Devlet Liderleri Bir Tweet’i Sildirebilir Mi?

İnsanların severek kullandığı sosyal ağlardan birisi olan Twitter Amerikalı bir şirket olarak dünyanın hemen hemen her yerine erişebiliyor. Aynı zamanda bu sosyal ağlarda belirli kurallar bulunuyor. Topluluk kurallarını ön plana alan Twitter yönetimi bunların yanı sıra insanların birbirine saygılı bir dil kullanmasına imkân tanıyor.

İnsanların Twitter üzerinden tweet’ler atarak bir konuda fikirlerini ortaya koyması mümkün oluyor. Fakat bazen Twitter istenilen nitelikleri sağlamadığı için tweet silme işlemlerine gerek duyuluyor.

Twitter devlet başkanı olsun ya da sıradan insan olsun insanların tweet’lerini silebiliyor. Bu durumdan gerek ülkemizden gerekse de dünya üzerinden örnekler vermek mümkündür. En güncel örneklerden birisi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı olan Trump olarak gösterilebilir.

Twitter ve Devlet Başkanları

Twitter kendi yayın politikalarını baz alarak insanların ırkçı ya da nefret içeren söylemlerden uzak durması ihtarını yapıyor. Bu uyarılardan nasibini alanlardan birisi de ABD eski devlet başkanı olan Trump olmuştur. Trump’ın attığı tweet, topluluk ve Twitter kurallarına aykırı olduğu için tweet atması engellenmişti.

Tweet silme işlemleri günümüzde birçok kişi tarafından rahat bir şekilde yapılmakla birlikte yine de insanların silmeyi unuttukları ve belirli bir zaman sonra ortaya çıkabilecek tweet’leri bulunuyor. Bu tweet’ler ile birlikte kolay bir şekilde kişinin geçmiş attığı tweet’lere erişmek ve kişinin geçmişi hakkında yorumda bulunmak mümkün olabiliyor.

Hangi Tweet’ler Siliniyor?

Genellikle şiddet içeren ve çok sayıda kişi tarafından eleştirilen ve şikâyet edilen tweet’ler Twitter yönetimi tarafından silinebiliyor. Aynı zamanda tweet silme işlemlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında siz de başvuruda bulunarak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Kullandığınız Twitter hesabından yapılan tüm işlemlerde birinci sorumlu siz oluyorsunuz.

Ülkemizde son yıllarda silinme olmamasına rağmen bazı devlet büyüklerinin tweet’lerinin engellenmesi durumu ortaya çıkmıştır. Dünya üzerinde ise bu tür örnekler oldukça fazla bulunuyor. Örneğin Twitter Brezilya devlet başkanının attığı bir tweet’i aşı karşıtı olduğu için silmiştir. Son zamanlarda Twitter yönetimin bu tarz müdahaleleri ise birçok tartışmanın odak noktasını oluşturuyor.

Amerika Seçimlerinde Tweet’ler

Twitter’ı oldukça sık ve etkili olarak kullanan devlet adamlarından birisi olan ABD başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı seçim döneminde engellere maruz kaldı. Twitter önce erişime engel getirdi arkasından ise Twitter hesabını kısıtlayarak tweet atmasına engel oldu. Son zamanlarda bu tür engellemeler dünyanın farklı yerlerinde de görülmeye başlandı.

Trump bu engellemelerden sonra kendi sosyal medya ortamının duyurusunu yaptı. The Truth olarak isimlendirilen bu sosyal medya ortamı aynı zamanda yüksek bir beğeni kazanmış bulunuyor. Birçok insanın Twitter yönetimin yanlı davrandığını söyleyerek bu ortama geçtiği biliniyor. Sadece Twitter değil bunların yanı sıra farklı sosyal medya platformları da zaman zaman eleştirilerin odağında bulunuyor.

Devlet Başkanlarının Tweet Sildirmesi

Henüz bilinen bir örnek bulunmamakla birlikte belki de ilerleyen aşamada devlet başkanlarının Twitter üzerinde daha hâkim olacağı öngörülüyor. Bu nedenle sosyal medya kartellerinin de devlet karşısında geri adım atması durumu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bu ortamların sunulmasının yanı sıra insanların ihtiyaç duyduğu hizmetlerin temini aşamasında Twitter ve diğer sosyal medya ortamlarını düzenlemeye ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçektir.

Ülkemizde de zaman zaman tartışılan bir konu olan Twitter ortamının ya da diğer sosyal medya ortamlarının bu özgürlüğü aynı zamanda yeni dünya düzenini temsil ediyor. Ülkemizde de hizmet veren bu sosyal medya kuruluşlarının son zamanlarda çeşitli yasalar ile denetim altına alınması için kararlar verildi ve sırasıyla uygulamaya geçiriliyor.