Şimdiye Kadarki En Büyük Kara Delik Keşfedildi!

Gözlemlenebilir uzayda şimdiye kadarki en büyük kara delik keşfedildi. Abel 1201 olarak adlandırılan bir galaksi kümesi içerisinde yer alan kara delik, şimdiye kadar insanlığın keşfettiği tüm kara deliklerden çok daha büyük. Bir gök bilimci ekibi tarafından keşfi yapılan kara deliğin 30 milyar güneş kadar kütleye sahip olduğu belirtildi. Öte yandan en büyük kara delik keşfedilirken gök bilimi açısından son derece yenilikçi bir metot kullanıldı.

Evrenin En Büyük ve En Ağır Kara Deliği!

Keşfedilen en büyük kara delik özelliğine sahip olan Abel 1201 galaksi kümesi içerisindeki kara delik, aynı zamanda evrenin en büyük ve en ağır kara deliği olarak kayıtlara geçti. Güneş kütlesinin 10 milyardan fazlasına sahip olduğu düşünülen kara delik, Birlikte Krallık’ta bulunan Durham Üniversitesi’nde görev alan bir ekip tarafından keşfedildi.

Ekip aynı zamanda son derece yeni bir teknik ve yapay zeka desteğini kullanarak son derece çarpıcı detaylara da şahit oldu. Yapılan gözlemlere göre kara delik, dünyadan tam 2 milyar ışık yılı uzaklıkta ve içerisinde bulunduğu Abel 1201 galaksi kümesini yüksek bir mukavemetle büküyor. Bu bükülme süper bilgisayar simülasyonları ile gözlemlendi.

Yenilikçi Bir Gözlem Tekniği

En büyük kara delik, birçok açıdan ilklere de sahne oldu. Durham Üniversitesi ekibi tarafından yapılan çalışmalar, gök biliminde yenilikçi bir metot olarak adlandırılan yer çekimsel/kütle çekimsel tekniği ile yürütüldü. Bu teknik, son derece güçlü süper bilgisayarlarla entegre olarak çalışabiliyor. Şimdiye kadarki en büyük kara delik keşfinin yapılmasını sağlayan bu teknik, kütle çekiminin aşırı büyük nesnelerde oluşturduğu etkiye odaklanıyor.

Kütle bakımından aşırı büyük nesneler, ışığı çok daha gözlemlenebilir ölçüde bükebiliyor. Kütle çekimsel mercekleme yöntemi de tam olarak bu esasa dayanıyor. Söz konusu teknik, doğanın kendi teleskobu olarak da adlandırılıyor.

Güneş’ten 30 Milyar Kat Büyük Ultra Kütleli Bir Kara Delik

Keşfedilen en büyük kara delik unvanını elde eden Abel 1201 galaksi kümesindeki bu kara deliğin sahip olduğu özellikler ise şu şekilde:

  • Güneş kütlesinin 30 milyar katından daha büyük.
  • İçerisinde bulunduğu galaksi kümesini yüksek bir güçle büküyor.
  • Gök bilim tarihinde keşfedilmiş en büyük kara delik.
  • Evrenin en büyük ve en ağır kara deliği.

Aynı zamanda kara deliğin keşfedilmesinde Hubble Uzay Teleskobu da önemli bir rol oynadı. Teleskop tarafından çekilen görüntülerde gözlemlenen devasa ışık kaynağını inceleyen bilim insanları, şimdiye kadarki en büyük kara delik keşfini yaptı.