Dünyanın En Küçük Telefonu: Mini J9

13

Günümüzde her dakika gelişen ve değişen teknolojik atılımlardan en çok nasibini alan ürünlerden birisi de telefonlardır. Üretici firmalar yenilikçi hamleler konusunda adeta birbirleriyle yarış içerisine girmiş durumda.

Yüksek çözünürlük kameralardan kablosuz şarja, gelişmiş ön kameralardan yüksek performansa sahip ekranlara kadar daha birçok özellik bu gelişimlere örnek gösterilebilir. Fakat bir telefon var ki, farklı ve aykırı tarzıyla adeta tüm kullanıcıların merak konusu oldu. Bu yazımızda dünyanın en küçük telefonu Mini J9 hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Mini J9 Özellikleri

Dünyanın en küçük telefonu Mini J9, teknoloji severlerin uzun süredir ilgi odağına konumlanmış durumda. Kullanıcılar arasında bu derece popülerliğe kavuşmasının sebebi ise yüksek teknolojik gelişmelerden ziyade, günümüz telefon standartlarına göre oldukça küçük bir boyuta sahip olması.

Öte yandan dünyanın en küçük telefonu Mini J9, kullanıcıların eline ulaştığında küçüklüğü itibariyle hayli şaşkınlık yaratıyor. Bireyler böylesine küçük bir cihazın telefonda olması gereken gereksinimleri karşılayabileceğine ihtimal vermese de detaylı incelediklerinde diğer telefonlardan pek de bir farkı olmadığı görülüyor.

Peki dünyanın en küçük telefonu Mini J9’un merak edilen özellikleri nelerdir? Bu konuyu birkaç başlık altında toparlamak mümkün.

  • Tek çekirdekli işletim sistemine sahip.
  • 32MB RAM ve 64MB ROM ara bellek özelliklerine sahip.
  • Ekran boyutu 0.66 inç.
  • Kamera donanımı mevcut değil.
  • 640×480 ekran çözünürlüğüne sahip.
  • 512 MB bellek kartı üst sınırı bulunuyor.
  • Tek SIM kart barındırıyor.
  • Türkçe dil desteği sağlamıyor.

Ayrıca dünyanın en küçük telefonu Mini J9, akıllı telefon işletim sistemine sahip değil. Daha çok, eski dönem telefonların yazılımsal özelliklerini barındırır. Yukarıda belirttiğimiz tüm bu detaylar göz önünde bulundurularak Mini J9 marka telefonun alınıp alınmayacağı konusunda fikir sahibi olmak mümkün.

Dünyanın En Küçük Akıllı Telefonu Mini J9 Nereden Alınır?

Dünyanın en küçük akıllı telefonu olan Mini J9, başlarda tamamen çocukların kullanımına yönelik bir pazarlama stratejisiyle piyasaya sürülmüş olsa da zaman içerisinde yetişkin kullanıcıların da dikkatini çekmeyi başardı. Hatta denilebilir ki yetişkinlerin kullanımı çocuklardan daha fazla oldu.

Dünyanın en küçük akıllı telefonu Mini J9, insanlar arasındaki bu popülasyonunu küçük ve sevimli bir cihaz oluşunun yanında aynı zamanda da fiyatındaki makullük ve kolay ulaşılabilir olmasına borçlu.

Dünya genelinde sık kullanıma sahip olan Mini J9, ülkemizde de oldukça yoğun kullanıma ulaştı. Fakat Türkiye’de Mini J9’un resmi ve garantili satışı henüz başlamadı. Bu da bireylerin bu telefona ulaşmak için farklı yolları denemesine sebep oluyor. Peki dünyanın en küçük akıllı telefonu Mini J9 nasıl temin edilebilir? Mini J9 nereden alınır?

Ülkemizde şu an için Mini J9’u alabileceğimiz tek yer AliExpress online satış sitesidir. Ortalama 250 ila 300 Türk Lirası arasında bu telefona sahip olmak mümkün. Öte yandan bu telefonu sipariş ettiğinizde 50 Türk Lirası civarında bir gümrük vergi ödemeniz gerekiyor.

Mini J9’un Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İlk bakışta oldukça farklı ve tasarımsal özellikleri sebebiyle hoş görünen Mini J9’un, kullanım yönünden avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Öncelikle öne çıkma sebebi olan boyutu, kullanım yönünden oldukça dezavantajlı bir durum. Eğer çok ince parmaklara sahip değilseniz tuşlarını kullanmak neredeyse imkânsız bir hal alıyor.

Mini J9’un avantajları arasında öne çıkanı ise boyutuna oranla pil ömrünün hayli uzun olması. Bu da haliyle kullanıcıların basit telefon görüşmeleri yapmasında etkili bir rol üstleniyor. Üretiliş mottosunda da olduğu gibi Mini J9, özellikle çocuklar için ideal bir telefon modeli.