İHA Lisansı Nasıl Alınır?

İnsansız hava araçlarının hayatımıza yaygın bir şekilde girmesiyle birlikte İHA lisansı alımının önemi de artmaya başladı. İlk olarak askeri amaçla kullanılmaya başlanan İHA günümüzde film çekimlerinden sportif faaliyetlere kadar pek çok alanda kullanılır.

Elbette İHA kullanabilmek için resmi bir belge alınması şarttır. Bu belge ise İHA lisansı olarak bilinir. İHA lisansı aynı zamanda İHA sertifikası ya da drone ehliyeti olarak da adlandırılır.

Uzaktan kumanda ile yönlendirilen İHA’ların için şart koşulan İHA lisansı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilir. Alınacak bu belge için ilk olarak başvuru yapılması ve aynı zamanda drone uçuş eğitimlerinin tamamlanması gerekir.

İHA ehliyeti belli bir zaman dilimi için geçerli değildir yani bir kere alınması yeterlidir. Ücreti mukabilinde alınan ve resmi olarak bir ehliyet geçerliliği bulunan bu belge 500 gram ağılığındaki tüm araçlar için alınmalıdır.

Ticari amaçla ya da amatör olarak kullanılacağı belirtilip, buna göre farklı lisanslanan belgeler alınmalıdır.

İHA Lisansı Nasıl Alınır?

İHA lisansı hem keyfi hem de ticari olarak drone uçurmak isteyenler için gereklidir. Bu belgenin alınabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne online olarak kayıt yaptırılması gerekir.

İHA lisansı alabilmek için gereken adımlar aşağıda belirtildiği gibidir:

 • İlk olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmî web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Sitenin üst kısmında yer alan ‘Kayıt Oluştur’ butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada yer alan T.C. kimlik numarası, ad, soyad, doğum tarihi, cep telefonu ve e-posta bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir.
 • Alt kısımda şifre tanımlama ve şifre doğrulama kısımlarına geçerli bir şifre girilmeli ve ardından yine altta yer alan “Kullanım koşullarını kabul et” kutucuğuna tıklanmalıdır.
 • Tüm kayıt işlemleri bittiğinde hesaba giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfada işlemler menüsüne gelinmeli ve “İHA Pilot Kayıt Başvurusu” seçeneği işaretlenmelidir.
 • SMS ile gelen onay kodu girilmelidir.
 • Lisans tipi seçilmelidir.
 • Ekranda açılan sayfaya güncel bir vesikalık fotoğraf yüklenmelidir.
 • Tüm işlemler tamamlandığında sayfanın alt kısmında yer alan “Sınav ol” kısmına tıklanmalıdır.
 • Burada 20 sorudan oluşan sınava giriş yapılmalı ve cevaplar işaretlenerek sisteme geri gönderilmelidir.
 • Sınav sonucu başarılı ise bu durumda tarafınıza dönüş yapılacaktır.

İHA Sertifikası Ne İşe Yarar?

İHA sertifikası ticari, askeri ya da hobi amaçlı olması fark etmeksizin resmi bir şekilde drone uçurabilme olanağı tanır. Ayrıca film/dizi çekimlerinde de kullanılan drone’lar, üzerine konumlandırılan kameralar sayesinde çekim yapabilmenizi sağlar.

Elbette bunların resmi bir temellendirme ile yapılabilmesi için İHA sertifikasının alınması şarttır. Alınan İHA sertifikası ile beraber resmi bir şekilde İnsansız Hava Aracı kullanabilirsiniz.

Kimler İHA Pilotu Olabilir?

İHA pilotu olabilmek için gereken şartlar hangi lisansı almak istediğinize göre değişkenlik gösterir.

İHA pilotu olunması için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • İHA 0 Ticari Pilot eğitimi almak için başvuru sahibinin en az 500 gr ile 4 kg arasında aracı olması ve aynı zamanda başvuru sahibinin 12 yaşından büyük olması şartı aranır.
 • İHA 1 Ticari Pilot eğitimi almak için söz konusu İnsansız Hava Aracının 4 kg ile 25 kg arasında olması gerekir. Ayrıca bu eğitim için 15 yaşından büyük olunması şartı aranır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen İHA eğitimlerinin başarı ile tamamlanması şartı aranırken, drone uçurmak isteyen herkes aynı zamanda kayıt esnasındaki sınavı da başarıyla geçmelidir.

Bu şartların tamamını yerine getiren ve sınavları da başarı ile tamamlayan herkes İHA pilotu olabilir.