İtalya Rekabet Kurumu Amazon ve Apple’a 1,128 Milyar Dolarlık Ceza Kesti!

Dünyanın en önemli e-ticaret firmalarından Amazon ile teknoloji firması Apple’ın başı şu günlerde bir ceza ile dertte! İtalya rekabet kurumu Amazon ve Apple’a kestiği cezalar ile son dönemde gündemden düşmüyor.

İtalya Rekabet Kurumu Amazon İçin Ne Kadarlık Bir Ceza Kesti?

İtalya Rekabet Kurumu, online satış platformlarından birisi olan Amazon’a kesmiş olduğu ceza ile adından söz ettirdi. İtalya rekabet Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamada online satış platformu olan Amazon’un Avrupa birliği normlarına aykırı olarak davrandığına hükmetti.

Açıklamanın devamında Amazon’un Avrupa ve İtalya’daki lojistik ağını kendi lehine yönlendirmeye çalıştığından bahsedildi. Buna göre Amazon, diğer firmalara kendi lojistik ağını kullanmaları konusunda baskı yaptığı belirtiliyor. İtalya rekabet kurumu, bu durumları göz önüne alarak Amazon’a 1 milyar 128 milyon avroluk ceza kesti. Amazon firması bu cezaya tepki göstererek itiraz yoluna gideceklerini belirtti.

İtalya Rekabet Kurumu Apple İçin Ne Kadarlık Bir Ceza Kesti?

Teknoloji firmalarından birisi olan Apple, her ne kadar adını iPhone telefon, bilgisayar gibi ürünlerle duyursa da son dönemlerde aldığı ceza ile de gündemden düşmüyor. İtalyan Rekabet Kurumu, Amazon’a kestiği cezaya benzer bir cezayı Apple firmasına da uyguladı. Gerekçe olarak ise Apple’ın piyasa rekabet kurumuna aykırı olarak davrandığını öne sürdü.

23 Kasım’da Apple firmasına verilen bu cezanın yanı sıra başka bir hadiseden dolayı Amazon firmasına da ekstra ceza kesildi. Buna göre Apple 134,5 milyon Euro, Amazon ise 68,7 milyon Euro ceza aldı. Sonuç olarak iki firma toplamda 203,2 milyon Euro’luk bir cezaya mahkûm edildi.