Twitter Reklam Nasıl Verilir?

En çok ziyaret edilen sosyal medya mecralarından biri olan Twitter, 2006 yılında faaliyete geçmiştir. Geçmişten bugüne kullanıcı sayısını sürekli artıran bu sosyal medya platformu, adını en çok ziyaret edilen siteler arasına da yazdırmayı başarmıştır.

2021 yılının ilk çeyreğinde Twitter’ın günlük kullanıcı sayısı 199 milyona ulaşmıştır. Hal böyle olunca da pek çok büyük ve küçük e-ticaret sitesi Twitter’a reklam vermenin yollarını arar hale geldi. Peki, böylesi önemli bir platforma nasıl reklam verilir?

Twitter Reklam Nasıl Verilir?

Pek çok e-ticaret sitesi marka değerini artırmak için farklı yöntemlere başvurur. Bu yöntemlerden biri de sosyal medya platformları üzerinden reklam vermektir. Bunun için e-ticaret siteleri genellikle takipçi sayısı çok olan platformları tercih eder.

Bu platformlardan birisi olan Twitter üzerinden reklam vermeyi düşünüyorsanız, aşağıda yer alan alt başlıkları adım adım takip etmeniz gerekir:

  • Twitter’da reklam verebilmek için ilk öncelik arama motorları üzerinden Twitter hesabınıza giriş yapın.
  • Twitter hesabınızın sol tarafında yer alan “More” ya da “Daha Fazlası” yazan bölüme tıklayın.
  • Ardından “Twitter Ads” ya da “Twitter Reklamları” sekmesine basın.
  • Karşınıza çıkan ekranda “Country” yazan bölüme ülkenizi, “Time Zone” yazan bölüme ise bulunduğunuz zaman dilimini yazarak “let’s go” yani “devam” butonuna basın.
  • Açılan sayfada karşınıza pek çok seçenek çıkar. Yolunuza bu hedeflerden birisini seçerek devam etmelisiniz. Örneğin; Takipçiler seçeneğini seçerseniz, sayfanız her yeni takipçi kazandığında ücret ödemek zorunda kalırsınız.
  • Hedef belirledikten sonra karşınıza çıkan ekrandan kampanya ismi, yatırım kaynağı, reklamın başlama ve bitiş süresi, teklif türü ve günlük bütçe gibi konuları belirlemeniz gerekir.
  • Devam butonuna tıkladıktan sonraki sayfada reklam kitlenizi belirlemelisiniz. Buradan cinsiyet, yaş, mekânlar, kitle özellikleri gibi pek çok bilgiyi belirleyip devam sekmesine tıklayın.
  • Sonrasında yapmış olduğunuz tüm bu işlemlere tekrar bir göz atıp kampanyayı başlatma butonuna tıklayın ve işleminizi tamamlayın.

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın en etkili araçlarından biri olan Twitter, Türkiye ve dünya genelinde yoğun olarak kullanılır. Twitter üzerinden günlük 500 milyon tweet atılmaktadır. İnsanlar tarafından yoğun olarak kullanılan bu platform, firma ve markaların hedef kitlesine ulaşması açısından da oldukça önemlidir.

Pek çok firma tanınırlığını artırmak amacıyla sosyal medya platformlarında reklam verme yolunu seçer. Bu bağlamda markaların hedef kitlesine daha çabuk ulaşmasını sağlayan Twitter reklam modelleri bulunur.

Twitter reklam modelleri aşağıda verilmiştir:

Promoted yani sponsorlu reklam modeli, belirli anahtar kelimeler göz önüne alınarak yapılır. Bu reklam sayesinde mesaj, link, fotoğraf ve video gibi pek çok unsurun hedef kitleye ulaşılması sağlanır. Henüz takipçisi olmayan kullanıcılara da iletilen bu reklamlar, etkileşim başına ücretlendirilir. Yani reklamınızın tıklanması ve hesabınızın takibe alınması durumunda ücret ödemeniz gerekir.

Genellikle indirim, kampanya ve ürün tanıtımı dönemlerinde promoted trend yani sponsorlu gündem reklamları kullanılır. Bu reklamlar Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalır.

Kimi takip etmeli bölümünde yayınlanan sponsorlu hesap reklamı, takipçi sayınızı artırmaya yardımcı olur.

İzleme başına ücretlendirme yapılan Twitter video reklam modeli, kullanıcıların haber akış sayfasında yer alır.

Markalara ait mobil uygulamaların kullanıcılar tarafından indirilmesini sağlayan Twitter uygulama yükleme modeli, hedef kitleye ulaşma açısından oldukça etkilidir.

Twitter Reklam Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Twitter reklam bütçesini kendiniz belirlersiniz. Reklamlarınızın aldığı tıklama, etkileşim ve görüntüleme sayısı belirlediğiniz bütçeden düşer. Fakat aynı kullanıcının bir gün boyunca reklamlarınıza yaptığı tıklama sadece 1 kez ücretlendirilir. Belirlediğiniz bütçe bittiğinde ise reklam yayın akışından kaldırılır.