Virgin Galactic İle 2018’de Uzay Seyahati

Sir Richard Branson’ın Virgin Galactic’i uçuşa geçmek için hazır: uzay turizmi alanında faaliyet gösteren şirket ilk ticari uzay uçuşunu 2018 yılının sonunda gerçekleştirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde atmosfere dönüş sistemini test eden şirket gemisinin ilk uçuşunu geçtiğimiz sene gerçekleştirmişti. Bütün testler başarıyla sonuçlandı ve bu da şirketin devam etmesine bir nevi motivasyon kaynağı oldu. Eski NASA Personel Şefi ve Galactic Ventures CEO’su George Whitesides Ticaret Senato Komisyonu öncesi yaptığı açıklamasında bu umutlarından söz etti.

İki pilot ve 6 yolcuyu barındıracak gemi yollandığında yolcular gezegenden 100 kilometre (62 mil) yükseğe çıkıyor olacak. Yerçekimsiz ortamda birkaç dakika geçirme şansı bulacak olan yolcular gezegene çok başka bir şekilde bakma olanağına sahip olacak. Şu anda bu yolculuğa gitmek isterseniz fiyatı 250 bin dolar değerinde olan bir yolculuk ücreti ödemeniz gerekiyor.

Şu anda bu tarafta çalışma yapan sadece Virgin değil: Amazoncom’dan Jeff Bezos da Blue Origin adlı bir şirket kurarak uzay seyahati üzerine çalışmalar yürütmeye başladı. Bu şirketin gemileri de Virgin’in gemileri gibi çalıştırılacak. Bezon gelecek sene uçuşları başlatmayı planlıyor.

Bunun yanı sıra Elon Musk SpaceX kapsamında ticari amaçlı uzay seyahatleri ile ilgilendiğini açıkladı: şirketin geliştirdiği Dragon V2 adlı uzay aracı uzaya 7 kişi götürebiliyor. Dahası ve daha önemlisi, şirket 2018’de Ay’a yolculuk vaat ediyor.

Pek çok şirketin bu konu üzerine yoğunlaştığı göz önüne alındığında uzay alanında daha gelişmiş bir döneme girildiğini görmek açıkça mümkün. Uzay seyahatine verilen öncelik toplumun da ilgisini çekiyor ve bu sebeple ticari amaçlı yapılacak uzay seyahatlerine daha da önem veriliyor. İnovasyon geliştikçe bu seyahatlerin daha kolay, güvenli ve ucuz olacağı tahmin ediliyor.