Gig Ekonomisi Nedir?

Gig(Kısa Süreli İş) ekonomisi, geçici pozisyonların yaygın olduğu ve kuruluşların kısa vadeli taahhütler için bağımsız işçileri işe aldığı bir serbest piyasa sistemidir. “Gig” terimi, belirli bir süre devam eden bir iş için kullanılan argo bir kelimedir; genellikle müzisyenler tarafından kullanılır. İşgücündeki konser çalışanlarına örnek verilebilir, serbest çalışanlar, freelancerlar, bağımsız yükleniciler, proje tabanlı işçiler ve geçici veya yarı zamanlı işe alımlar gibi iş düzenlemelerini içerebilir.

Son yıllarda gig ekonomisine doğru bir eğilim var. Kısa vadeli işlerdeki artışın arkasında bir takım güçler var. Birincisi, iş gücü daha mobil hale geliyor ve işler dijital platformlar aracılığıyla giderek daha fazla uzaktan yapılabiliyor. Sonuç olarak, iş ve konum birbirinden ayrılıyor. Bu, serbest çalışanların dünya çapındaki geçici işler ve projeler arasından seçim yapabileceği, işverenlerin ise belirli projeler için herhangi bir alanda mevcut olandan daha büyük bir havuzdan en iyi kişileri seçebileceği anlamına geliyor.

Yazılım, zaman verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için bazı iş türlerinin yerini aldığından, dijitalleşme işlerin azalmasına da doğrudan katkıda bulundu. Diğer etkiler arasında, esnek bir işgücüne yol açan işletmeler üzerindeki mali baskılar ve bin yıllık neslin işgücü piyasasına girişi yer alıyor. İnsanlar çalışma yaşamları boyunca, özellikle de Y kuşağı boyunca birkaç kez iş değiştirme eğilimindedir ve gig ekonomisi bu eğilimin bir evrimi olarak görülebilir.

Gig ekonomisi, paylaşım ekonomisi, hediye ekonomisi ve takas ekonomisini de içeren değişen kültürel ve iş ortamının bir parçasıdır. Gig ekonomisinin kültürel etkisi, örneğin pandeminin büyük bir etkiye sahip olduğu 2020’de Covid-19‘un ortaya çıkmasıyla değişmeye devam ediyor.

Kimler Gig Ekonomisinin Parçaları?

Şirketler, konser çalışanları ve tüketicilerin tümü gig ekonomisini oluşturur. Gig ekonomisinin uygulayabileceği organizasyon türleri, teknik pozisyonlardan, ulaşım pozisyonlarına kadar uzanmaktadır.

 • IT
 • Yazılım geliştirme
 • Proje Yönetimi
 • Muhasebe ve Finans
 • Eğitim
 • İnşaat
 • Medya ve iletişim
 • Serbest yazarlık
 • Sanat ve tasarım

Gig ekonomisi çalışanlarının kim olduğuna dair tek bir profil yok. Ancak bu çalışanlar arasında serbest çalışanlar, bağımsız yükleniciler, proje bazlı çalışanlar ve geçici veya yarı zamanlı işe alımlar yer alabilir. 2017 yılında, tüm ABD çalışanlarının %6,9’u bağımsız çalışanlardır. İstihdam ve kazançlarla ilgili anketlerde gig işçilerini belirlemek genellikle kolay değildir. Bazı araştırmalar, erkeklerin daha fazla emeğe dayalı gigler alma ve gelir için buna güvenme eğiliminde olduğunu, kadınların ise ek gelir için satış veya pazarlama gigleri alma olasılığının daha yüksek olacağını göstermiştir.

Tüketiciler, yolculuk paylaşımı veya yemek dağıtım uygulamalarında olduğu gibi, kolaylık sağlamak amacıyla konser ekonomisine katılabilir. Diğerleri, konser müdavimlerinde olduğu gibi eğlence açısından buna katılabilir. Yine de diğerleri, gig ekonomisine konser dışı ürünlere veya endüstrilere potansiyel bir alternatif olarak katılabilir. Örneğin, bir kişi otel yerine Airbnb‘de kalmayı tercih edebilir. Uber gibi araç paylaşım uygulamaları veya Grubhub gibi yemek dağıtım hizmetleri de dahil olmak üzere birçok popüler gig tabanlı hizmet var. Ancak 2020’de gig ekonomisi, Covid-19 nedeniyle müşterilerin bu hizmetleri kullanma şeklini değiştirmeye başladı.

