Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Amerika’da yaşam, evlenme ve çalışma hakkına sahip olmak isteyen kişilerin alması gereken bir belgedir. Dünya üzerinde herhangi bir ülkede yaşayan kişilerin ABD’de yaşama hakkına sahip olmak için almaları gereken bu belgenin, başvurusunun yapılabilmesi için bazı aşamaların bilinmesi gerekir.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey, Green Card başvurusu yapabilmek için gerekli şartları taşımaktır. Ayrıca Green Card başvurusunun her zaman yapılamayacağını, bu başvurunun belli tarihler arasında yapılması gerektiği bilinmelidir.

Resmi bir daireye gidilmesine gerek kalmaksızın web sitesinden yapılabilen Green Card başvurularında önem arz eden konulardan biri de söz konusu bilgilerin eksiksiz ve hatasız olmasıdır.

Ne Zaman Green Card Başvurusu Yapılabilir?

Amerika’da yaşama, çalışma ve evlenme hayali kuran herkesin alması gereken Green Card’ın başvurusu yılın her zaman diliminde yapılamaz. Green Card için belirlenen başvuru süresi yaklaşık bir aylık süreci kapsar. Ancak online platformlar aracılığı ile yapılacağı için bir aylık başvuru süresi oldukça yeterlidir.

Green Card için her yıl belirlenen başvuru süreci değişiklik gösterir. 2021 yılında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen Green Card başvuru tarihi Ekim ve Kasım aylarını kapsamıştır.

Bir aylık sürede belirlenen resmi Green Card sitesine girilerek başvuru yapılabilir. Bu noktada önerilen en önemli şey ise sistemde oluşabilecek yoğunlukları göz önünde bulundurarak, başvuruları son güne bırakmamaktır.

Nasıl Green Card Başvurusu Yapılır?

Öncelikle dünyanın hangi ülkesinde yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın Green Card başvurusu için vatandaşların belirlenen bazı kriterleri mutlak suretle taşımaları gerekir. Bireyler belirlenen şartları taşımıyorsa kesinlikle başvuruları kabul edilmez.

İstenen kriterlere bakıldığında ise karşımıza ilk çıkan şey başvuru sahibinin en az lise mezunu olmasıdır. Hemen akabinde aranan diğer şartlar arasında uzmanlık gerektiren alanlarda kişilerin en az 2 yıl çalışması şartı bulunur. Ayrıca bu 2 yıllık çalışma şeklinin son beş yıl içindeki iki yılı kapsaması gerekir. Öte yandan Green Card alabilmek için aranan diğer şart başvuru sahibinin 18 yaşının üzerinde olmasıdır.

Bahsi geçen tüm şartlara uyan kişilerin Green Card resmî web sitesi üzerinden başvuru yapmaları gerekir.

Green Card başvurusu yapma aşamaları ise aşağıdaki gibidir:

  • Green Card resmî web sitesine
  • Başvuru sayfasında yer alan her bir kısım İngilizce olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Başvuru sayfasında istenilen fotoğraf kısmına fotoğraf yüklenmelidir. Elbette bu fotoğrafın güncel olması ve kişinin son halini yansıtması gerekir.
  • Fotoğraf yükleme esnasında belirtilen kriterler ve uygun ölçülerde fotoğraf seçimine özen gösterilmelidir.
  • Cümlelerle doldurulacak alanlarda harf ya da kelime hatası yapılmamasına ve anlatım bozukluğu olmamasına özen gösterilmelidir. (İngilizce diline hâkim olunduğuna dair ipucu verilebilmesi için bu ayrıntı oldukça önem taşır.)
  • Her yıl bir defa bu başvuruda bulunma hakkının olduğu unutulmamalı, başvurunun iptal edilmemesi için bir kez başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru sonunda verilen onay kodu bir kenara not edilmeli ve kaybedilmemelidir.

Green Card Başvurusu Ücretli Mi?

Green Card başvurusu yaparken kişilerin herhangi bir ödeme yapması gerekmez. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi aracılığı ile yapılan Green Card başvuruları ücretsizdir.

Fakat bazı kişiler Green Card başvurularını aracı firmalar ile gerçekleştirmektedir. Bu noktada başvuru yapacak Green Card adaylarının aracı kurumlara belli miktarlarda ödeme yapması gerekebilir.

Son olarak başvuru sahiplerinin Green Card çekilişi olumlu sonuçlanır ise bu durumda kazanan kişilerin belirli belgeler için ödeme yapması gerekmektedir.

Green Card Başvuruları Ne Zaman?(2022)