En Büyük Kara Delik Jeti Keşfedildi!

Bilim dünyasında önemli bir yere sahip olan en büyük kara delik jeti keşfi, yine pek çok insanın heyecanlanmasına neden oldu. 93 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 2663 galaksiyi keşfeden ve önemli bir keşfe imza atan bilim insanları, kara delikleri anlama konusunda bilgilerimize yenilerini eklememizi sağladı.

Kara delikler evrenin en ilginç yapıları arasında yer alıyor. Işığın bile kaçamadığı ve muazzam ölçüde bir çekimi kuvvetine sahip olan kara delikler, evreni anlama noktasındaki çabalarımızın da önemli bir örneği. Bu nedenle kara delikleri anlamamızı sağlayan çalışmaların her birine bilim dünyasında kendisine özel bir yer ediniyor.

Western Sydney Üniversitesindeki bilim insanlarının yoğun bir şekilde çalışması sonrasında en büyük kara delik jeti keşiflerinden bir tanesine imza atıldı. Kara deliğin uzaya saçmış olduğu partililerden meydana gelen jetin galaksinin kendinden 50 kat daha büyük olduğu da keşfedilmiş oldu. Peki bu keşif neden önemli, bize ne ifade ediyor?

Bilim İnsanları 93 Milyon Işık Yılı Uzaklıktaki NGC2663 İsimli Galaksiyi İncelediler

En büyük kara delik jeti bilim dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olmakla birlikte kara delik jeti ile ifade edilenin ne olduğunu belirtmek de mühim.

Kara delikler evrendeki en güçlü yapılardan bir tanesi. Oluşturdukları çekim kuvveti, kara deliğin olay ufkunu giren bile kara delikten kaçamamasına neden oluyor.

Bazı kara deliklerde uzaya ışık hızında partiküllerin saçıldığı görülüyor. Bu partiküllere kara delik jeti adı veriliyor. 93 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 2663 isimli galaksiyi gözlemleyen bilim insanları, burada en büyük kara delik jetlerinden bir tanesine tanık oldu.

Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) ile yapılan gözlem, galaksideki jetin fark edilmesini sağladı. Keşfedilen jetin özellikleri ise şu şekilde:

  • Dünyada 93 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 2663 galaksisinde keşfedildi.
  • Oldukça büyük bir karadelik jeti. Eğer gözle görülebiliyor olsaydı Ay’dan daha büyük bir yer kaplayacaktı.
  • Her biri 12 metre çapındaki 36 teleskopla keşfedildi.