Chicago Üniversitesi Harris Kamu Politikası Okulu ve Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından 2020’de, araç çağırma ve teslimat hizmetleriyle ilgili tüketici tutumlarının nasıl değiştiği hakkında bir anket yapıldı. Anket, kullanıcı tabanında bir bölünme buldu. Daha yüksek gelirli Amerikalıların, enfeksiyon risklerini azaltmaya yardımcı olmak için bu teslimat hizmetlerini kullanma olasılıkları daha yüksekti. Daha önce araç çağırma hizmeti kullanan müşterilerle ilgili olarak, %63’ü hizmeti Mart 2020’den beri kullanmadıklarını ve %54’ü Covid-19 salgını sırasında araç çağırma hizmeti kullanmaktan rahatsız olduklarını söyledi. Bununla birlikte, tahmin edilen müşteri kaybıyla birlikte, teslimat hizmetlerini kullanan bireylerin yüzdesi yaklaşık olarak aynı kaldı. Bunun nedeni, konfor ve maliyet nedeniyle bu hizmetleri kesenlerin bazı kullanıcılar tarafından dengelenmesi ve bu hizmetlere olan güvenlerinin artması olabilir. Ek olarak, hane geliri yüksek olan kişilerin bu dönemde evlerine daha fazla yiyecek teslim edildi. AP’nin bildirdiğine göre, yılda yaklaşık 100.000 dolar geliri olan hanelerin bakkal dağıtım hizmetlerini kullanma olasılığının yaklaşık iki katı olduğu bildirildi.

Ancak, teslimat hizmetleri hemen hemen aynı kalsa da, bazı hizmetler yine de para kaybetti. Örneğin, GrubHub’ın günlük ortalama siparişleri ikinci mali çeyrekte %32 artmasına rağmen, sürücüleri koruma ve zor durumdaki restoranları destekleme çabalarında para kaybetti.

Gig Ekonomisi İşleri

Gig ekonomisi işleri, gig işçilerini işe alan ortak endüstrilerde bulunan birden fazla pozisyonu içerebilir.

 • BT Gigleri, bilgi güvenliği mühendisi ve ağ analisti işleri
 • Yazılım geliştirme çalışmaları DevOps mühendislerini ve UX’i içerebilir
 • Serbest yazar Gigleri, içerik yazarı ve metin yazarı
 • Muhasebe ve finans serbest çalışmaları, bağımsız danışmanları ve ipotek temsilcilerini içerebilir
 • Ulaşım işleri, araç paylaşımlı sürücüleri içerebilir
 • İnşaat konserleri, marangozları ve diğer inşaat işçilerini içerebilir
 • Sanat ve tasarım Gigleri, müzisyenleri veya grafik tasarımı içerebilir
 • İdari işler, eczane teknisyeni ve tasarım idari asistanı işlerini içerebilir
 • Medya ve iletişim gösterileri teknik yazarları ve fotoğrafçıları içerebilir
 • Eğitim Gigleri, yedek eğitmenler ve öğretmenler içerebilir
 • Proje yönetimi Gigleri, proje veya ofis yöneticisi işlerini içerebilir

Gig Ekonomisinin Avantajları

Bir Gig ekonomisinde işletmeler, faydalar, ofis alanı ve eğitim açısından kaynakları korur. Ayrıca, personeli sürdürmek için çok yüksek fiyatlı olabilecek belirli projeler için uzmanlarla sözleşme yapma yeteneğine de sahiptirler. Serbest çalışanın bakış açısından, gig ekonomisi, çoğu işte mümkün olanın üzerinde iş-yaşam dengesini iyileştirebilir. İdeal olarak, model, insanların istihdam edilemeyen, bulabilecekleri her türlü geçici işi alabilecekleri bir konuma zorlandıkları bir pozisyon yerine, ilgilendikleri işleri seçen bağımsız işçiler tarafından desteklenmektedir.

Gig Ekonomisiyle İlgili Sorunlar

Bir Gig çalışanı, tam zamanlı çalışan olarak çalışmaktan elde edecekleri sağlık sigortasına veya diğer avantajlara sahip olmayacaktır. Fazla mesai ücreti ödemesi alamayacaklardır. Çalışan kendi programlarını yapmaya alışık değilse, iş-yaşam dengesi bozulabilir. Geçici çalışanları işe almak daha ucuz olduğundan, gig ekonomisi tam zamanlı çalışanların kariyerlerini geliştirmelerini zorlaştırabilir. Tutarsız gelir de bir sorun olabilir. Giglerden istikrarlı bir gelir elde etmek için yeterli işe sahip olmak, iş güvenliği açısından sürekli bir endişe olabilir. Çok fazla gige katılmak da zamanlamada zorluklara neden olabilir ve tükenmişliğe neden olabilir. İşçiler, işverenler ve müşteriler arasındaki ilişkileri uzun vadede sürdürmek daha zor olacaktır.