Temassız Ödemenin Geleceği

22

2019 koronavirüs salgını ile birlikte hayatımıza giren özelliklerden biri olan temassız ödeme, gelecekte tek ödeme yöntemi olarak kullanılabilecek. Salgın öncesinde de kredi kartlarında temassız ödeme özelliği mevcuttu ancak bu özellik aranılan veya özellikle talep edilen bir seçenek değildi. Pandemi süreci ile birlikte sosyal mesafenin önemi artarken temassız ödemelere karşı yoğun bir ilgi ve talep artışı olduğu görüldü. Sürecin böyle devam etmesi, gelecekte temassız ödemelerin tek yöntem olarak kullanılabileceğinin sinyalini verdi.

Pandemi sürecinin başında Dünya Sağlık Örgütü’nün nakit paranın virüsü yaydığına dair uyarısı ile pek çok insan temassız ödeme yöntemini kullanmaya başladı. Çin’de neredeyse tüm ödemeler temassız gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 48 ülke, temassız işlem limitini yükselterek sürece katkıda bulundu. Kartlar ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödeme limitleri 250 TL’ye çıkarıldı.

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız ödeme, kredi kartını pos cihazına dokundurmadan sadece yaklaştırarak gerçekleştirilen ödemedir. Temassız kart üzerindeki çipte yer alan anten, pos makinesi üzerindeki okuyucunun radyo frekansı dalgaları ile iletişim sağlıyor. Son derece pratik ve hızlı gerçekleşen işlemler, kullanıcılar tarafından da oldukça beğeniliyor.

Temassız ödemelerde belirli bir limit bulunuyor. Limit aşıldığında ise şifre girilerek işlem yapılması gerekiyor. Temassız ödeme yöntemi temassız kart kullananlar dışında şirketleri de memnun ediyor.

Temassız ödemelerin avantajlı yönleri şu şekilde ifade edilebilir:

  • İşlem süresi oldukça kısalıyor. Kullanımı çok hızlı ve kolay gerçekleşiyor.
  • Temas olmaması, karta kullanıcı dışında kimsenin dokunmaması hijyen açısından olumlu görülüyor.
  • İşlem maliyetleri temassız ödeme ile en aza indiriliyor.
  • Temassız ödeme, operasyonel verimliliğin artmasını sağlayarak iş süreçlerine olumlu etki ediyor.
  • Üst üste yapılan temassız ödeme işlemlerinde bankalar kullanıcıyı korumak adına şifre istiyor. Bu durum temassız ödeme yöntemini güvenle kullanmayı sağlıyor.
  • Kartların ardından telefonlara temassız ödeme yöntemi entegre edilerek çok daha kolay ödeme yöntemleri geliştiriliyor.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Gelecekte temassız ödemelerin yaygınlaşarak nakit kullanımının sıfıra inmesi bekleniyor. Bunun en büyük örneği şu an Çin’de gerçekleştirilmiş durumda. Çin’de kullanılan temassız ödeme yöntemi mobil cihazlarla sağlanıyor. Küçük esnaflar da dâhil her noktada QR kod okutarak ödeme gerçekleştiren Çin, bu konuda diğer ülkelere öncülük ediyor. Çin’den sonra en fazla temassız ödeme yapılan ülke ABD olarak görülüyor.

Gelecekte temassız ödeme yöntemlerinin kart ve telefonlarla sınırlı kalmayacağı öngörülüyor. Geliştirilecek yöntemlerden bazıları şöyle:

Giyilebilir Temassız Ödeme Teknolojisi: Şu anda akıllı saatler ve mobil telefonlar ile gerçekleştirilebilmesi gündemde olan bu sistem, giyilebilir cihazlar ile devam edecek. Giyilebilir temassız ödeme yapılabilecek ürünler arasında akıllı bilezik, akıllı yüzük, çipli ceket gibi farklı aksesuar ve giyim ürünleri yer alacak.

QR Kodu Okutarak Temassız Ödeme: Çin’de oldukça yaygın kullanılan bu yöntem yakın gelecekte tüm ülkelerde kullanılacak gibi görünüyor. Faturalarda yer alan QR kodlarını telefon üzerinden okutarak gerçekleştirilen ödemeler oldukça hızlı, güvenli ve kolay bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

Token (Jeton) Sistemiyle Temassız Ödeme: Token sistemiyle ödemede, fiziksel olarak kullanılan bir ödeme kartının numarası jeton ismi verilen bir kodla değiştiriliyor. Mobil bir cüzdanda bulunan bu paralar ile banka kartı ve kredi kartlarıyla işlem yapılabiliyor. Dijitalleşen bankacılık işlemlerinin artışı gelecekte bu sistemin de kullanılacağını gösteriyor.

Daha pek çok farklı ödeme yönteminin geliştirilmesi beklenen yakın gelecekte, nakit para ve cüzdan kullanımında azalma olması bekleniyor. Salgın hastalıkların oldukça yaygın olduğu günümüzde temassız ödeme yöntemi, hızlı ve hijyenik olması bakımından oldukça yararlı bir uygulama olarak kullanılıyor.