iPhone Güncelleme Yapmıyor Hatası ve Çözümü

Günümüzde en çok tercih edilen telefon markalarından olan iPhone, kimi zaman güncelleme hatası vermektedir.

iPhone kullanıcılarının merak ettiği soruların başında iPhone güncelleme hatası ve çözümleri geliyor. Bunun çözümü için ise farklı yöntemler bulunuyor.

iPhone Neden Güncelleme Yapılmıyor Hatası Verir?

Dünyanın en çok kullanılan telefon markalarından biri olan iPhone, bazı dönemlerde güncelleme sorunları ile kullanıcılarını zor durumda bırakmaktadır. Pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşen güncelleme sorunu belirli adımları takip ederek çözülebilir.

Peki, kullanıcıları oldukça zor durumda bırakan iPhone neden güncelleme hatası verir? Bunun nedenleri şu başlıklar altında sıralanır;

 • Aygıtınızdaki mevcut saklama alanının dolu olması ve yeterli saklama alanının olmaması,
 • Güncellemeyi indirme işleminin olduğundan daha uzun sürmesi,
 • Güncelleme işleminin tamamlanamaması,
 • Güncelleme sunucusu ile bağlantının sağlanamamasıdır.

Güncelleme Hataları Nelerdir?

Cep telefonunun lider markası olan Apple, aynı zamanda bilgisayar ve elektronik aletler için geliştirdiği aksesuarlar ile de adından söz ettirmektedir. Oldukça önemli olan bu marka, her yıl kendini geliştirerek piyasaya sunduğu benzersiz telefon ve bilgisayarları ile kitlelerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Kaliteli ve eşsiz telefon tasarımlarına sahip olan Apple cihazlarında kimi zaman güncelleme sorunları yaşanıyor. Bu sorunların başında ise iPhone cep telefonu güncelleyememe sorunları geliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmanız durumunda oldukça basit birkaç yöntem ile bundan kurtulabilirsiniz.

iPhone Hata Kodları

iPhone cihazlarda her bir hata kodu, farklı bir güncelleme hatasını gösterir. Belli başlı iPhone güncelleme hata kodları;

Yazılım Güncelleme Hatası (10)

iOS cihazınızı bilgisayara bağlarken sorun yaşıyorsanız; Mac’inizi ya da Windows kullanıyorsanız iTunes’u güncellemeniz gerekir.

Apple Sunucusuyla Bağlantı Kuramama (17, 1638, 3014, 3194, 3000, 3002, 3004, 3013, 3014, 3015, 3194 ve 3200)

Bu iPhone hata kodlarından birini alıyorsanız, bilgisayarınız iPhone, iPad ya da iPod’unuza bağlanma sorunu yaşıyor olabilir.

Güvenlik Yazılımınızı Kontrol Edin (2, 4, 6, 9 veya 1611)

Bu hatalardan birini alıyorsanız üçüncü taraf güvenlik yazılımınızı kontrol etmeniz gerekir.

USB Bağlantısı (13, 1600, 1601, 1602, 1603, 1604, 1611, 1643-16502000, 2001, 2002, 2005, 2006, 2009)

Eğer bu iPhone hata kodlarından birini alıyorsanız USB bağlantılarınızı kontrol etmeniz gerekir.

Donanımsal Sorunlar (1, 3, 11, 12, 13, 16, 20, 21, 23, 26, 27, 28, 29, 34, 35, 36, 37, 40, 56, 1002, 1004, 1011, 1012, 1014, 1667, 1669)

Bu hata kodları cihazınızda donanımsal bir sorun varsa karşınıza çıkar.

iPhone Güncelleme Yapmıyor Hatalarının Çözümleri Nelerdir?

Her yıl farklı tasarımları ile yepyeni ürünler çıkaran Apple, kullanıcıların en çok tercih ettiği markalardan birisi haline gelmiştir. Fakat iPhone’da bazı zamanlar güncelleme yükleyememe sorunu yaşanabilmektedir.

Oldukça basit birkaç yöntem ile iPhone güncelleme hatasından kurtulmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem güncellemeniz uzun sürüyorsa aygıtınızı bir güç kaynağına bağlamaktır. Eğer hala aynı sorun ile karşılaşıyorsanız aygıtınızdaki güncellemeyi kaldırıp tekrar indirmeniz gerekir. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle sıralanır;

 • Ayarlar bölümünden genel kısmına ilerleyin.
 • Buradan aygıt adı (saklama alanı) bölümüne tıklayın.
 • Uygulama listesinde yer alan güncelleme bölümüne tıklayın.
 • Ardından güncellemeyi sil seçeneğine basın.
 • Tekrar ayarlar ve genel bölümüne gidin.
 • Buradan yazılım güncellemeye tıklayarak indirme işlemini yapın.

Eğer iPad ve iPhone yazılım güncelleme hatalarından birisi ile karşılaştıysanız modeminizi kapatıp 15-20 dakika beklemeniz gerekir. Özellikle ağdaki tıkanıklık ve dengesiz sinyal gücünden kaynaklı bir sorun var ise bunu modemi kapatarak kolaylıkla çözebilirsiniz.

Sonrasında modeminizi açıp telefonunuzu Wi-Fi’ye bağlayın. iPhone cep telefonunuz internet ağına bağlandıktan sonra ayarlar, genel ve yazılım güncelle seçeneklerinden tekrar işleme devam edin. Yine aynı sorun ile karşılaşırsanız aygıtınızı, bilgisayarınızda yer alan iTunes uygulaması ile güncellemelisiniz. Bunun için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

 • Apple resmî web sayfasından iTunes’u bilgisayarınıza indirin.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra bir USB kablosu yardımıyla iPhone veya iPad’inizi bilgisayara bağlayın ve iTunes’un cihazınızı tanımasını bekleyin.
 • Sonrasında ise ekranda listelenen özet kısmına tıklayın ve bir sonraki ekranın açılmasını bekleyin.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından “Şimdi güncelle” seçeneğine basarak işlemi tamamlayın.

Yazılım güncelleme hatasının çözümü için son çare Firmware Manuel’dir. Bu yazılımı bilgisayarınıza manuel olarak indirerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için de bilgisayarınıza bir iOS IPSW dosyası indirmeniz gerekecektir.