Wi-Fi Sisteminden De Öte: Li-Fi Sistemi

1655

2011 yılında ne oldu hatırlıyor musunuz? Edinburg Üniversitesi’nden Harald Haas TED Talk Konferansı sırasında Li-Fİ (light fidelity) terimini tanıtmıştı. Bu terim Haas’ın elektrik ampulünü kablosuz yönlendirici olarak kullanması üzerine dayanıyordu. Şimdi ise Li-Fi ev bazlı LED kullanarak bağlantısız ağ yaratma üzerine kurulu VLC (Visible Light Communications) sistemi anlamına geliyor.

Şimdi ise bir araştırma ekibi ampulden elde edilen ışıktan kablosuz bağlantı yaratmak için farklı bir yol keşfetti. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı olan araştırmacılar zararsız kızılötesi ışınlar kullanarak bir Li-Fi sistemi geliştirdi. Yeni özelliklere sahip sistem BROWSE adlı bir projenin parçası olarak geliştirildi. Bu geliştirilen ve çalışmalarına halen devam edilmekte olan yeni Li-Fi sistemi kablosuz veriyi iletmek için ışık antenlerini kullanıyor ve bu antenler optik bir fiber aracılığıyla direkt ışık ışınlarını yönlendirebiliyor. Antenler tavan üzerine kurulabiliyor ve bir ışık anteninin dışına çıktığınızda bir başkasına dahil oluyorsunuz.

Li-Fİ sisteminin sunduğu özelliklerden biraz daha bahsedecek olursak örneğin bir antene birden fazla cihaz eklemek herhangi bir problem teşkil etmiyor çünkü her cihaza kendine has, özel bir dalga boyu tahsis ediliyor. Bu kurulum sayesinde iki cihaz tek bir bağlantıyı paylaşmıyor ve bu sayede yavaş internet sorunu yaşanmıyor! Genelde normal bir modem üzerinden pek çok cihaz bağlandığında bildiğiniz gibi internet çekilmez derecede yavaş bir hale gelebiliyor ve işlerinizi rahat rahat yapamıyor oluyorsunuz. Li-Fi sistemi ile bu sorun tamamen ortadan kalkmış oluyor. Ekip tarafından kullanılan şebekeler aynı anda pek çok ışık ışınını ve cihazı kontrol edip yönetebiliyor.

İlgili ekip tarafından gerçekleştirilen çalışma daha pek çok yarar getirebilecek, yüksek derecede güvenlik ve yeterlilik bunlardan sadece ikisi. Bahsedilen teknolojinin ileriki 5 yılda kullanıma uygun hale getirileceği ön görülüyor. Şu anda ekip planlanan zamanda teknolojiyi kullanıma açık hale getirmek için tüm hızıyla çalışmalarına devam etmekte. Li-Fi teknolojisi dünya ile tanıştığında, Wi-Fİ sisteminden çok daha hızlı bir internet kullanıma sunulmuş oluyor olacak.