Nevzat Aydın Yemeksepeti CEO’luk Görevinden İstifa Etti

Ülkemizde e-ticaret alanına damga vuran platformlardan biri olan Yemeksepeti, yakın zamanda gerçekleşen istifa haberiyle kullanıcılarında şaşkınlık yarattı. Bu platformun kurucusu olan Nevzat Aydın, Yemeksepeti görevinden istifa ettiğini yaptığı basın bildirisi ile duyurdu.

Nevzat Aydın yaptığı bu ayrılık bildiriminde, görevini bırakmasına sebep olarak genç girişimcilere daha fazla destek olmayı hedeflediğini söylese de sevenleri ve uygulama kullanıcıları tarafından olayın perde arkası merak ediliyor.

İşte Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın’ın istifası ve şirketin bundan sonraki işleyişi hakkında detaylar…

Nevzat Aydın Neden İstifa Etti?

Nevzat Aydın, Yemeksepeti platformunun büyümesinde ve bugünlere gelmesinde üstelendiği büyük rol ile biliniyor. Dünyada gelişen teknolojik hamleleri yakından takip ederek ülkemizdeki e-ticaret alanına uygulayan Nevzat Aydın, aynı zamanda da yenilikçi vizyonu ile birçok siteye ilham kaynağı oldu. Yemeksepeti için Türkiye’nin online sipariş alanında son 20 yıla damga vurduğunu söylemek mümkün.

Nevzat Aydın kurucusu olduğu markadan ayrılırken, bu istifayı birçok sebep ile yorumladı. Tüm bu sebepleri birkaç başlık altında toplamak mümkün.

  • Ailesine ve sevdiklerine daha fazla vakit ayırma isteği.
  • Ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine daha fazla katkıda bulunma arzusu.
  • Genç girişimcilere odaklanarak ülkenin dijital anlamda bir üst seviyeye çıkarılması.

Yemeksepeti şirketi tarafından yapılan açıklamada Nevzat Aydın’ın firmaya ve ülkedeki dijitalleşmeye verdiği katkıların altı çizildi. Ayrıca tutkulu ve vizyoner bir lider olmasıyla ülkenin son 20 yılında önemli işlere imza attığına da vurdu yapıldı.

Yemeksepeti’nin Yeni CEO’su Kim?

Bünyesinde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayan ve ülkemizin dijital sektöründe lider konumda bulunan Yemeksepeti, kurucusu olan Nevzat Aydın’ın görevinden ayrılması ile kısa süreli bir şok yaşadı. Çalışanları ve bu platformun kullanıcılarının aklında aynı soru belirdi: Yemeksepeti’nin yeni CEO’su kim olacak?

Firmanın yaptığı açıklamada Yemeksepeti’nin Nevzat Aydın ile boşalan CEO pozisyonuna Mert Baki getirildi. Bu gelişme firma tarafından “Nevzat Aydın’dan bayrağı yine Yemeksepeti bünyesinde yetişen genç bir lider olan Mert Baki’nin alması” olarak nitelendirildi.

Yemeksepeti’nin yeni CEO’su daha önce ismi hiç duyulmayan biri olunca, toplum tarafından Mert Baki’nin hayatı ve başarıları merak konusu oldu. Peki Mert Baki kimdir, Yemeksepeti’ndeki konumu nedir? İşte Nevzat Aydın’ın bayrağını devralan Mert Baki hakkında bilgiler…

Sabancı Üniversitesi MBA yüksek lisans programını bitirdikten sonra ticaret hayatına Arama Danışmanlık firmasında başlayan Mert Baki, sonrasında Migros bünyesine katılarak iş geliştirme alanında büyük başarılara imza atmıştır.

Yemeksepeti’ndeki görevine 2011 yılında başlamış olup, firma bünyesinde İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna kadar yükselmiştir. Yenilikçi, vizyon sahibi ve genç aynı zamanda da dijital çağa oldukça hâkim olan Mert Baki, uzun vadede Yemeksepeti’ni daha da üst seviyelere taşıyacağa benziyor.

Gelecekte Yemeksepeti’ni Neler Bekliyor?

Yemeksepeti şirketinde yaşanan CEO değişikliğinin ardından, markanın geleceğe dair planlamaları ve hedefleri merak konusu oldu. Yemeksepeti ülkemizde e-ticaret alanında her ne kadar rekabeti yüksek seviyelere ulaşmış olsa da büyümede hız kesmek niyetinde değil. Daha önce olduğu gibi bu dönemde de yeni teknolojik çözümler ile bu sektörü daha da üst seviyelere taşımayı hedefliyorlar.

Nevzat Aydın, görevini bıraktıktan sonra yaptığı bir röportajda, 2022 yılının dijitalleşmede fırsat yılı olacağını belirtti. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi halinde Yemeksepeti’nin 2022 senesinde en az 5 bin artı istihdam sağlayabileceğini öngörüyor.

25 milyonu aşkın kullanıcısı ve 55 bin üye mağazasıyla Yemeksepeti, yakın ve uzun vadede sektörünün lider firması olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yabancılara Satılmış 10 Yerli Marka

Türkiye’de Uzaktan Çalışmaya Geçen Şirketler