VISA ve Mastercard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilindiği üzere banka ve kredi kartları, artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Kartın genelde sağ alt tarafında bulunan Visa ve Mastercard logoları, birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Bu iki markanın amacı, nakit akışını kredi ve banka kartlarının sistemine taşımaktır. Tabii VISA ve Mastercard tarzı markalar, bu işlemleri yaparken bankalardan belli başlı komisyon alır.

Şu anda çoğu insanın kullandığı kredi kartları ile yapılan işlemlerin hepsinden VISA ve Mastercard gibi altyapı sistemleri sorumlu. Bu altyapı markaları sayesinde kredi kartları, neredeyse her POS cihazı ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Tabii bu iki markayı birbirinden ayıran belli başlı etkenler var. İşte VISA ve Mastercard arasındaki farklar;

VISA Nedir?

Genel merkezi İngiltere’de bulunan dev şirket, günümüzde 4000’den fazla Avrupa bankasına hizmet vermektedir. VISA sayesinde müşteriler, neredeyse 40 ülkede müşterilerin işlem yapmasını sağlıyor. Daha çok ön ödemeli kartların altyapısından sorumlu olan VISA, günümüzün en önemli ve popüler markalarındandır.

Banka ile müşteri arasında tam olarak bir köprü görevini üstlenen VISA sayesinde kartlarınızı sadece kredi kartı niteliğinde değil, aynı zamanda banka ve ön ödemeli kart olarak kullanabilmeniz de mümkün.

VISA’nın müşterilere sunduğu en büyük avantaj ise VISA Platinum versiyonudur. VISA Platinum sayesinde bu özelliğe sahip kartınızla çeşitli restoran ve mağazalarda indirimli hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Platinum, belli zamanlarda müşterilerine seyahat ile alakalı sürpriz teklifler sunmaktadır.

Mastercard Nedir?

Mastercard, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş ve uzun yıllar boyunca müşterilerine kredi kartı ile ödeme yapma imkânı sunmuştur. Çipli ödeme sistemini ilk sunan altyapı sistemlerinden Mastercard, VISA ile beraber en çok tercih edilen markalardandır.

Özellikle çipli ödeme sistemi ile adından sıkça söz ettiren Mastercard, bu özelliği sayesinde ödeme sistemlerine kolaylık getirmiştir.

Mastercard firması da tıpkı VISA gibi müşterilerine bazı özel kartlar sunmuştur. Platinum Mastercard ve World Elite Mastercard, müşterilere her alanda çeşitli sürprizler ve indirimler sağlar.

Bunların dışında Mastercard’ın adını sıkça duyurabilmesinin en büyük sebebi, en çok izlenen spor turnuvalarından Şampiyonlar Ligi resmi sponsoru olmasıdır.

VISA ve Mastercard Arasındaki Farklar

VISA ve Mastercard dışında farklı bir banka altyapısı kullanan işyeri ya da insan bulmak biraz zordur çünkü bu iki marka, şu anda mevcut pazarın yaklaşık %70’ine sahiptir. Yani VISA ve Mastercard altyapısına sahip kartlar neredeyse her yerde geçmektedir.

Her ne kadar ATM kullanımı konusunda bu iki marka arasında çok büyük bir fark olmasa da diğer konularda aralarında birkaç temel fark bulunuyor.

Mastercard ve VISA arasındaki temel farklar aşağıda listelendiği gibidir:

  • VISA ve Mastercard arasındaki en temel fark, kart numarasıdır. Her ikisinin de kart numaraları 16 haneli olur ancak VISA her zaman 4 ile başlarken Mastercard 5 ile başlar.
  • Mastercard ve VISA arasındaki bir diğer fark ise kullanım kolaylığı ile alakalıdır. Mastercard ile hesabınızda para olmasa dahi alışveriş yapabilirsiniz ancak VISA, müşterilere daha çok ön ödemeli kartlar sunar.
  • Bunların dışında Mastercard, özel olarak çıkardığı kartlar ile müşterilere VISA’ya göre daha çok hediye ve sürpriz teklifler sunar.

Göründüğü üzere Mastercard ve VISA arasında küçük detaylar dışında fark yoktur. Bu sebep ile seçtiğiniz kartın VISA ya da Mastercard olmasının giderleriniz üzerinde etkisi bulunmuyor. Harcamalarınıza uygun olarak fırsatlar ve kampanyalar sunan, kendinize en uygun olan kartı seçerek alışverişlerinizde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.