E-İhracat Teşvikleri Nelerdir?

E-ihracat teşvikleri, özellikle son dönemde dijital ortam üzerinden gerçekleştirilen girişimlerin artmasıyla birlikte oldukça popüler bir konuma ulaştı. Devlet tarafından sunulan e-ihracat teşvikleri, girişimcilere hayati ve kritik avantajlar vadediyor.

Son derece basit biçimde karşılanabilecek şartlara ev sahipliği yapan bu teşvikler, maliyet yükünü önemli düzeyde azaltırken aynı zamanda yeni müşteriler edinebilme olanağı vadediyor. Özellikle uluslararası alana açılarak yurt dışında faaliyet göstermek isteyen girişimler için sunulan e-ihracat teşvikleri oldukça dikkat çekiyor.

Üstelik e-ihracat desteklerinden faydalanabilmeniz için temel olarak iki şartı karşılamanız yeterli. Bu şartlardan ilki; web sitenin satış yapılacak ülkeye göre lokalizasyonlaştırılması ve dil uyumluluğunun sağlanmasıdır. İkincisi ise; üretilecek olan ürünlerin yerli olmasıdır. E-ihracat teşvikleri ile girişiminizi büyüterek global ölçekte faaliyet göstermeye başlamanız mümkün.

Yurt Dışı Birim Desteği

E-ihracat destekleri arasında en çok ilgi görenlerden olan Yurt Dışı Birim Desteği, dünyanın farklı noktalarında yapacağınız ofis ve büro kiralamalarında doğrudan maddi destek paketini içeriyor. %60 oranında maliyetlerin karşılandığı bu e-ihracat desteği, aynı zamanda 120 bin dolara kadar masrafların karşılanmasını vadediyor.

Yurt Dışı Birim Desteği;

  • Yurt dışında yapılan kira sözleşmeleri,
  • Yurt dışı ödeme belgeleri,
  • Yurt dışında yapılan işlemlerden doğan harcamalar gibi kalemleri içeriyor.

Tüm bu maliyetlerin önemli ölçüde e-ihracat teşvikleri ile karşılanmasını talep etmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bilgisayar-Mobil Oyun Geliştirme Desteği

Bilgisayar-Mobil Oyun Geliştirme Desteği, yine e-ihracat teşvikleri arasında en çok tercih edilen programlardan biri. Yıllık bazda yazılım kiralama ve satın alma işlemlerinde %50 oranında maliyetlerin karşılandığı bu destek, aynı zamanda girişimcilerin istihdam edeceği 2 personelin masraflarını karşılamayı da içeriyor. Bu e-ihracat desteği paketinde personel başına 25 bin dolara kadar maddi tasarruf elde etmeniz mümkündür.

Bireysel ve Milli Fuar Katılım Desteği

Yurt dışı fuarlarında yer edinmek ve iz bırakmak isteyen girişimciler için özel olarak tasarlanan e-ihracat teşvikleri de destek paketleri içerisinde yer alıyor. Bireysel ve Milli Fuar Katılım Desteği ile masraflarınızın 15 bin dolara kadar %50’sini teşviklerden yararlanarak karşılayabilirsiniz. Bu destek paketinden yararlanmak için bireysel ya da milli katılım gerçekleştirmeniz yeterli.

Bireysel ve Milli Fuar Katılım Desteğinin avantajları;

  • Çok daha az belge ile süreci yönetmek,
  • Fuar nakliyesi ve organizasyonu konusunda yardım almak,
  • Ülkenin imajını temsil etmek,
  • Organizasyonda yaşanabilecek aksaklıkları giderme konusunda destek almaktır.

Bu destekten; “Sağlık Turizm Şirketleri”, “Sağlık Kuruluşları”, “Film Yapımcı Şirketleri”, “Film Dağıtımcı Şirketleri”, “Eğitim Kurumları”, “Lojistik Şirketler”, “Yayıncılık Kuruluşları” yararlanabilir.

Eximbank Desteği

E-ihracat destekleri arasında doğrudan finansman desteği sağlayan paketler de bulunuyor. Eximbank e-ihracat teşviki ile müşterileriniz için finansman talebinde bulunabilirsiniz. Yatırım için uygun bir mal üreten girişimcileri içeren bu destek paketinde, yurt dışından gelecek yatırımların finansman talepleri karşılanıyor. Böylelikle girişimcilerin müşterilerini konsolide ederek, finansal çözümler sunması hedefleniyor.

Belgelendirme Desteği

Belgelendirme desteği, e-ihracat teşvikleri arasında yurt dışına açılmak isteyen girişimcilerin en çok önemsediği paketlerden biridir. Bu paketin temel amacı, e-ihracat yaparken ortaya çıkan bürokratik işlemlerin en hızlı şekilde tamamlanmasını sağlamak üzerinedir. Finansman desteği sağlayan bu paket girişimcilere;

  • Can güvenliğine ilişkin belgeler,
  • Kalite standartlarına yönelik belgeler,
  • Test ve analizlere ilişkin belgeler,

Gibi belgelerin temininde finansman desteği sağlıyor. Bu tarz zorunlu belgeler, e-ihracat teşvikleri ile düşük maliyetlerle elde edilebiliyor.

Yurt Dışı Marka Satın Alma Desteği

E-ihracat teşvikleri arasında en önemlilerinden biri de yurt dışında marka satın alacak girişimlerin desteklenmesine yönelik paketlerdir. Girişimin büyüyerek uluslararası alana çok daha hızlı açılmasını sağlayan Yurt Dışı Marka Satın Alma Desteği, kredilerin faiz ödemelerinde finansman desteğini içeriyor. Bu paketten yararlanmanız durumunda, faiz ödemeleri teşviklerle gerçekleşiyor.