Apple iPhone 14 Üretimi Durdu Mu?

iPhone 14 üretimi durdu mu sorusu, Apple firmasının ortağı olan Çin menşeli Foxconn firmasının kapatılmasıyla birlikte gündeme geldi. Koronavirüs salgının etkilerinin geçmesiyle birlikte 2022 yılına daha umutlu giren teknoloji firmaları, üretimlerine kaldıkları yerden devam ediyordu.

Pandemi döneminde büyük oranda üretimlerini kısıtlayan teknoloji markaları, üretimi sürdürmeye başlamıştı. Bununla birlikte Çin’den gelen son haberler birlikte iPhone 14 üretimi durdu mu, sorusu gündeme oturdu. Koronavirüs hastalığının tekrardan yayılmaya başladığı Çin’de birçok üretim tesis kapatıldı. Bu tesisler arasında Apple’ın Çin’deki en büyük ortağı olan Foxconn firması da bulunuyor. Foxconn’un kapatılmasına bağlı olarak iPhone 14 Pro üretimi durdu.

Bir Süredir Çin’deki Üretim Tesislerinde Sorun Yaşanıyordu

Kısa bir süre önce Apple, Çin’deki iPhone 14 üretimini durdurma kararı almıştı. Aynı zamanda bu karara iPhone 14 Plus modeli de dahil edilmişti. Bu durumun arkasında Apple’ın iPhone 14 Plus modelinin satışına ağırlık vermesi bulunuyordu. Buna karşın son dönemde Çin’de artan koronavirüs vakaları Apple’ın bu kararını da sekteye uğrattı.

Artan vakalar nedeniyle Çin Hükümeti, ardı ardına üretim tesislerinin kapatılması kararını aldı. Söz konusu karardan son olarak Apple’ın Çin’de üretim gerçekleştirdiği en büyük ortağı Foxconn’da etkilendi. Foxconn’un artan Koronavirüs vakaları nedeniyle kapatılmasının ardından iPhone 14 üretimi durdu ve buna bağlı olarak 14 serisinin herhangi bir modeli Çin’de şu an için üretilemiyor.

Koronavirüs Salgının Artması Üretimi Durdurdu!

iPhone 14 üretiminin durması hakkında Apple’dan herhangi bir açıklama gelmezken, Çin’deki artan Koronavirüs vakalarının bu duruma sebebiyet verdiği belirlendi. Öte yandan Koronavirüs salgınının başladığı ilk dönemlerde de Çin Hükümeti benzer kararlar alarak, üretim tesislerindeki faaliyetleri durdurmuştu. Benzeri bir durumun tekrardan uzun soluklu yaşanmaması adına Çin, tedbirleri sıkılaştırdı.