Clearview AI Nedir? Clearview Al Ne İşe Yarar

Clearview AI nedir, sorusu özelikle son dönemde uygulamaya yönelik yaptırımların artmasıyla birlikte hemen herkes tarafından merak ediliyor. Standart bir mobil uygulama olmaktan daha fazlasını vadeden Clearview AI, yüz tanımlamayı imkanlı hale getiren özel bir yazılıma sahiptir.

Dünya genelinde 20 milyardan fazla görseli depoladığı düşünülen uygulama, devasa bir platforma sahiptir. ABD’li iki girişimci Richard Schwartz ve Hoan Ton-That tarafından geliştirilen Clearview AI, günümüzde birçok farklı istihbarat servisi tarafından da kullanılıyor.

Uygulamanın temel mantığı, internet kullanıcılarının ve gerçek kişilerin yüzlerini tanımlayarak eşleştirme üzerinedir. Şirket değerinin 100 milyon Dolardan fazla oluğu düşünülen Clearview AI, bazı sosyal medya platformları ve birçok farklı ülkenin tepkilerini toplaması nedeniyle dikkat çekmişti.

Clearview AI nedir, ne işe yarar? İşte uygulama hakkında tüm merak edilenler!

Clearview AI Nedir?

Clearview AI, geniş bir bant aralığında çalışan ve dijital dünyada yüz eşleştirmeyi sağlayan bir çeşit yüz tanımlama uygulamasıdır. Aynı isimde anılan ABD’li bir şirketin sağladığı servislerden biri olan Clearview AI, günümüzde oldukça geniş yelpazeli bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle istihbarat servisleri tarafından yoğun olarak tercih edilen uygulama, kişisel verilerin gizliliği hakkında tüm dünyada önemli tartışmaların yapılmasına da sebep oldu.

Başta İngiltere olmak üzere birçok ülke şirketin, vatandaşlarına ait bilgilere erişmesini yasakladı. Yüz tanımlamayı imkanlı hale getiren ve bunu güçlü bir altyapıyla depolayan Clearview AI, elde ettiği verileri istihbarat kuruluşlarına satıyor. Kişisel kullanıcıların erişimine izin olmayan Clearview AI, daha çok güvenlik şirketleri ve istihbarat servislerinin kullanımı için geliştirilmiştir.

Clearview AI Ne İşe Yarar?

Clearview AI, elde ettiği yüz tanımlama verileri ile eşleştirme sağlayan bir yapay zeka programıdır. Uygulama %96 ile %100 aralığında doğruluk vadeder. Bu, yüz tanımlama sistemi üzerinden yapılan sorguların yüksek düzeyde güvenirlik vadettiğini göstermektedir. Uygulamanın hedef kitlesi bireysel kullanıcılar olmamakla birlikte başta ABD olmak üzere günümüzde birçok devasa şirket tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Clearview AI uygulamasının kullanımını bildiren şirket, kuruluş, kurum ve teşebbüslerden bazıları şu şekildedir:

  • Kolombiya Üniversitesi
  • New York Eyalet Polisi
  • ABD Gizli Servisi
  • Indiana Eyalet Polisi
  • Miami Polis Departmanı
  • NBA
  • Kanada Kolluk Kuvvetleri

Tüm bu özel ve kamusal girişimlerin yanı sıra Clearview AI uygulaması birçok banka ve özel güvenlik şirketinin de aktif kullandığı yapay zeka destekli uygulamalar arasında yer alıyor.

Clearview AI uygulaması, vadettikleri ve çalışma prensibiyle birçok tartışmanın ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Belirtilen kurumların yaptıkları aramaları şeffaf olarak yayınlamasına karşın, gizliliği engelliyor olması nedeniyle şirket farklı cezalarla karşı karşıya kaldı. Ayrıca Clearview AI; Facebook, Twitter ve Google gibi şirketlerle de bazı temel sorunlar yaşadı. Söz konusu sosyal medya platformlarının tamamı, uygulamanın verilerine erişmesini kısıtladı.

Clearview AI Nasıl Çalışır?

Clearview AI, özel bir yüz tanımlama teknolojisine sahiptir. CIA tarafından uygulamanın sahip olduğu teknolojiye ilişkin yapılan açıklamada şimdiye kadar kullanılan tüm yüz tanımlama teknolojilerinden çok daha verimli olduğuna vuruğu yapılmıştı. Uygulamanın çalışma prensibi, dijital dünya üzerinden veya elektronik araçlarla elde edilen verilerin tek bir merkezde toplanması esasına dayanır.

Tek bir merkezde toplanan veriler, talep edilmesi halinde arama yapılan görsellerle eşleştirilir. Eşleşme sonuçları neredeyse %100 oranında doğruluk içerir. Ayrıca uygulamanın sahip olduğu bazı araçlar, veri elde edilemeyen görseller için de çözüm sunuyor. “Maske Çıkarma” ve “Bulanıklığı Giderme” araçları ile bulanık görüntülerdeki yüzlerin tanımlanmasını sağlayarak görüntüleri netleştirir.