2021’de Açılan Amazon Glow Kapanıyor!

Amazon Glow, teknoloji devi Amazon tarafından geliştirilmişti. Ürünün temel amacı projeksiyon odaklı olarak görüntülü görüşmeyi sağlamak üzerineydi.

İlk olarak 2021 teknoloji tutkunlarına tanıtılan ve 2022 yılı itibariyle satışa sunulan Amazon Glow, yolun sonuna geldi. Tanıtımının ardından yalnızca 1 yıllık süre geçmiş olmasına rağmen ürün, piyasadaki rekabetle baş edemedi. Aynı zamanda Amazon Glow’un yüksek düzeyde maliyetle satışa sunulmuş olması, ürüne yapılan en temel eleştirilerdendi.

2021 Eylül’de Tanıtılmıştı!

Amazon Glow, 2021 Eylül ayında çocuklara odaklanan yenilikçi bir interaktif video görüşme programı olarak tanıtılmıştı. Ürünün temel mantığı, çocukların eğlenceli oyunlarla görüntülü görüşme yapabilmesini sağlamak üzerineydi. Ayrıca Amazon Glow, çeşitli grafiklere ve görsel içeriklere de ev sahipliği yapıyordu. Tanıtıldığı ilk dönemde büyük ilgi uyandıran Amazon Glow, başlangıçta sadece davet aracılığıyla kullanıcılarla buluşabiliyordu.

Daha sonra 2022 yılının mart ayında tüm kullanıcılara açılan ürün, beklentileri tam olarak karşılayamadı. Amazon tarafından yapılan açıklamada Amazon Glow ürününün, şirketin deneysel çalışmaları arasında yer aldığının altı çizildi. Öte yandan Amazon’un resmi satış platformunda ürünün kullanılamayacağına ve satışının yapılmadığına ilişkin bir ibare de yer alıyor.

Amazon Glow Neden Kapanacak?

Amazon Glow, Amazon’un diğer birçok ürünü gibi deneysel olarak tasarlanmıştı. Daha önce Amazon tarafından geliştirilen diğer ürünlerin bir bölümünde olduğu gibi Amazon Glow’da aynı kaderi paylaştı. Çocuklara odaklanan ürün, tanıtımının ardından sadece 1 yıl geçmiş olmasına rağmen kapatılacak.

Amazon Glow’un kapatılma sebepleri genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

  • Cihazın çalışması için ücretli bir üyeliğin gerekmesi.
  • Maliyet açısından oldukça yüksek olması.
  • Rakipleriyle girdiği rekabete ayak uyduramaması.
  • Deneysel bir üründü.

Tüm bunlardan bağımsız olarak Amazon Glow, özellikle yüksek düzeyde maliyeti nedeniyle eleştirilmişti. Cihaz, 299 dolar olarak satışa sunulmuştu.