İstanbul’da Kaç Adet Kayıtlı Taksi Var?

İstanbul’un en büyük sorunlarından birisi olan trafik, gün geçtikçe daha da artmaktadır. Özellikle de hızlı ve rahat olması nedeniyle tercih edilen taksiler, kolay ulaşımın en önemli araçlarından birisidir. Fakat böylesi önemli araçlar kimi zaman vatandaşların en büyük sorunu haline gelebiliyor. Özellikle de taksicilerin “kısa mesafe” ve “dolandırıcılık” problemi ile karşı karşıya kalan vatandaşların tepkisi de gün geçtikçe artıyor.

Her Bin Kişi Başına 2 Adet Taksi Düşüyor!

Mega kent İstanbul’da yaşam ve kimi zaman taksi bulmak bir hayli zor hale geliyor.  Özellikle de şehrin nüfusu düşünüldüğünde taksi bir hayli yetersiz kalıyor. Her ne kadar İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu taksilerin yeterli olduğunu öne sürerek “öncelikle trafik sorununu çözmeye yönelik çözümler üretilmeli” dese de taksi bulmakta zorlanan vatandaşın tepkisi bitmiyor.

İstanbul’daki taksi sayısı 28 Ağustos 2021 tarihi itibariyle 17 bin 395 adettir. Taksi şoförlüğü yapan kişi sayısının ise 52 bin civarında olduğu söyleniyor. Bu veriler ışığında İstanbul’da her 1000 kişi başına 2 adet taksi düşüyor.

İstanbul’da Kayıtlı Taksi Sayısı Artacak Mı?

İstanbul’da taksi sayısının azlığı Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında da ele alındı. Toplantıda taksi sayısının artırılmasına yönelik bir teklif sunuldu.  Fakat bu teklif 16’ya 11 oy ile reddedildi. 8. kez reddedilen bu teklif, özellikle de son dönemde taksi sayılarının artırılmasını isteyen vatandaşı bir hali üzdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’daki taksi sayısının artırılmasını isterken İstanbul taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu tam tersi bir görüşü savunmaktadır. Eyüp Aksu’ya göre taksi sayısının artırılması İstanbullulara hiçbir fayda sağlamayacak. Eyüp Aksu, taksi sayısını artırmak yerine trafik sorununun çözülmesi gerektiğini savunuyor.