Yeni Reklamsız Arama Motoru: You

Arama motoru kullanımında Google, dünya genelinde açık ara lider konumda. Öylesine yaygın kullanıma sahip ki herkes için tahtından edilemez bir güce sahip olarak nitelendiriliyor. Bugüne kadar bu görüş doğruydu, ancak yeni bir arama motoru olan ‘You’ Google’ı tahtından etmeyi planlıyor. Ayrıca You şu an için herhangi bir reklam çalışması yapmadan arama sonuçlarına şeffaf bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

Arama Motoru You Nedir?

Arama motoru You, internette kullanıcıların istedikleri bilgilere ulaşmasını kolaylaştıran ve bir dizi algoritması sayesinde taleplere hızlı ve doğrudan yanıt veren sistemdir. Web’de yer alan tüm verileri yazılımında bulunan kodlar sayesinde okuyarak kullanıcıların daha kolay bir internet turu yapmasını sağlar.

İnternetin yaygınlaşmasının ardından son yıllarda ortaya çıkan büyük veri kavramı, kullanıcıları mecburen arama motorlarını kullanmaya itti. Bu alanda Google lider konumda.

You Firması Ne Zaman Kuruldu?

Yapılan araştırmalara göre Google, dünya arama motoru kullanımlarının %97’lik kısmını kapsıyor. Böylesi büyük bir paya sahip olan Google’a karşı bugüne kadar bir rakip çıkmadı. Fakat yeni bir arama motoru olan You, bu durumu yıkmak istiyor.

You firmasını 2021 yılının başlarında Salesforce firmasının eski CEO’su Marc Benioff kurdu. Kurulduğu andan itibaren kısa sürede yoğun talep göre You sitesi, aldığı 20 milyon dolarlık yatırım ile yakında daha büyük atılımlar yapmayı planlıyor.

Arama motorlarının temel kazanç kaynağı tıklama başına maliyetlerdir. Eğer You beklenilen performansa ulaşırsa akabinde reklam çalışmalarına başlaması kaçınılmazdır. Ancak şu an için You, bizlere reklamsız bir arama motoru deneyimi yaşatıyor.

You 20 Milyon Dolar Yatırım Aldı!

You.com, daha başlangıç aşamasında olmasına rağmen 20 milyon dolardan fazla yatırım almış durumda. Salesforce’un kurucusu olan Marc Beniof’un yaptığı iddialı açıklamalar ve You arama motorunun tamamen reklamsız bir prensiple çalışıyor olması, uzun vadede dünya genelinde büyük bir kullanım ağına sahip olacağa benziyor.