Türkiye’nin En Büyük 5 Kütüphanesi

İnternetin gelişmesi bilgiye ulaşımı her ne kadar hızlı bir hale getirse de günümüzde hala büyük kitleler için gerçek kitaplar ve bunların bir arada bulunduğu kütüphaneler oldukça değerli konumda, yaşam içerisinde insanlar araştırma yapmak için kütüphanelere gitmeyi tercih ediyorlar. Ülkemizde de durum aynı düzeyde. Kitap severlerin her yıl akın ettiği onlarca kütüphane bulunuyor. Bunların içinde yer alan Türkiye’nin en büyük 5 kütüphanesini sizler için derledik..

1. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi (Ankara)

2020 senesinde Külliye’de kurulan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, içerisinde bulundurduğu kitap adediyle ülkenin en büyük kütüphanesi unvanına sahip. 125 bin metrekare gibi devasa bir alana kurulan bu kütüphanede 4 milyonun üzerinde basılı eser mevcut. Ayrıca 120 milyonun üzerinde de dijital öge bulunuyor

2. Atatürk Kitaplığı (İstanbul)

İstanbul şehrinde bulunan Atatürk Kitaplığı’nda toplamda 250 binden fazla yazılı eser bulunuyor. Tasarımı ve içeriğiyle 2007 ve 2011 senelerinde Türkiye’nin en iyi kütüphanesi seçildi. Yüz binlerce kitap sever her yıl bu kütüphaneyi ziyaret ediyor.

3. Beyazıt Devlet Kütüphanesi (İstanbul)

Bu kütüphane kuruluş bakımından oldukça eskiye dayanıyor. 1884 senesinde 2. Abdülhamit döneminde oluşturulan bu kütüphanede toplamda 1 milyonun üzerinde yazılı eser bulunuyor. Özellikle eski Osmanlı mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir mekân olarak öne çıkıyor.

4. Milli Kütüphane (Ankara)

Ankara’da bulunan Milli Kütüphane için kültürel hafıza mekânı dersek yanılmış olmayız. Alan olarak olmasa da içerik bakımından Türkiye’nin en büyüğü konumuna sahip. Bu kütüphanede 10 milyondan fazla yazılı içerik bulunuyor. Ayrıca 5 binden fazla plak bulunuyor olması da müzik severlerin ilgisini çeken bir durum.

5. İzmir Milli Kütüphane (İzmir)

İzmir Milli Kütüphaneyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, halkın kendi imkanlarıyla kurduğu bir kütüphane olmasıdır. Bu sebeple adına “Milli” denmiştir. İzmir Milli Kütüphanenin içerisinde ise 1,2 milyondan fazla yazılı eser bulunuyor.

Dünyanın En Büyük 5 Kütüphanesi