Uzay Ülkesi: Asgardia

Asgardia, 2016 yılında kurulan tarihin ilk uzay ülkesidir. İnternet ortamında oluşturulmuş olan bu ülke, Paris Uzay Konferansında “Uzay Ulusu” olarak bildirilmiştir. Kurucusu ve ulus başkanı Azerbaycan doğumlu Rus bilim adamı, iş adamı ve filantrop İgor Raufoviç Aşurbeyli’dir.

Asgardia’nın siyasi tarihi 12 Ekim 2016 yılında başladı. 9 Eylül 2017 tarihinde %72,5 lehte karar alarak Asgardia halkı Anayasayı onayladı. 12 Kasım 2017 tarihinde Asgardia-1 uydusu yörüngeye fırlatıldı. 24 Haziran 2018 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da parlamentonun ilk oturumu gerçekleştirildi ardından 10 Ekim 2018 tarihinde parlamento ilk dijital oturumunu gerçekleştirdi. 28 Ocak 2019 tarihinde Asgardia’nın ulusal sembolleri olan bayrağı, arması ve marşı kabul edildi. 14 Ekim 2019 tarihinde Almanya’daki ilk uzay bilimi ve yatırım kongresi düzenlendi.

Asgardia Nedir?

Asgardia, internet üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılabilen bir uzay ülkesidir. “Asgardia” kelimesinin kökeni İskandinav mitolojisine dayanıyor. Mitolojiye göre Asgard, gökyüzünde tanrıların yaşadığı bir şehrin ismidir. Asgardia ülkesi kendisine misyon edindiği bazı görevler ve amaçlara sahiptir. Bu görev ve amaçları şöyle sıralayabiliriz:

 • Asgardia, Dünya gezegenini korumak için ulus ötesi, eşit ve ilerici bir toplum inşa etmeyi amaçlıyor.
 • Tür olarak ölümsüzlüğe giden yolda temel bilimsel hedefleri, uzayda ilk insan doğumunu kolaylaştırmak.
 • Asgardia, bilimsel hedeflere ulaşmak adına dünya ulusları tarafından tanınan bağımsız bir dijital devlet kurmayı ve geleceğin toplumunu inşa etmeyi hedefliyor.
 • Uzayda güvenli ve barışçıl uzay araştırmaları gerçekleştirmeyi, Dünya’yı kozmik tehditlerden korumayı amaçlıyor.
 • Asgardia, uzay militarizasyonunu yok etmek için Uzay Yasası geliştirmeyi planlıyor.
 • Cinsiyet, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan benzer fikirlere sahip Asgardlılar ile uzayda yaşamanın yolunu keşfetmeyi amaçlıyor.

Asgardia’ya Nasıl Gidilir?

Asgardia’ya fiziksel olarak gitmek mümkün değil. Çünkü Asgardia’nın uzayda herhangi bir toprağı veya istasyonu mevcut değil. Asgardia-1 isimli uydu dünya yörüngesinde hareket ediyor ve uyduda yer alan hard diskte Asgardia vatandaşlarının bilgileri bulunuyor. Yani cismen olmasa da Asgardia vatandaşları kimlikleriyle sanal olarak uzayda seyahat ediyorlar.

Gelecekte insanların uzayda yaşama hayalini gerçekleştireceğine inanan Asgardia ülkesi, dünya sınırlarını aşma ve dünya dışında bir yaşam alanı oluşturma hedefi doğrultusunda hareket ediyor.

Asgardia Vatandaşı Nasıl Olunur? Asgardia Vatandaşı Olmak Ücretli Mi?

Asgardia vatandaşı olmanın farklı yolları bulunuyor. Asgardia vatandaşı olarak ulus içinde bir iş kurabilir, ulusal dijital para birimini kullanabilir, topluluklar ve etkinlikler oluşturabilirsiniz. Asgard’da ikamet eden kişilerden olmak için Asgard sakini olabilir, seçimlere katılarak oy kullanabilir, Asgardia’da gerçekleşen tüm etkinliklere katılabilir ve kişisel bir Asgardian kimliğine sahip olabilirsiniz. Son olarak Asgardia’da politikacı olarak resmi yapının bir üyesi konumunda yer alabilirsiniz.

Asgardia ülkesi vatandaşı olmak için Türkiye’den oldukça yoğun bir başvuru olduğu görülüyor. Asgardia vatandaşı olmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle Asgardia’nın resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor.
 • Sitede yer alan “Sign Up” veya Türkçe olarak “Asgardlı Ol” butonuna tıklayarak hesap oluşturuyorsunuz.
 • Burada gerekli bilgileri doldurduktan sonra e-posta adresiniz ile siteye üye oluyorsunuz.
 • Daha sonra kişisel bilgilerinizi doldurmanız gereken bir formla karşılaşıyorsunuz. Bu formda eğitim bilgileriniz ve mensup olduğunuz ülke gibi bilgiler de yer alıyor.
 • Tüm bilgileri girdikten sonra Asgard vatandaşı oluyorsunuz.

Şu an için bu basit adımları uygulayarak Asgard vatandaşı olmak mümkün. Ancak ilerleyen zamanlarda vatandaşlık başvurularında IQ testi yapmayı planladıklarını bildiren yönetim kurulu; Asgardia için en zeki, yetenekli ve bilgili kişileri seçmeyi düşündüklerini belirttiler.

Asgardia vatandaşı olmak isteyenler ise 2018 yılında Asgardia parlamentosu tarafından alınan karara göre yıllık 100 Euro ücret ödeyecek. Asgardia Parlamentosu Başkanı Lembit Öpik, vatandaşların ödediği ücretin Asgardia’nın uzaya yerleşme planına destek olacağını belirtti. Ayrıca vatandaşlık başvurusunda bulunanlar, başvuruyu yaptıktan sonraki 30 gün içinde ücretini ödemek zorunda.

Uzayın Tarihine Yolculuk