17 Yıl Sonra Nokia 3310 Tekrar Karşımızda

2000 yılında teknoloji alanında hangi ürünlerin öne çıktığını hatırlıyor musunuz? Hangi telefon modelleri revaçtaydı? Eğer hatırlıyorsanız Nokia 3310 o dönemin en popüler telefon modellerinden biriydi, hatta bu telefon bütün telefon dünyasına ve üretimine yön vermişti. Ve şimdi 17 yıl sonra Nokia 3310 tekrar karşımıza çıkıyor..!

Evan Blass tarafından ortaya çıkarılan duyuma göre telefonun yeni sürümünün fiyatı yaklaşık 59 Euro (62 dolara tekabül ediyor) olacak ve 26 Şubat’ta düzenlenecek Dünya Mobil Kongresi’nde Nokia’nın yeni akıllı telefonlarının tanıtımı sırasında duyurulacak. Gerçekten eski zamanlardaki telefon ile aynı olup olmayacağını ise henüz bilemiyoruz.

Nokia’nın efsanevi telefonu geçmişte asla bitmeyecek şarjı ve sağlamlığıyla kullanıcıların en gözde telefonu haline gelmişti. Ancak diğer şirketlerin dokunmatik ekranlı ve daha çok özellikli modellere ağırlık vermesiyle Nokia 3310 zamanla önemini ve değerini kaybetmeye başlamıştı. Bütün bu olanlara rağmen Nokia bütün gayretiyle çalışmalarına devam etti ve muhtemelen Nokia 3310’u tekrar geri getirerek kullanıcıların dikkatini çekecek.

Telefonun yeniden pazara sürülmesini bekleyemeyecek kadar sabırsızsanız şu anda Amazon gibi e-ticaret ve alışveriş sitelerinde direkt şirket tarafından satılmayan 2.el Nokia 3310 modellerini bulabilir ve satın alabilirsiniz. Özellikle Amazon’da telefonun özellikleri de açıkça belirtilmiş durumda: saat, hesap makinesi, en fazla 10 hatırlatıcı ve 4 oyunluk depolama alanı, Snake II, Pairs II, Space Impact ve Bantumi adlı oyunlar. Hatırlarsanız Snake o zamanların en sevilen oyunuydu, saatlerce onu oynayarak vakit geçirebiliyorduk!

Akıllı telefon çağından beri pek çok engele takılan Nokia en sonunda Microsoft’a satıldı. O zamandan beri şirket eski telefonlarının yeni versiyonlarını pazara sürmeye koyuldu. Bunlara örnek olarak 29 dolarlık bir fiyat ile tekrar satışa sürülen Nokia 215’i size hatırlatmak isteriz. Nokia markası altında üretilen telefon modelleri Finlandiyalı bir şirket olan HMD Global tarafından satılıyor. HMD Global yukarıda bahsettiğimiz Dünya Mobil Kongresi’nde Nokia’nın diğer yeni telefonları 3, 4 ve 6’yı da tanıtıyor olacak. Bu telefonlar her ne kadar akıllı telefonların sahip olduğu özellikleri taşısa da çok daha hesaplı fiyatlar ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor olacak.