DogeCoin Nedir

Dogecoin, bir ödeme sistemi oluşturmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturulan bir kripto para birimidir. Aslında şaka coini olarak adlandırabileceğimiz Doge, o sırada kripto para birimlerindeki çılgın spekülasyonlarla dalga geçiyor. Hicivli yapısına rağmen, bazıları bunun meşru bir yatırım olasılığı olduğunu düşünüyor. Dogecoin, logosu ve adaşı olarak Shiba Inu köpeğinin yüzüne sahiptir. 6 Aralık 2013’te tanıtıldı ve kendi çevrimiçi topluluğunu hızla geliştirerek 5 Mayıs 2021’de 85,314,347,523 ABD Doları tutarında bir piyasa değerine ulaştı. Dogecoin, kökeninden şaka olarak bahsederek para birimini “eğlenceli ve arkadaş canlısı internet para birimi” olarak tanıtıyor.

Doge’nin Piyasaya Çıkışı

Başlangıçta şaka olarak oluşturulan Dogecoin, IBM yazılım mühendisi Billy Markus ve Adobe yazılım mühendisi Jackson Palmer tarafından yaratıldı. Bitcoin’den daha geniş bir demografiye ulaşabilecek eşler arası bir dijital para birimi oluşturmak istediler. Ayrıca, onu diğer coinlerin tartışmalı geçmişinden uzaklaştırmak istediler. Dogecoin resmi olarak 6 Aralık 2013’te piyasaya sürüldü ve ilk 30 gün içinde Dogecoin’e bir milyondan fazla ziyaretçi geldi.

Palmer, fikri gerçeğe dönüştürmesiyle tanınır. O sırada, Sidney’deki Adobe Systems pazarlama departmanının bir üyesiydi. Palmer, Dogecoin alan adını satın almış ve madeni paranın logosunu ve dağınık Comic Sans metnini içeren bir açılış ekranı eklemişti. Markus ise siteyi gördükten sonra Palmer’a ulaştı ve para birimini geliştirme çabalarına başladı. Markus, iş kanıtı algoritmalarında scrypt teknolojisini kullanan mevcut kripto para birimleri Luckycoin ve Litecoin temelinde Dogecoin’in protokolünü tasarladı.

19 Aralık 2013’te Dogecoin, 72 saatte yaklaşık yüzde 300 değer kazanarak 0.00026 ABD dolarından 0.00095 ABD dolarına yükseldi ve günde milyarlarca Dogecoin hacmine ulaştı. Bu büyüme, Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminin Çin‘in bankalarının Bitcoin ekonomisine yatırım yapmasını yasaklama kararından sarsıldığı bir dönemde meydana geldi. Üç gün sonra, Dogecoin ilk büyük çöküşünü bu olay ve o sırada Dogecoin madenciliği yapmak için gereken az miktarda hesaplama gücünden yararlanan büyük madencilik havuzları nedeniyle %80 oranında düşerek yaşadı.

25 Aralık 2013’te ilk büyük Dogecoin hırsızlığı, çevrimiçi kripto para cüzdanı platformu Dogewallet’e yapılan bir hack sırasında milyonlarca coinin çalınmasıyla meydana geldi. Bilgisayar korsanı, platformun dosya sistemine erişim kazandı ve tüm paraları statik bir adrese göndermek için gönderme / alma sayfasını değiştirdi. Bu bilgisayar korsanlığı olayı, Dogecoin hakkında tweetler atılmasına sebep oldu ve bu, olumsuz bir olaya atıfta bulunmasına rağmen, o sırada Twitter‘da en çok bahsedilen altcoin oldu. Dogewallet’in ihlalinden sonra para kaybedenlere yardım etmek için Dogecoin topluluğu, onları çaldıranlara madeni para bağışlamaya yardımcı olmak için “SaveDogemas” adlı bir girişim başlattı. Yaklaşık bir ay sonra, çalınan tüm paraları karşılamaya yetecek kadar para bağışlandı.

Ocak 2014’te Dogecoin’in işlem hacmi, Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimlerinin toplamını kısa bir süre geride bıraktı, ancak piyasa değeri Bitcoin’in büyük ölçüde gerisinde kaldı. Başlangıçta Dogecoin, her bir madencilik bloğu için alınan rastgele bir ödüle sahipti, ancak Mart 2014’te bu davranış daha sonra statik bir blok ödülü olarak güncellendi.

Nisan 2015’te Jackson Palmer, kripto para birimi topluluğundan “uzun süreli izin alma” planlarını açıkladı. 2017’den 2018’in başına kadar olan kripto para baloncuğu Dogecoin, 7 Ocak 2018’de 0,017 $ zirvesine ulaştı ve toplam piyasa kapitalizasyonunu 2 milyar USD’ye yaklaştırdı. Temmuz 2020’de Dogecoin’in fiyatı, madeni paranın fiyatını 1 dolara çıkarmayı amaçlayan bir TikTok trendinin ardından yükseldi.

Ocak 2021’de, Dogecoin 24 saat içinde %800’ün üzerine çıktı ve Reddit kullanıcılarının ilgisinin bir sonucu olarak, Elon Musk ve GameStop’un kısa baskısı tarafından kısmen teşvik edilen 0.07 $’lık bir fiyat elde etti. Şubat 2021’de Dogecoin, Musk, Snoop Dogg ve Gene Simmons’ın Twitter teşvikini takiben 0,08$’lık yeni yüksek bir fiyata ulaştı. Mart 2021’de Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, NBA ekibinin Dogecoin ile bilet ve ürün satın almaya izin vereceğini duyurdu.

Nisan 2021’de, Dogecoin ve diğer kripto para birimleri, 14 Nisan’da kripto para borsası Coinbase’in doğrudan listelenmesiyle teşvik edildi, ancak bu platform Dogecoin alım satımı sağlamadı. Fiyatı ilk olarak 14 Nisan’da 0.10 $ ‘a ulaştı ve ardından 16 Nisan’da 0.45 $’ a ulaştı (o hafta %400 arttı) ve önceki 24 saatte yaklaşık 70 milyar$ işlem hacmi ile. O zamanlar Dogecoin’in piyasa değeri 50 milyar dolara yaklaştı ve bu da onu beşinci en yüksek değerli kripto para birimi yaptı; değeri bugüne kadar %7.000’den fazla artmıştı. Dogecoin’e olan ilgi, 15 Nisan’da elektronik ticaret platformu Robinhood’un kripto para birimi sistemindeki “benzeri görülmemiş talep” nedeniyle kesintiye neden oldu ve uzmanların kripto para piyasasında yaklaşan spekülatif balonun endişelerine yol açtı.

4 Mayıs 2021’de, Dogecoin’in değeri ilk olarak 0,50 $ ‘lık sembolik engeli aştı, bir yılda %20.000’den fazla bir artış oldu.

8 Mayıs 2021’de, Elon Musk’un Saturday Night Live’da ortaya çıkmasından kaynaklanan Dogecoin’e olan ilginin artması beklentilerine rağmen veya belki de beklentileri nedeniyle Dogecoin, gösterinin açılışındaki 0.711$’dan 45 dakika sonra 0.470 $’ın altına %34 düştü. Ertesi sabah Dogecoin 0.401$’a düştü ve 35 milyar$ değer kaybetti.

9 Mayıs 2021’de SpaceX, tamamen Dogecoin tarafından finanse edilen Ay’a bir yolculuk paylaşımı görevini duyurdu ve böylece bir kripto para birimi tarafından finanse edilen ilk uzay görevi oldu. Elon Musk bu haberi Twitter üzerinden doğruladı.