Microsoft’un Yeni Metaverse Projesi

Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde şirketinin ismini “Meta” olarak değiştireceğini açıklamıştı. Ayrıca dijitalleşmede yeni çağı temsil eden Metaverse hakkında yakın ve uzun vadedeki planlarını kamuoyuna duyurmuştu. Tüm bu gelişmelerin ardından ilk adım Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teknoloji lideri Microsoft şirketinden geldi. İşte Microsoft’un yeni Metaverse projesi!

Günümüzde sanal dünya dendiğinde akıllara genellikle oyun oynamak geliyor. Fakat Meta evreni bundan çok daha fazlasına sahip. Microsoft firmasının yaptığı hazırlık da bunu temsil ediyor. Salgın sonrası bireylerin eve kapanması ve iş hayatının büyük bir bölümünün home office sisteme dönmesi, Microsoft’un yeni projesi olan Teams’in hayata geçmesine neden oldu.

Microsoft’un yeni metaverse projesi olan Teams ile bireylerin sanal ve gerçek dünyayı bir arada kullanarak video konferans yapabilmesi hedefleniyor. Bu uygulama sayesinde video konferansa katılan kişiler kendi görüntüleri yerine belirledikleri 3 boyutlu avatarları seçebilecekler. Haliyle kullanıcılar oturum sırasında kendilerini daha özgüvenli hissedebilecek.

Microsoft’un Yeni Metaverse Projesi Nedir?

Teknolojide Metaverse kavramının hızla yol alması üzerine bir adım da Microsoft firmasından geldi. Video konferans programı olan Teams üzerinden artık kullanıcıların gerçek görüntüleri yerine 3 boyutlu avatar kullanabileceğini açıklayan firma, aynı zamanda yakın vadede yapacağı yenilikler hakkında açıklamada bulundu.

Microsoft uzun zamandır Mesh teknolojisini kullanarak, Metaverse yaratmaya çalışıyor. Bu projede VR ile erişim sağlanması amaçlanırken, VR sahibi olmayan kişilerin de 2D ekranlar vasıtasıyla bu teknolojiden yararlanması hedefleniyor. Fakat Microsoft’un Meta projesi olan Teams uygulamasının şimdiden büyük yankı uyandırdığı kesin. 250 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olması bunu ispatlıyor.

Peki Microsoft Teams özellikleri nelerdir?

  • Video konferans yapılabiliyor.
  • Katılımcılar kendi görüntüleri yerine 3D karakterler kullanabiliyor.
  • Sanal ve gerçek dünya birbirine entegre bir şekilde çalışıyor.
  • Kullanıcılar Metaverse sayesinde kendilerini ofis ortamında hissediyor.
  • Sanal gerçeklik ile kullanıcıların kendilerini güvende ve özgüvenliymiş gibi hissetmeleri sağlanıyor.

Microsoft Metaverse’i Oyunlara Entegre Etmeyi Planlıyor

Teknoloji devlerinden art arda gelen Metaverse açıklamaları, en çok da konsol oyuncularını heyecanlandırdı. Günümüzde VR gözlük aracılığıyla oynanan 3D oyunlar bulunsa da kullanıcılar tarafından yetersiz olduğu düşünülüyor. Bu duruma Microsoft firması da kayıtsız kalmadı. Yakın dönemde Microsoft, Metaverse’i oyunlara entegre etmeyi planlıyor!

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Teams projesinin ardından oyun konsollarında lider olan Xbox’a da entegre çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Günümüzde 2 boyutlu oynama imkanına sahip olunan oyunların yakın vadede 3D’ye taşınarak Metaverse dünyasına ilk adım atılması hedefleniyor. Tüm bu açıklamalar oyun severler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Microsoft, özellikle Minecraft üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Günümüzde 2 boyutlu olarak oynanabilen bu oyunu 3 boyutlu bir zemine taşıyarak VR gözlükleri ile eşsiz bir deneyim yaşatması gündemde. Microsoft eğer böyle bir projede başarıya ulaşırsa, dünya genelinde bir kez daha ses getireceğe benziyor.

Microsoft’un Metaverse’de Xbox Müzesi Projesi

Microsoft’un 20 yıl önce kullanıcılarına sunduğu Xbox bir ilke daha imza attı. Uzun süredir Xbox üzerinden metaverse faaliyetleri üzerinde çalışmalar yürüttüğü bilinen Microsoft, bu alanda ilk projesini geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi. İşte Microsoft’un Metaverse’de Xbox projesi.

Bu yıl 20. yaşını kutlayan Xbox, tarihçesini yansıttığı bir müze kurdu. Bu müze, Metaverse özelliği taşıyan ilk müze olarak tarihe geçti. Tamamen sanal dünya odaklı kurulan Xbox müzesi, tarihçelerini yansıtırken aynı zamanda da Metaverse hakkında bireylerin fikir sahibi olmasını sağlıyor.

Uzun vadeli planlamaları ve yaptığı yatırımlar göz önünde bulundurulduğunda Microsoft, Metaverse alanında da birçok ilke imza atacak gibi görünüyor.

Facebook’un Adı “Meta” Olarak Değişti

Uzay Ülkesi: Asgardia