Mark Gurman: Apple 2026 Yılında Katlanabilir Akıllı Telefon Çıkarabilir!

94

Apple’ın 2026 yılı hedefleri arasında gösterdiği katlanabilir akıllı telefon modeli ile alakalı beklentiler devam ediyor. Mark Gurman, Apple’ın gelecek yıllarda çıkartacağı akıllı telefon modeli üzerinde çalıştığını duyurdu.

Katlanabilir akıllı telefon modelleri üzerine çalışan ünlü teknoloji devleri arasına girmeyi kafaya koyan Apple ile ilgili tahminlerde bulunan Mark Gurman; Apple’ın katlanabilir akıllı telefon projesi ile gelecek yıllarda gündeme gelebileceğini vurguladı.

Bahsi geçen projede, telefonun ekran özellikleri arasında yer alan katlanabilmesi ve 20 inç büyüklüğüne geçilmesi ise en çok merak edilen gelişmeler arasında yer alıyor. Temel Apple özelliklerini bir arada görebileceğiniz model; iPad ve MacBook özelliklerini aynı ürün üzerinden kullanıcıları ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Apple 2026 hedeflerini süsleyen akıllı telefon modeline ilişkin beklenen özelliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz;

  • Apple yeni çıkartacağı akıllı telefonda farklı bir model benimseyerek, katlanabilir ekran özelliğini geliştiriyor.
  • Katlanabilir olan ekran tamamen dokunmatik işleve sahip olacak.
  • 20 inç büyüklüğe sahip olması beklenen telefonda trackpad özelliği olmayacak.
  • Telefonla alakalı tüm işlemler Apple’ın iPad modellerinde olduğu gibi sadece ana ekrandan dokunmatik komutlarla yapılabilecek.

Akıllarda kalan tasarımlara imza atan ünlü teknoloji şirketi, en özel ürününü tanıtacağı yönündeki haberlere şu an için sessiz kalarak cevap veriyor. Ancak gelecek yıllarda adından söz ettirecek olan ürün ile alakalı farklı yorumlar yapılıyor.

Apple’ın uzun süredir katlanabilir bir model üzerinde çalıştığının bilinmesinin ardından, akıllara bu ürünün tablet mi, telefon mu olacağı soruları da geliyor. Apple katlanabilir telefon modeli akıllarda en fazla yer edinen tahminler arasında yer alıyor. 2026 yılında teknoloji severleri ile buluşması üzerine çalışan ürünün yukarıdaki özelliklerinin dışında herhangi bir özelliği ile alakalı yeterince bilgi bulunmuyor.

Teknoloji devi projelerini büyük bir gizlilik ile yürütüyor. Ürün geliştirme aşamalarının devam ettiği markanın tedarikçiler ile görüşmelerinin de sürdüğü ve pazara sağlam özellikler ile çıkacağı bilinen tahminler arasında yer alıyor.

Özel bir iş çıkartmaya hazırlanan Apple, akıllı telefon ve iPad özelliklerini bir arada sunacağı yeni ürünü ile şimdiden gündemde zirveye oturmayı başardı. Akıllı telefonların, tablet gibi daha büyük ekranlarda kullanım özgürlüğü tanıması beklenirken, telefon tasarımcıları da bu konuda gerekli çalışmalara imza atıyor. Farklı telefon markaları, ekranları geniş katlanabilir telefon modelleri ile son birkaç yıl içerisinde epey ilerleme kaydetti.

Katlanabilir Akıllı Telefon Örnekleri

Apple’ın yeni atılımın ardından hafızalara bir anda, katlanabilir telefon örnekleri geliyor. Samsung ve Lenovo geçmiş yıllarda bu konuda çalışmalarını bitirip katlanabilir akıllı telefonlarını teknoloji severlerle buluşturmuştu.

Lenovo 2020 yılında meraklılarına tanıttığı katlanabilir telefon modelinde 13,3 inçlik bir ekran kullanmıştı. Apple’ın yeni nesil akıllı telefon projesinde ise bekleyenleri en çok heyecanlandıran gelişmelerin başında geniş bir ekran yer alıyor. 20 inçlik dokunmatik ekran telefon kullanıcılarına çok daha özgür hareket etmesini sağlayabilir.

Apple katlanabilir akıllı telefon modeli haricinde, Apple Car ile AR/VR projeleri üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Yenilikçi ve kullanıcı dostu projeleri ile adından söz ettirmeyi amaçlayan teknoloji öncüsü Apple, 2026 yılı itibari ile yeni eserlerini bekleyenleri ile buluşturacak.

Söz konusu katlanabilir telefon, kullanıcıya farklı bir özgürlük alanı tanıyarak ergonomik bir kullanımı vaat edebilir. Kullanıcıların talepleri üzerine iyileştirme ve güncelleme çalışmalarına önem veren firmada, gelecek dönemler için gerçekleştirilmesi planlanan AR-GE çalışmaları da sürdürülüyor. Şu an için spesifik özellikleri ile ön plana çıkmayı başaran Apple katlanabilir akıllı telefon modeli piyasaya merhaba dediği ilk günden itibaren, arama motorlarında en çok arananlar listesine gireceğe benziyor.