Deprem Çantasında Olması Gerekenler Neler?

Türkiye’nin deprem kuşakları arasında yer aldığı bilinen bir gerçektir. Hal böyle olunca da olası bir depreme karşı her zaman tetikte olunmalıdır. Fakat pek çok insan deprem çantasının nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilinç sahibi değildir. Bu yazıda “Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?” sorusunun yanıtını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Deprem Çantası Neden Önemlidir?

Deprem sonrasında ilk 72 saat oldukça kritiktir. Bu zaman zarfında insanlar, evleri yıkılmasa bile panik halde kendini sokağa atabilir. Dışarıda geçirilen süre uzadıkça ihtiyaçlar da artar. Fakat yanınızda bu ihtiyaçları giderecek hiçbir eşya yoksa zor durumda kalabilirsiniz.

Bu yüzden bir deprem çantası hazırlamalı ve evin ulaşılabilen bir alanına koymalısınız. Böylece deprem sonrasında dışarıda olsanız bile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirsiniz.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Deprem, ufak bir yer sarsıntısında bile hemen kendini hissettiren doğa olayıdır. Her ne kadar zaman zaman kendini unuttursa da hiçbir zaman tam anlamıyla yok olmaz. Bu yüzden olası bir depreme karşı her zaman hazırlıklı olunmalıdır. Bu hazırlıkta insanlara düşen en büyük sorumluluk ise bir deprem çantası hazırlamaktır.

Çok bölmeli ve işlevsel yanı olan çantalar her zaman olası doğal afetlerde size ve sevdiklerinize can simidi olur. “Deprem çantasında neler bulunur?”sorusunun cevabını ise aşağıda yer alan listelemede bulabilirsiniz:

  • Deprem çantasından bulunması gereken en önemli şey gıdadır. Özellikle sizi tok tutacak ve enerji verecek yüksek kalorili gıdalardan yana seçiminizi yapmalısınız. Ayrıca uzun süre dışarıda kalma durumuna karşı konserve veya paketlenmiş gıdaları da seçebilirsiniz.
  • Uzun süre dışarıda kalma durumunda sıvı kaybını önlemeye yardımcı su mutlaka deprem çantanızda bulunmalıdır.
  • Mevsime uygun giyecekler deprem çantasında yerini almalıdır. Bunlar; iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve mont gibi giysiler olabilir.
  • Aile üyeleri arasında bebek varsa buna uygun giysi, bebek bezi ve mama gibi ihtiyaçlar deprem çantasında hazır bulunmalıdır.
  • Deprem sonrasında otelde kalabilir veya yiyecek içecek ihtiyacına yönelik harcama yapabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda bir miktar nakit para taşımalısınız.
  • Sesi iletememe veya duyuramama durumuna karşı düdük, kâğıt, kalem gibi araçlar çanta içerisinde yer almalıdır.
  • Deprem sırasında baygın veya yaralı bulunmanız durumunda tespit edilmenizi sağlayan kimlik, sigorta ve tapu gibi belgeleri de çantanın bir gözüne sıkıştırmalısınız.
  • Islak mendil, tuvalet kâğıdı, sabun gibi ihtiyaçlar da deprem çantası içerisine konulmalıdır. Böylece uzun bir zaman dışarıda kalsanız bile kişisel hijyeninize dikkat edebilirsiniz.
  • Kişisel bilgiler bir kâğıda yazılıp su geçirmeyecek şekilde şeffaf dosya içerisinde muhafaza edilebilir. Böylece enkaz altından çıkarılan insanların iletişim adreslerinden yakınlarına ulaşılabilir.
  • Radyo ve el feneri pili mutlaka çantada yer almalıdır. Ayrıca gerekiyorsa fazladan pil konulmalıdır. Özellikle de el feneri deprem sonrası elektrik kesintisi durumuna karşı oldukça etkilidir.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Her yer sarsıntısı akıllara deprem çantasını getirir. Fakat “deprem çantası nasıl hazırlanır?” sorusu karşısında pek çok insan bilinçsizdir. Bu yüzden deprem anında bulundurulması gereken pek çok araç gereç çantaların içerisinde yer almaz.

Deprem çantalarının içine ilk olarak bir su konulmalıdır. Bu su çantanın alabileceği boyutlarda olmalıdır. Ayrıca her aile bireyi için ek çamaşır ve kıyafet de çantaya eklenmelidir. Bebekli aileler mutlaka deprem çantası içine bebeğin ihtiyacını giderecek malzemeyi koymalıdır. Ayrıca battaniye ve uyku tulumu gibi ürünler de çanta içerisine sığdırılabilir.

Deprem çantası içerisine gereğinden fazla kıyafet ve ürün konulmamalıdır. Çanta içindeki malzemeler her mevsim değiştirilmelidir. Ayrıca bozulan gıdalar ve ürünler deprem çantası hazırlanırken kullanılmamalıdır.