırsatı kullanarak, çok farklı işler çıkarta bilecekler.

Yeni yılda dijital dünyada canlı yayını neler bekliyor?

Birden fazla kamera kullanımı

Yeni cihazlar birden fazla akıllı telefonu birbirine bağlamayı kolaylaştıracak ve haber bazlı işletmelere yeni olanaklar sunacak. Bu sayede canlı yayın farklı açılardan izlenebilecek. Cihazların bazıları prodüktörün kameraları kontrol edip değiştirmesini sağlıyor. Birden fazla kamera kullanımı; etkinlik, konser ya da haber organizasyonlarında daha etkili olacak.

Daha fazla programlı canlı yayın gösterimleri

Eskiden televizyon kuruluşları büyük canlı yayınları yıllık ya da belli zaman aralıklarında düzenlerdi ve yayınlar geleneksel anlayışa dayalı olurdu. Yeni gelen teknolojik cihazlar ve ilerleyen dijital medya sayesinde televizyonda geleneksel çizgisinden çıkıp sosyal medyaya yönelmeye başlayacak ve programlı canlı yayınları dijitale taşıyacak.

Daha iyi pazarlama araçları

Facebook gibi mecralarda canlı yayın yaptığınız zaman insanlara bildirim gidiyor ya da canlı yayına Facebook’da gezerken rastlayabiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde canlı yayın dünyasına merhaba diyen Instagram’da da direkt olarak bildirim gidiyor. Bir çeşit pazarlama yöntemi olan bildirim özelliği sayesinde canlı yayınız başladığı an sizi takip eden herkes haberdar olacak. Canlı yayınızı sosyal medyada önceden bildirerek de başlamadan pek çok kişinin sizi sabırsızlıkla beklemesini sağlayabilirsiniz.