Dünyanın En Pahalı Taşlarının Bulunduğu Ülkeler

İhtişamı ve zarafeti ile ön plana çıkan ve kendine hayran bıraktıran bir yapıya sahip olan değerli taşların oluşumu milyonlarca yıl alabilir. Geçmişten bugüne pek çok anlam yüklenen bu değerli mineraller, farklı amaçlarla kullanılmıştır. Daha çok aksesuar üretiminde bu taşlara yer verilerek renkli ve hoş bir görüntü oluşturulur. İnce işçilik ve titiz bir çalışmanın sonucu ortaya değerli mücevherler çıkar.

Değerli taşların sayısı sınırsızdır, çünkü her taş kendine has bir güzelliğe sahiptir. Elmas, yakut, safir gibi pek çok taş modeli bulunur. Benzersiz güzellikleriyle ön plana çıkan bu taşlardan bazıları boyutu, renkleri ve kaliteleri nedeniyle daha değerlidir.

Değerli taşlar sadece estetik görünümü ile değil aynı zamanda bulunduğu ülkeler ile de dikkat çeker. Çünkü nadir yapıda oldukları için her bölgede bulunmaları mümkün değildir. Dünyanın en pahalı taşlarının bulunduğu ülkelerin bazılarını sizler için derledik.

Afrika Lesotho: Letseng Elması (50-100 Milyon Dolar)

Dünya’nın en pahalı 5. elması olduğu düşünülen ve Afrikalı Lesotho bölgesinde çıkarılan Letseng elması, 910 karatlık bir ağırlığa sahiptir. 2 golf topu büyüklüğünde olan bu elmas, dünyanın sayılı taşları arasında yer alıyor.

Kalitesi ile kendine hayran bırakan bu taşın değeri “istisnai kalitede” olarak belirlenir. “D renkli” olan bu elmasın değeri ise 50 ile 100 milyon dolar aralığında. Renkli ve ışıltılı görünüme sahip olan bu elmas, Letseng maden ocağından çıkarılıyor.

Sri Lanka: Mavi Yıldız Safiri (100-300 Milyon Dolar)

Güney Asya’nın Sri Lanka bölgesinde bulunan mavi yıldız safiri, sahibi tarafından “Ademin Yıldızı” olarak adlandırılır. Bu taşın üzerine ışık vurduğunda “6 Köşeli Yıldız” meydana gelir. Ademin Yıldızı adı da bundan dolayı verilmiştir.

Dünyanın bugüne dek bulunmuş en büyük safiri olarak tarihe geçen Ademin Yıldızı, 1404 karat ağırlığındadır. 42 kg( kilogramlık) bir ağırlığa sahip olan bu taş, dünyanın en değerli taşları arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Bir evin arka bahçesinde çıkarılan bu taşın değeri yaklaşık 100 ile 300 milyon dolar aralığındadır.

Brezilya: Bahia Zümrüdü (400 Milyon Dolar)

Lanetli zümrüt adıyla da bilinen Bahia Zümrüdü, Brezilya’da çıkarılmıştır. Bu zümrüdün lanetli olarak adlandırılmasının nedeni kimin eline geçti ise hep bir felaket yaşamasından ileri gelir.

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki bir madende çıkarılan bu zümrüt, Bahia maden kooperatifi madencileri tarafından bulunmuştur. Dünyanın en büyük zümrütleri arasında yer alan bu Bahia Zümrüdü, 1,7 milyon karat ağırlığa sahiptir. Değeri ise 400 milyon dolar olarak belirlenir.

Laos: Chaiyo Yakutu (448 Milyon Dolar)

Dünyanın en değerli taşları arasına girmeyi başaran Chaiyo Yakutu, 190,000 karat ağırlığa sahiptir. Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos bölgesinde çıkarılan bu taş, 448 milyon dolarlık değeri ile dudak uçuklatır.

Görünüşü ile pek çok kişiyi kendine hayran bıraktıran Chaiyo Yakutu, 7-8 yaşlarındaki bir çocuk ile hemen hemen aynı ağırlıktadır. Mücevher yapımında da kullanılan bu yakut, 2000’li yıllardan beri kayıptır. Bu taşın nerede ve kimlerin elinde olduğu bilgisi henüz netlik kazanmasa da Myanmar ordusu tarafından çalınmış olabileceği söylentiler arasında yer alıyor.

Kolombiya Coscuez: Guinness Zümrütü (500 Milyon Dolar)

Dünyanın en değerli taşları arasında 1. sırada yer alan Guinness Zümrütü, 1759 karatlık ölçüsü ile göz doldurur. Kolombiya’nın Coscuez madeninde keşfedilen bu taş, büyüklüğü ile Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmıştır.

Banco de la Republica’da sergilenen bu taşın değeri 500 milyon dolar olarak ölçülür. Görünüşü ile kriptonitini andıran bu taş, ihtişamı ile dikkat çekmektedir.