Udemy Nedir?

Udemy, farklı kategorilerde kurslar alabileceğiniz bir uygulamadır. Oldukça geniş kapsamlı bir kurs kategorisine sahip olan Udemy’de Kişisel Gelişim Kursları, Yazılım, İşletme, Finans, Sağlık, Dijital, Pazarlama, Müzik, Akademik Dersler, Dil Öğrenimi ve daha pek çok alanda kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

İnternetin hayatımızdaki yeri her geçen gün artarken, bu tür uygulamalar ile zamanı avantajınıza çevirebilirsiniz. Bilgi çağında yaşıyor olmamız ve en değerli şeyin artık bilgiye ulaşmak olması, yaşam şeklimizle beraber bilgi edinme yollarımızı da değiştiriyor.

Özellikle 2020 yılında yaşanan pandemi dolayısıyla evde geçirilen vaktin artması ve bu vaktin doğru kullanılabilmesi için yöntemler aranması, Udemy gibi uygulamaların daha çok ilgi görmesine yol açmıştır. Udemy, kurs odaklı bir sisteme dayanır. Burada kurs vermek ve almak isteyenler bir araya getirilir ve her iki taraf açısından da olumlu sonuçlar elde edilir.

Udemy Nasıl Kullanılır?

Udemy kullanmanın iki yolu vardır: Bunlardan ilki, kendinize güvendiğiniz ve uzman olduğunuz bir konuda eğitmen olarak para kazanmaktır. İkincisi ise kendinizi geliştirmek üzere ilgi alanınıza giren kurslardan yararlanmaktır.

Udemy’den kurs almak için öncelikle Udemy’e kayıt olmanız gerekir. Kayıt sistemine Google, Facebook veya e-posta adresiniz üzerinden giriş yapabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra ana sayfada öne çıkanlar, arama simgesi, kurslarım, istek listesi gibi seçeneklerle karşılaşırsınız.

İsterseniz öncelikle öne çıkanlar kategorisini inceleyerek, popüler ve çok satılan ve beğenilen kurslara göz atabilirsiniz. Daha sonra size uygun kurs seçenekleri için kategoriler arasından seçim yapabilir veya arama kutucuğu aracılığı ile istediğiniz kursu bulabilirsiniz. Satın aldığınız kurslara “Kurslarım” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Udemy’de kurs seçimi yaparken bazı kursların önizleme videolarından yararlanabilir, kursların puan ve öğrenci sayılarına göre değerlendirme yapabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman kurslarda kampanya yapan Udemy’nin fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Udemy’de eğitmen olmak için bir e-posta adresine, ücretli bir kurs oluşturmak için PayPal veya Payoneer hesabına ihtiyacınız vardır. Udemy kaydol sekmesinden kaydınızı oluşturduktan sonra “Udemy’de Eğitim Verin” sekmesine tıklayın. Ardından “Eğitmen Olun” sekmesine tıklayarak, eğitmenlik ve eğitim vereceğiniz alan ile ilgili soruları yanıtlayın. Ekranda görünen talimatları izleyerek “Eğitmen Kontrol Paneli”ne ulaşın. Burada eğitmen profilinizi oluşturun. Udemy platformunda kursunuzu satışa sunmak istiyorsanız “Üst Düzey Eğitmen Olma” aşamalarını izleyin.

Udemy Sertifika Veriyor mu?

Udemy kurslarını bitirdikten sonra “Udemy Kurs Bitirme Sertifikası” alabilirsiniz. Kurslar tamamlandıktan sonra herhangi bir sınava gerek kalmadan, sertifikalarınızı pdf şeklinde indirebilirsiniz. Sertifikaların geçerli olduğu bir platform olmamakla birlikte CV’lerinizde uzmanlık alanlarınızdan bahsetmek için bu sertifikalara yer verebilirsiniz.

Udemy Güvenilir mi?

Udemy, güvenlik önlemleri bakımında güvenilir bir sitedir. Dünya çapında bilinen bir platform olması, milyonlarca kullanıcısının bulunması ve güvenilirlik konusunda sorun yaşanmaması, Udemy güvenirliğini etkileyen noktalardır.

Udemy’nin Avantajları Nelerdir?

  • Udemy, bulunduğunuz yerden istediğiniz eğitimleri kolayca almanızı sağlar.
  • Mobil destekli bir uygulama olması, bilgisayar dışında tablet ve telefonlarla da ders takibi yapmanıza olanak tanır.
  • Uyguladığı kampanyalar ile kaliteli kursları uygun fiyatlara almanızı sağlar.
  • Kursları indirdiğiniz için daha sonra internet olmadan seyretme imkânınız vardır.
  • Çok farklı kurs seçenekleri olması ve aynı kursu farklı eğitmenlerin verebiliyor olması, seçim yapma özgürlüğü sunar.
  • Udemy’de bazı kurslar ücretsizdir.
  • Udemy’de yer alan kurslar genellikle kaliteli ve niteliklidir.
  • Fiziksel olarak erişim imkânınız olmayan kurslara, bulunduğunuz yerden katılmanızı sağlar.
  • Kursların pek çoğunda önizleme seçenekleri bulundurulur. Böylece alacağınız kurs hakkında ilk izleniminiz ve kursu tercih edip etmeme kararınız netleşir.
  • Udemy kurslarını bitirdiğinizde, kurs bitirme sertifikası alabilirsiniz.