Siber Güvenlik ve Hack Severlerin Favori Dizisi: Mr. Robot

18

Mr. Robot, Sam Esmail tarafından yazılmış, Amerikan psikolojik gerilim-dram tarzında bir televizyon dizisidir. Dünyayı yöneten gruplar olduğunu düşünen ve adaleti sağlamak için siber güvenlik yöntemlerini kullanmayı planlayan bir grubun süregelen macerasını anlatan dizi, psikolojik açıdan oldukça etkileyicidir.

Mr. Robot Konusu Nedir?

Dizinin başkarakteri Elliot Alderson çoklu kişilik bozukluğu, klinik depresyon şizofreni, sosyal anksiyete bozukluğu, uyuşturucu bağımlılığı gibi bir dizi sorunla uğraşan siber güvenlik uzmanı ve hackerdır. Mr. Robot lakaplı bir anarşist tarafından hacktivistlerin yer aldığı “fsociety” adlı bir gruba davet edilir. Grubun amacı, dünyanın en büyük şirketler topluluğu olan E-Corp’un sistemine girerek tüm borç kayıtlarını ortadan kaldırmaktır.

Dizinin başrolü Elliot, ailesiyle problemli bir geçmişi ve psikolojik pek çok sorunu olan ancak bununla birlikte alanında oldukça uzman bir siber güvenlik yazılımcısıdır. Mutsuz ve sıkıcı gördüğü hayatı içerisinde yazılımsal bilgilerini kullanarak kötüleri tespit etmekte, onları cezalandırarak adaleti sağlamaya çalışmaktadır.

Çocuk pornosu ile ilgilenenleri polise teslim etmek, kadınları aldatanları ifşa etmek gibi işlerle uğraşan Elliot, kendi içinde asosyal bir hayat sürmektedir. Yaptığı araştırma ve çalışmalar sonucunda dünya sisteminin işleyişini kavramış, belirli grupların tüm dünyayı yönettiğini anlayarak kendisini bir çıkmazda bulmuştur. İşte bu çıkmaz ve sonrasında kendisine gelen teklif ile dünyada adaleti sağlamak için harekete geçen Elliot, dünyanın her yerinde teknoloji firmaları, bankalar ve farklı şirketler yoluyla hizmet sunan E-Corp’un dijital sistemlerine girerek bir nevi Robin Hood’luk yapmaya karar verir. Hayatın içinden karakter yapıları sunan dizi, merak ve heyecan uyandıran serisiyle beğeni toplamıştır.

Mr. Robot Karakterleri Kimler?

  1. Elliot Alderson

Rami Melek tarafından canlandırılan dizinin başkarakteridir. Bir dizi psikolojik rahatsızlık, depresyon, asosyal hayat ve uyuşturucu bağımlılığı gibi sorunlarla mücadele etmektedir.

Hayatı daha çok bilgisayar başında geçen Elliot, bir şirkette müşterilerin makinelerini koruyan siber güvenlik uzmanıdır. Elliot içine kapanık yapısıyla mahremiyetine son derece önem veren bir kişiliktir. Çok iyi analiz yapan ve tümevarım konusunda uzmanlaşan yeteneği ile detayları kolayca fark eder ve birbirine bağlayarak sonuca ulaşır. Gerçek dünyaya uyum sağlamakta zorlanan karakter, alternatif gerçekliğe yönelir.

  1. Robot

Fsociety adlı hacker grubunun başı olan anarşist karakter Mr. Robot, Christian Slater tarafından canlandırılıyor. Dünyayı ellerinde tutan ve yöneten şirketleri iflasa sürüklemek ve gerçekleri ortaya çıkarmak için çalışan Mr. Robot, böylece adaleti sağlayabileceğine inanıyor.

  1. Angela Moss

Elliot’un çocukluk arkadaşı ve sevdiği kadın olan Angela Moss, Portia Doubleday tarafından canlandırılıyor. Elliot ile aynı şirkette çalışan Angela, Elliot’u asosyal hayatından ve psikolojik sorunlarından kurtarmak için hayatın içine çekmeye ve ona yardımcı olmaya çalışıyor.

  1. Darlene Alderson

Elliot’un kız kardeşi olan Darlene, Carly Chaikin tarafından canlandırılıyor. Fsociety grubunun sıra dışı bir üyesi olarak dikkat çekiyor.

  1. Tyrell Wellick

E-Corp şirketinin yöneticisi olan Tyrell, Martin Wallström tarafından canlandırılıyor.

Mr. Robot Unutulmazlar Arasında

Mr. Robot 8,5 IMDb puanı ile yüksek beğeni toplayan diziler arasında yer alıyor. 2015 – 2019 yıllarını kapsayan serüveninde 2016 yılında “En İyi Drama” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Altın Küre ödülünü kazanan dizi, yine 2016 yılında “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Emmy ödülünün de sahibi oldu.

Sürükleyici ve etkileyici senaryo yapısı, gerçeklikle olan fantastik bağı, güçlü oyuncu kadrosu ve aldığı ödüllerle başarısını kanıtlayan dizi, unutulmaz diziler arasındaki yerini aldı.