AÖF Kayıtları Nasıl Yapılır?

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından pek çok öğrenci örgün eğitim için tercih yaparken, azımsanamayacak sayıdaki öğrenciler de AÖF tercihlerinde bulunuyor.

Ülkemizde Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi olmak üzere üç farklı eğitim biriminde AÖF yer alır. Farklı farklı eğitimleri uzaktan alarak ön lisans ve lisans mezunu olma şansı tanıyan AÖF’e kayıt olma aşamaları da üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Ancak üniversite fark etmeksizin AÖF’e kayıt yaptırmak istenildiğinde üniversitelerin online sistemleri kullanılmaktadır.

AÖF Kayıtları Ne Zaman?

Çocuk Gelişimi, Felsefe, Büro Yönetimi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Muhasebe, Finans ve Tıbbi Sekreterlik gibi pek çok bölümde ön lisans ve lisans diploması alma şansı tanıyan Açıköğretim Fakülteleri kayıtları değişiklik göstermektedir.

AÖF kayıtları bu yıl 2021-2022 güz döneminde yapılmaya başlandı. Üniversiteden üniversiteye farklılık gösteren AÖF kayıtları Ekim ayı içerisinde yapıldı.

AÖF’e Nasıl Kayıt Olunur?

Hangi üniversiteye kayıt yaptıracağınız fark etmeden AÖF kayıtları için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak öğrenim bilgileri MEBBİS/YÖKSİS sisteminde güncellenmelidir.
  • Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ne ait online sitelere giriş yapılmalı ve online başvuru işlemleri başlatılmalıdır.
  • Online işlemler tamamlandıktan sonra öğretim giderlerine ilişkin bilgiler alınmalı ve bölüme göre belirlenen ücretler ilgili bankaya yatırılmalıdır.
  • Ödeme gerçekleştirildikten sonra engellilik ve şehit yakını olma gibi özel durumlar işaretlenmelidir.
  • Başvuru sayfasında yeniden onay işlemleri gerçekleştirilmelidir.
  • Tüm online işlemler ve ödeme işlemleri gerçekleştirildikten sonra adaylar şehirlerinde yer alan AÖF kayıt bürolarına giderek başvuruda bulunulmalıdır.
  • Online sistemde ibraz edilen tüm resmî belgeler AÖF kayıt bürolarına da bildirilmelidir.
  • Belgelerin her biri doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir.

Yukarıda verdiğimiz adımlar 3 üniversite için ortaktır. Ancak her üniversitenin farklı kayıt şartları bulunur. Kayıt yaptıracağınız üniversiteye göre bunları da bilmeniz ve ona göre kaydınızı tamamlamanız gerekir.