Dünyanın En Büyük 5 Kütüphanesi

Gelişen teknoloji birçok alanda insan hayatını değiştirdi. Bunlardan bir tanesi de yazılı metinlerin yani kitapların dijital platforma taşınması oldu. Ancak her ne kadar kitaplar tabletlere, telefonlara uyarlansa da dünya genelinde hala büyük bir kitle kitapların sayfalarına dokunmayı seviyor. Bu sebeple kütüphane kültürü hala modasını kaybetmemiş durumda. Dünyanın en büyük 5 kütüphanesi de her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

1.    Kongre Kütüphanesi (ABD, Washington DC)

Amerika Kongre Kütüphanesi dünya genelinde en büyük kütüphane olma unvanını korumaya devam ediyor. Kongre Kütüphanesinde 470 farklı dilde ve 160 milyondan fazla kitap bulunuyor. Ayrıca bu yapıda 4 binden fazla kişi çalışma yürütüyor. Yıllık 1,75 milyonu aşkın ziyaretçisiyle Kongre Kütüphanesine ilgi her geçen yıl daha da büyüyor.

2.    New York Halk Kütüphanesi (ABD, New York)

New York Halk Kütüphanesi 53 milyonu aşkın kitap sayısının yanında özel mimari tasarımıyla da ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Bu sebeple her yıl ortalama 18 milyon kişi bu kütüphaneyi ziyaret ediyor. Bu sayı, diğer kütüphanelere oranla oldukça fazla. Günümüzde New York Halk Kütüphanesinde toplamda 1937 kişi çalışıyor.

3.    Bibliothéque nationale de France (Fransa, Paris)

Fransa’nın en büyük kütüphanesi olan Bibliothéque nationale de France kütüphanesi gerek mimarisi gerekse kitap sayısı ile dünya genelinde yoğun ilgi görüyor. Bu kütüphanede toplamda 31 milyonu aşkın kitap bulunuyor. Ayrıca 2668 çalışanı mevcut.

4.    British Library (Birleşik Krallık, Londra)

İngiltere’de bulunan British Library’de toplamda 170 milyondan fazla kitap bulunuyor. Bu devasa kütüphanede çalışanların sayısı ise 1977’dir. 400 yıllık harika bir mimariye sahip olan bu kütüphane turistlerin odak noktalarından biri.

5.    Rusya Devlet Kütüphanesi (Rusya, Moskova)

Rusya Devlet Kütüphanesi ise Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunuyor. Kütüphanenin bünyesinde toplamda 44 milyondan fazla kitap vardır. Çalışan sayısı 1972 olan bu kütüphaneyi yılda 1,17 milyon kişi ziyaret ediyor.

Türkiye’nin En Büyük 5 Kütüphanesi