Apple Türkiye’de Tüm Ürünlerinin Satışını Durdurdu

Geçtiğimiz günlerde Apple firması, online alışveriş sitesinde bulunan tüm ürünlerinin satışını durdu. Bu gelişme hakkında bir bilgisi olmayan kişiler siteye girip ürün temin etmek istediklerinde “şu anda mevcut değil” uyarısına maruz kaldı.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan döviz kurundaki dalgalı hareketlilik sebebiyle birçok üründe temin sorunu yaşanıyor. iPhone, Mac ve iPad alımları tamamen askıya alınmış durumda. Üstelik bu ani gelişme ile ilgili henüz Apple yetkililerinden resmi bir açıklama gelmedi.

Apple firmasının yaptığı bu satış durdurma olayının uzmanlar Türkiye’de artan kur sebebiyle orantılı olduğu görüşünde. Firmanın, ürünlerinin fiyatlarını güncellemek adına böyle bir tutum sergilemiş olabileceği ifade ediliyor.

Peki, Türkiye’de yüz binlerce kullanıcısı olan ve yüksek satış oranlarına sahip Apple Türkiye’de neden ürünlerinin satışını durdurdu? İşte cevabı…

Apple Türkiye’de Neden Ürünlerinin Satışını Durdurdu?

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde yaşanan büyük kur dalgası birçok alanı etkiledi. Çoğu sektörde ürün kalemlerine fiyat zammı geldi. Bu zamlardan en çok dolara endeksli olan Apple ürünleri etkilendi. Yetkili kişilerce herhangi bir açıklama yapılmasa da Apple “Türkiye’de neden ürünlerinin satışını durdurdu?” sorusunun yanıtı olarak bunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan bu beklenmeyen gelişmeyi Apple firmasının daha sağlıklı bir kur ortamında ürünlerini satma talebi olarak da yorumlayabiliriz. Çünkü dolara endeksli ürünler, ani inip çıkan kur dalgalanmaları karşısında firmanın zarar etmesine sebebiyet verebilir.

Ürünlerin Satışı Ne Zaman Durdu?

Apple’ın online satış sitesinde bazı ürünlerini hiçbir açıklama yapmadan durdurması, birçok kişi tarafından acaba bu ürünlerin satışı tamamen mi kaldırıldı sorunsalının doğmasına neden oldu. Ancak sorun kısa bir süre sonra çözüldü ve Apple tüm ürünlerini güncel fiyatları ile birlikte tekrar satışa sundu.

Geçtiğimiz hafta döviz kurlarında olağan seyrin dışında bir durum yaşandı. Tüm piyasa araçları ani bir yükselişle dalgalanmaya sebep oldu. Bu döviz araçlarından en çok yükseleni ise bilindiği üzere dolar oldu. Apple ürünlerinin satışının durması ise bu kur hareketinden birkaç dakika sonrasına tekabül ediyor.

Daha önce ülkemizde böyle bir satış durdurma politikası gütmeyen Apple, bu hareketiyle bir ilki gerçekleştirdi. Ancak dövizdeki hareketliliğin devam edeceği düşünüldüğünde ilerleyen günlerde Apple’da yeni satış durdurma uygulamalarının yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

Apple Ürünlerine Gelen Zam ile Birlikte Yeni Fiyatlar

Apple online satış sitesinde yaşanan satış probleminin ardından kullanıcılar merakla Apple ürünlerine gelecek zamları bekliyordu. Kurdaki büyük artışın bu ürünlere de yansımasından korkan kullanıcıların merakı geçtiğimiz günlerde yapılan fiyat güncellemesinin ardından son buldu.

Bilindiği üzere son dönemde Türk Lirası rekor bir değer kaybı yaşadı. Bunun sonucunda teknolojik kalemde birçok ürüne zam geleceği biliniyordu. Ancak Apple firması açıkladığı yeni zamların ardından kullanıcılarından hayli tepki topladı. İşte en güncel Apple ürün fiyatları…

Apple ülkemizde yeniden satış işlemlerine başladı. Zam öncesi 11.999 TL’den satılan iPhone 13’ün güncel fiyatı 15.999 TL’ye yükseldi. Diğer yandan iPhone 13 Pro marka ürünün fiyatı ise 15.999 TL’den 19.999 TL’ye yükseldi.

Macbook’larda da bu durum değişmedi. Güncel MacBook fiyatları şu şekilde:

  • MacBook Pro 13 inç 256 GB: Eski fiyatı 14.299 TL olan bu Apple ürünü zamdan sonra 17.499 TL seviyesine yükseldi.
  • MacBook Pro 13 inç 512 GB: Bu ürünün fiyatı 16,499’dan 20.099 TL seviyelerine çıktı.
  • MacBook Pro 2021 14 inç 512 GB: Zamdan önce 23.499 TL olan bu ürünün fiyatı zam sonrası 28.999 TL olarak güncellendi.

Diğer yandan iPad mini ürünleri de bu zamdan nasibini aldı. Eski fiyatı 6.399 TL olan iPad mini 64 GB, zammın ardından 7.199 TL seviyesini gördü.