Amazon Çalışanları Jeff Bezos’u Protesto Etti!

Bloomberg’in verilerine göre dünyanın en zengin adamları listesinde birinci sırada yer alan Jeff Bezos, geçtiğimiz aylarda beklemediği bir protesto ile karşı karşıya kaldı. Evinin önünde toplanan Amazon çalışanları patronları Jeff Bezos’u protesto ederek seslerini duyurmaya çalıştı.

Bilindiği üzere salgın koşullarında birçok iş insanı cirolarını neredeyse ikiye katladı. Amazon’un sahibi Jeff Bezos da bu iş insanlarından biri, hatta en önemlisi. Fakat artan bu cirolarla birlikte işçilerin çalışma koşulları da ne yazık ki kötüleşti. Ayrıca şirket politikası gereği işçilere baskılar da arttı. Bu duruma daha fazla kayıtsız kalamayan işçiler firma binasının önünde ve Jeff Bezos’un evinin girişinde toplanarak ellerindeki dövizlerle birlikte eylem yaptı. Yapılan bu tepki ABD’de olduğu kadar dünya basınında da geniş yankı uyandırdı.

Neden Amazon Çalışanları Jeff Bezos’u Protesto Etti?

Pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte bazı iş kolları büyük kayıplar yaşarken online alışveriş platformları cirolarını katlayarak büyüdü. Bunlardan birisi de bilindiği üzere Amazon sitesi oldu. Firma kurucu Jeff Bezos pandemi sürecinde mal varlığına 5 milyar dolar daha ekleyerek dünyanın en zengin adamı unvanını adeta pekiştirdi.

Fakat tüm bunlar olurken işçilerin çalışma koşullarında en ufak bir iyileştirilme yapılmaması, haliyle protesto ile sonuçlandı. Neden Amazon çalışanları Jeff Bezos’u protesto etti sorusunun yanıtı, işçilerin kötü çalışma koşullarına sahip olmasıdır.

Protesto Sonucu Amazon Firmasında Ne Gibi Değişiklikler Oldu?

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan Amazon eylemlerinin sonucunda işçiler birtakım iyileştirmeler yapılacağına dair sözler almış olsalar da bu durumun gerçekleştiğini söylemek zor.

Özellikle çalışma koşullarının maddi yönünde ufak iyileştirmeler yapıldı ancak işçiler bunun yeterli olmadığını öne sürüyor. Hatta birçok işçi topluluğu iyileştirmelerin istedikleri düzeyde olmaması durumunda yeniden eylem kararı alacaklarını ifade ediyor.