İsviçre’nin Global Markaları

Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biri olan İsviçre, dünya çapında birçok farklı sektörde de ön plana çıkıyor. İsviçre’nin global markaları ile alakalı listenin başlarında yerini almış olan isimlerin birçoğu Türkiye’de de hizmet veriyor. Pazar payı güçlü sektörlerin başında ise; çikolata, saat, sağlık ve hobi ürünleri satan markalar geliyor.

İsviçre, sahip olduğu markaları Avrupa genelinde pazara sunarken vizyonunu geliştirip, ürünlerini daha geniş bir pazara yayma hedefini de uzun yıllardır sürdürüyor. Küreselleşmiş markaların yönetiminde, pazarlama payını değer katma faaliyetlerini ürün sunumunu ve pazara yaklaşımını güçlü bir misyonla üstlenen İsviçre’nin global markaları bugün de aynı popülerliğini ve tüketim arzını koruyor.

İsviçre’de ve Türkiye’de faaliyet gösteren global markaların bazılarına aşağıda değinilmiştir. Bu markaların küresel stratejileri, genişletilmiş rekabet kaldıracını genişletilmiş müşteri önceliği ile yükseltmeye yöneliktir.

 • Nestle
 • Rolex
 • Swatch

Çikolatanın masalsı ülkesi olarak da bilinen İsviçre Nestle markası ile dünyanın farklı ülkelerinde etkisini sürdürüyor. Markasını coğrafik olarak genişleten İsviçre’nin global markaları örneğine verilebilecek en özel örnek Nestle olabilir. Türkiye’de ilklere imza attığı her ürünü ile büyük başarı yakalayan Nestle yolculuğuna 1866’lı yıllarda başlıyor.

Nestle

Dünyanın en değerli gıda markaları arasında yer alan Nestle, 150’ den fazla ülkede çoklu marka stratejisi ile piyasasını genişletmeye devam ediyor. Dünya genelinde 500’e yakın üretim ağı bulunan marka, Türkiye ayağını da başarılı bir strateji ile devam ettiriyor.

“İyi beslen, iyi yaşa” sloganı ile Türk tüketicisiyle arasında bir bağ kurmayı başaran marka birçok konuda da evlerin aranan markaları arasına girmeyi başardı.

 • 1909 Türkiye ilk satış ofisi
 • 1927 ilk çikolata fabrikası (Nestle)
 • 1984 ilk hazır kahve (Nescafe)
 • 1986 ilk çikolatalı toz içeceği (Nesquik)
 • 2002 ilk kahve karışımı (3ü1 arada)
 • 2003 Purina’nın ilk Türkiye macerası
 • 2006 Erikli ve Nestle Pure Life’ın birleşmesi
 • 2011 kahvaltılık gevreklerin ilk Türkiye macerası
 • 2012 Nestle’nin SMA ile yollarını birleştirmesi

İsviçre’nin global markaları sıralamasında büyük bir başarı ile boy gösteren marka, yenilikçi tutumu, sürdürülebilirlik arayışı ve çevreye/insana karşı duyarlı projeleri ile gelişimini devam ettiriyor. Rolex’te tıpkı Nestle gibi önce İsviçre daha sonrada Türkiye pazarına giren global markalar arasında yer alıyor.

Rolex

Garantici bir üretim ağı ile üretilen İsviçre saatlerinin en önemli temsilcilerinden olan Rolex, dünyanın en ünlü ve kaliteli saat markaları kategorisinde değerlendiriliyor. Hans Wilsdorf’un yaratıcısı olduğu, İsviçre’nin global markaları ile yarışan ve bu yarışı önde götüren Rolex markası, dünyanın en lüks saatlerini üreten marka olarak tanınıyor.  İlk su geçirmeyen saat, tarihi otomatik olarak değişen ilk saat ve farklı saat dilimlerini gösteren ilk saat tasarımı Rolex’e aittir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de marka, lüks markalar sınıfında anılıyor. Bunun yanı sıra daha uygun maliyetli saat üretimi de yine İsviçre’den gelmiştir. Türk tüketicilerin de takip ettiği ve ürünlerini kullandığı markanın isim açılımı ise; Second Watch (ikinci saat) anlamına geliyor. Marka özel bir strateji uygulayarak gündelik hayatta da güzel, teknik yeterliliği “Swiss made” seviyesinde olan saatleri de tüketiciye uygun maliyetlerle sunulabileceğini kanıtlamıştır.

Swatch

İsviçreli saat markalarına meydan okuyan Japon markalarının yarattığı kriz döneminde üretilen Swatch, “devrimci” çıkışını ilk olarak 1980’li yıllarda yakaladı. Lüks saat markalarına bir alternatif olarak geliştirilen marka İsviçre kalitesinden asla ödün vermeden ilerleme kaydetmiştir.

Swatch; klasik İsviçre saatinin içerisinde yer alan 91 parçanın, 51’e düşürülmesi sonucunda ve analog saatlerde de hem şık hem de dakiklikten ödün vermeyen bir tarz benimseyerek dünya piyasasında yerini sağlamlaştırmıştır.