Ev Hanımlarının Yeni Gözdesi Robot Süpürgeler

Kısa zaman önce hayatımıza giren robot süpürgeler, iş yükünü hafifleten yönleriyle kadınların gözdesi oldu. Herhangi bir temas gerektirmeden, kendi kendine belirlenen koordinatlar doğrultusunda süpüren bu küçük ama etkili makineler, akıllı ev aletleri arasında en çok talep gören ürünler arasında yer alıyor.

Robot süpürgeler, uzaktan yönetilen tasarımlarıyla zahmetsiz ev temizliği sağlıyor. Evden uzakta bile olsanız, telefonunuz sayesinde robot süpürgenizle iletişim kurarak, siz eve dönene kadar süpürme işleminin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Robot süpürgeler ortaya çıkana kadar, kablolu ve ağır makinelerle iş yapmak kadınların kâbusu gibiydi. Çünkü, her bir alanı dikkatle temizlemek için çok fazla efor sarf ettiren zorlayıcı bir süpürme işlemi gerekiyordu. Üstelik eşyaların altına uzanmak için eğilip kalkmak, etrafta bulunan diğer eşyaları çekmek gibi omurgayı yoran ve ona zarar veren hareketler nedeniyle süpürme işlemi kadınları bezdiren ev işleri arasında yer alıyordu.

Robot süpürgeler ile günlük temizlikte rahat bir nefes alan insanlar, omuzlarından attıkları yükün mutluluğunu yaşıyorlar.

Robot Süpürgelerin Özellikleri

Robot süpürgeler, gelişen teknolojileri ile benzer yapıda tasarlanırken her birinin farklı detayları bulunmaktadır.

Genel olarak robot süpürgelerin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Akıllı bir yazılım sistemleri mevcuttur. Bu sayede, wifi veya bluetooth ile telefonla uzaktan yönetilebilirler.
  • Belirlenen koordinatları haritalandırarak hafızalarına yerleştirirler. Böylece kendi kendilerine süpürülecek alanları tarayarak, süpürme işlemini gerçekleştirirler.
  • Birçoğunda süpürme yanında silme özelliği de mevcuttur.
  • Küçük yapısı ile pratiktir, işini bitirdiğinde kendiliğinden şarj alanına gider.
  • Düz zemin üzerinde ve halı üzerinde rahatça hareket eder.
  • Karşısına bir engel çıktığında onun etrafından dolanarak yoluna devam eder.
  • Torbasız kullanımı ile temizliği kolaydır.

Genelde yuvarlak şekilli olan bu süpürgeler, rahatlıkla dönebilme özelliğine sahiptir. Tarayıcı şeklinde çalışan sistemleri ile bütün alanı gel–git yaparak tarar, süpürülmedik bir alan bırakmazlar. Haritalandırma sistemleri ile tek seferde temizleme alanlarını hafızalarına alırlar.

Robot Süpürgelerin Avantajları Nelerdir?

Robot süpürgelerin diğer süpürgelere göre pek çok avantajı vardır. Ancak en büyük avantajı kuşkusuz emek ve zamandan tasarruf sağlamasıdır. Günlük hayat koşturmacası zaten yeterince insanı yorarken, ev işlerine ayrılacak vakit de daralıyor. İster çalışan ister evde olsun her kadın, pek çok işe birden yetişmek için çok fazla efor sarf ediyor. Robot süpürgeler, bu zorlu işi üstlendikleri için diğer işlere ve dinlenmeye vakit kalıyor.

Günlük olarak ev süpürmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Robot süpürgeleri dilerseniz her gün çalıştırabiliyorsunuz. Böylece daha az kirlenen evlerin, genel dip köşe temizlikleri de daha kolay ve rahat gerçekleştirilebiliyor. Hem süpürme hem silme yapan bu süpürgeler ile alerji riskleri de azalıyor. Ev tozu akarı, en çok alerji yapan etkenlerden olduğu için günlük olarak çekilen tozlar, alerjik reaksiyonlara karşı koruyucu işlev görüyor.

Robot süpürgelerin bir diğer avantajı ise, şarjlı olması ile uzaktan kontrol edilebilmesi. Üstelik her türlü ihtiyacının bildirildiği bir program sayesinde, temizlik ve bakım zamanı geldiğinde kişiyi haberdar etmesi, önemli avantajları arasında yer alıyor. Robot süpürgelerin yer kaplamayan yapısı ve rahatsız etmeyen ses seviyesinde çalışması, pratik ve avantajlı olmasını sağlıyor.

Robot Süpürgelerin Ortalama Fiyatları Ne Kadardır?

Robot süpürge fiyatları 2021 tarihi itibariyle 2 bin TL ile 8 bin TL arasında değişen fiyatlara sahip. Bu değişkenlik motor gücüne, kullanılan yazılımlara, fırça sayısına, ekstra özelliklerine ve markalarına göre belirlenebiliyor.

Ekonomik yönden ilk çıktığı zamanlara göre kampanyalarla fiyatları daha uygun hale gelen robot süpürgeler, yoğun ilgi görüyor.