Winamp Yeni Tasarımıyla Tekrar Geliyor!

Bir zamanların en çok kullanılan medya programlarından Winamp, baştan aşağı değişmiş bir şekilde geri dönüyor! Winamp’in kullanıldığı zamanlarda Spotify ve Deezer gibi platformlar yoktu ve insanlar, bilgisayarlarına müzik, podcast ya da film indirmek için Winamp’i tercih ederdi.

Geçtiğimiz haftalarda web sitesi tamamen yenilenen Winamp programının yeni bir logoya sahip olduğu da belirlendi. Yani Winamp, tahtını geri almak adına savaşa kaldığı yerden devam edecek!

Winamp Nedir?

Winamp, ilk olarak 1997 yılının Nisan ayında piyasaya girmiş ve kısa sürede adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Bilinen en eski medya oynatıcı programlardan biri olan Winamp, Nullsoft tarafından geliştirilmiştir. Medya oynatıcısı Winamp, piyasaya sürüldüğü günden bu yana birçok ara sürüm ile inişli çıkışlı zamanlar geçirmiştir.

Winamp programının bu denli popüler olmasının en büyük sebebi ise, kişisel olarak ayarlanabilen plug-in eklentileridir. Bu tarz eklentiler sayesinde kullanıcılar, tamamen kendi zevklerine göre birçok dosyayı neredeyse baştan yaratmıştır.

Winamp Neden Kapanmıştı?

Yıllarca farklı şekillerde çeşitli kuruluşlar tarafından haberi yapılan Winamp, her ne kadar inişli çıkışlı bir kariyere sahip olsa da özellikle müzikseverlerin vazgeçilmez programlarındandı. Yıl 2013’ü gösterdiğinde ise Winamp, gelişen teknoloji ile ortaya çıkan yeni medya yürütme programlarına kafa tutamadı ve diğer Winamp servisleri ile beraber erişime tamamen kapatıldı.

Winamp’in kapanmasının birçok nedeni var fakat bu nedenlerden en büyüğü, o dönemde oldukça popülerleşen Itunes ve Spotify gibi uygulamaların yavaş yavaş daha çok kullanılmaya başlanmasıdır. Bir diğer neden ise Winamp programının Footbar2000 ve AIMP gibi uygulamalara kafa tutamaması.

Özellikle AIMP, Winamp’in kapatılmasında büyük rol oynadı. Piyasaya çıktığı andan itibaren Winamp ile kıyasıya kapışmaya başlayan AIMP, o dönem Winamp’a göre daha yenilikçi ve kullanıcı dostu güncellemeleri ile fark yaratmayı başarmıştır.

Ayrıca Winamp, her ne kadar 2013 yılında kapanma kararı alsa da 2014 yılında tekrar kullanıma açılmış ve belli aralıklar ile güncelleme almıştır. Bunun sebebi ise program haklarına sahip olan şirketin başka bir şirket tarafından satın alınmasıdır. Tabii her ne kadar Winamp tekrar kullanıma açılsa da eskisi kadar efektif bir şekilde kullanılmadı ve belli bir süre boyunca tekrar erişime kapalı kaldı. Şimdi ise çok farklı bir şekilde geri dönüyor!

Yeni Winamp Ne Zaman Geliyor?

Spotify gibi yeni nesil bir müzik dinleme platformu olarak sahalara geri döneceği düşünülen Winamp, birçok kullanıcıyı şimdiden heyecanlandırmaya başladı. Her ne kadar yeni sürümün haberi 1 ay öncesine kadar yapılsa da yeni sürüm için kesin bir tarih şu an için belli değil. Henüz beta aşamasında olan Winamp, şu an test ediliyor. Eğer herkesten önce yeni Winamp’i bilgisayarınıza indirmek isterseniz beta versiyonu edinmenizde fayda var.

Winamp’ın Özellikleri Nelerdir?

Winamp, geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran harika bir uygulama. İşte Winamp’i Winamp yapan özellikler;

  • Öncelikle Winamp, Ogg Vorbis yürütme özelliğine sahip ilk ve tek medya platformudur,
  •  Hemen hemen her türdeki medyayı kolayca yürütebilir,
  •  ReplayGain desteği sayesinde ses seviyesi kolay bir şekilde eşitlenebilir,
  •  CD-text dosyaları okuyabilen nadir programlardandır,
  • Winamp’in ortam kitaplığı özelliği ile çeşitli listeler yapan kişiler, yeni Winamp’in gelmesi ile birlikte Spotify kullanırmış gibi bir deneyim elde edebilecek,
  • Winamp Gracenote resmi servisini kullanarak çeşitli dosya ve albüm kapaklarının bilgilerine ulaşılabilirdi,
  • Son olarak birçok düşünüre göre yeni çıkan Winamp uygulaması, eski Winamp uygulamasını aratır düzeyde olacak.