Airbnb Nedir?

Airbnb, konaklama, özellikle tatil kiralama ve turizm faaliyetleri gibi durumlarda aile yanında konaklama için çevrimiçi bir pazar oluşturan Amerikan şirketidir. San Francisco, California merkezli platforma web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla erişilebilir. Airbnb, listelenen mülklerin hiçbirine sahip değildir; bunun yerine, her rezervasyondan komisyon alarak kâr eder. Şirket 2008 yılında Brian Chesky, Nathan Blecharczyk ve Joe Gebbia tarafından kuruldu. Airbnb, orijinal adı AirBedandBreakfast.com’un kısaltılmış bir versiyonudur.

Şirket, ev kiralarını artırdığı ve kiralık mülklerin yakınında yaşayanlar için sıkıntı yarattığı için fazlasıyla eleştiri topladı. Airbnb, Avrupa Birliği ve San Francisco, New York City gibi şehirler dahil olmak üzere birçok yargı alanı tarafından düzenlenmektedir. Otel endüstrisi tarafından rekabetçi bir tehdit olarak görülüyor.

Tarihsel Süreçleri

Ekim 2007’de San Francisco’ya taşındıktan sonra, oda arkadaşları ve eski okul arkadaşları Brian Chesky ve Joe Gebbia, oturma odalarına bir şişme yatak koyup konaklama ve kahvaltı alanına dönüştürme fikrini ortaya attılar. Şubat 2008’de Chesky’nin eski oda arkadaşı Nathan Blecharczyk, Teknolojiden Sorumlu Başkan ve AirBed & Breakfast adını verdikleri yeni girişimin üçüncü kurucu ortağı olarak katıldı. Doymuş pazarda otel rezervasyonu yapamayanlar için kısa süreli yaşam alanları ve kahvaltı sunan bir web sitesi oluşturdular. Airbedandbreakfast.com sitesi resmi olarak 11 Ağustos 2008’de hizmete girdi. Kurucular ilk müşterilerini 2008 yazında, Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği tarafından düzenlenen Endüstriyel Tasarım Konferansı sırasında, gezginlerin şehirde kalacak yer bulmakta zorlandıkları bir yerde buldular.

Bilgisayar programcısı Paul Graham, kurucuları, şirkete küçük bir ilgi karşılığında eğitim ve finansman sağlayan başlangıç ​​inkübatörü Y Combinator’ın Ocak 2009 kış eğitim oturumuna davet etti. Ocak 2009’da şirket, Y Combinator’dan 20.000$ girişim finansmanı aldı. Web sitesi zaten oluşturulmuşken, kullanıcılarla tanışmak ve siteyi tanıtmak için New York’a uçmak için Y Combinator yatırımını kullandılar. West Coast yatırımcılarına sunmak için karlı bir iş modeliyle San Francisco’ya döndüler. Mart 2009 itibariyle, sitenin 10.000 kullanıcısı ve 2.500 kaydı vardı.

Mart 2009’da şirketin adı Airbnb.com olarak kısaltıldı ve sitenin içeriği hava yatakları ve ortak alanlardan tüm evler ve apartmanlar, özel odalar ve diğer mülkler dahil olmak üzere çeşitli mülklere genişledi.

Nisan 2009’da şirket, Youniversity Ventures ortakları Jawed Karim, Keith Rabois ve Kevin Hartz’ın katılımıyla Sequoia Capital’den 600.000 $ başlangıç ​​parası aldı. Kasım 2010’da, bir Seri A turunda Greylock Partners ve Sequoia Capital’dan 7,2 milyon dolarlık finansman sağladı ve rezerve edilen 700.000 gecenin %80’inin önceki altı ayda gerçekleştiğini açıkladı.

30 Mart 2020’de CEO ve Topluluk Başkanı Brian Chesky, ev sahiplerine bir mektup yazarak, pandemi nedeniyle misafir iptallerini telafi etmek için ev sahibine 250 milyon dolar ödeme sözü verdi.

Nisan 2020’de, kısmen pandemiden kaynaklanan işlerdeki düşüş nedeniyle Airbnb, özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Sixth Street Partners’tan 18 milyar dolarlık bir değerlemeyle 1 milyar dolarlık özkaynak ve 9 faiz oranlarıyla 1 milyar dolarlık borç aldı. %-11.5.

5 Mayıs 2020’de Brian Chesky, Covid-19 salgını nedeniyle Amerika, Avrupa ve Asya’daki yaklaşık 1.900 çalışanın veya iş gücünün yaklaşık %25’inin işten çıkarıldığını bildiren tüm çalışanlara bir not gönderdi.

10 Aralık 2020’de şirket, halka arz yoluyla halka açık bir şirket haline geldi ve 3,5 milyar dolar topladı.

Genel Olarak Airbnb

Airbnb, ev sahiplerine kısa süreli konaklama ve turizmle ilgili etkinliklerle misafirleri ağırlamak için bir platform sağlar. Misafirler, konaklama türü, tarihler, konum ve fiyat gibi filtreleri kullanarak konaklama fırsatları arayabilir, oda ve kahvaltı, benzersiz evler ve tatil evleri gibi belirli ev türlerini arayabilir. Rezervasyon yapmadan önce, kullanıcılar kişisel ve ödeme bilgilerini sağlamalıdır. Bazı ev sahipleri, bir rezervasyonu kabul etmeden önce devlet tarafından verilmiş kimlik belgesinin taranmasını da isteyebilir. Misafirler, güvenli bir mesajlaşma sistemi aracılığıyla ev sahipleri ile sohbet edebilir. Ev sahipleri, izin verilen misafir sayısı, ev türü, kurallar ve olanaklar gibi kiralama veya etkinlik listeleri için fiyatları ve diğer ayrıntıları sağlar. Ev sahipleri ve misafirler, deneyim hakkında yorum bırakabilir.

Airbnb Plus, temiz bir buzdolabı, eksiksiz pişirme ekipmanları, stoklanmış banyo malzemeleri, hızlı Wi-Fi ve güçlü su basıncı gibi doğrulanmış düzeyde koşullar sağlayan ev sahiplerini belirler. Airbnb Plus listeleri, standart listelerden ayırt edilmesi için bir rozetle işaretlenmiştir. Airbnb Koleksiyonları, Aileler için Airbnb, İş için Airbnb ve düğünler ve diğer toplantılar için ev mekanlarını içerir.

Konaklamaya ek olarak Airbnb, platformunda Deneyimler olarak belirli hizmetler için listeler içerir; üyeler, yemek kursları, turlar ve buluşmalar dahil olmak üzere rehberlerle hem sanal hem de canlı etkinlikler için rezervasyon yapabilir.

Airbnb, birçok kayıt için konukların, tutarın tamamını önceden ödemelerini gerektirmek yerine, rezervasyon sırasında maliyetin yalnızca %50’sini ödeyerek rezervasyon yapmalarına olanak tanır.